Netflix випустив фінальний сезон "Сексуальної освіти": як серіал змінив телебачення та зображення сексу на екрані

Netflix випустив фінальний сезон "Сексуальної освіти": як серіал змінив телебачення та зображення сексу на екрані

Netflix випустив фінальний сезон "Сексуальної освіти": як серіал змінив телебачення та зображення сексу на екрані
Як знімали інтимні сцени та чому естетика шоу нагадує 80-ті. Суспільне Культура розбирає феномен популярного серіалу. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

21 вересня на платформі Netflix вийшов четвертий і завершальний сезон серіалу "Сексуальна освіта" (Sex Education). Глядачі нарешті дізнаються, чим закінчаться історії улюблених героїв.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає цікаві факти про створення серіалу та розмірковує, як шоу змінило наше уявлення про секс на екрані.

Яскравий концепт

Революційний дух шоу завдячує його шоуранерці Лорі Нанн, для якої серіал став дебютом. На момент створення проєкту Нанн було трохи більш як тридцять, але незважаючи на брак досвіду, "Сексуальна освіта" стала світовим хітом, який подивилися понад 40 мільйонів людей по всьому світу. У штаб-квартирі Netflix навіть є поверх, названий на честь серіалу.

Сексуальна освіта, sex education
Як серіал "Сексуальна освіта" змінив телебачення та зображення сексу на екрані. Фото: Netflix

Концепт "Сексуальної освіти" переживав багато трансформацій. Наприклад, головний герой Отіс спочатку був дівчиною. Згодом авторка шоу захопилася дружніми взаєминами між двома хлопцями: Отісом та його найкращим другом геєм Еріком. Нанн назвала це "протиотрутою від деяких сюжетних ліній бромансуБроманс (bromance) — тісні, несексуальні стосунки між двома або більше чоловіками., які ми бачили в минулому”. Серіал і справді щиро зображує дружбу між хлопцями-підлітками: вони підколюють один одного, але так само піклуються і люблять, приймають їхні відмінності й можуть бути вразливими один з одним. "Ми не бачимо цього достатньо в чоловічих персонажах", — зазначила Нанн.

Над шоу працювала низка сценаристів у "письменницькій кімнаті"Письменницька або сценарна кімната (writers room) — це приміщення, в якому сценаристи телевізійного шоу проводять пітчинг, мозковий штурм і спільну роботу над ідеями епізодів., створеній для того, щоб обговорювати персонажів, сюжетну лінію та сценарій. Ці процеси Нанн описувала як "найдовшу у світі звану вечерю".

Так народилася концепція серіалу, в якому змішуються емпатія та гумор, де старшокласник Отіс, який дізнавався усі подробиці про секс та сексуальність від своєї матері — секс-терапевтки, стає популярним серед ровесників через вміння розв'язувати сексуальні питання.

Акторський склад та нові імена

"Сексуальна освіта" відкрила багато нових імен в акторській індустрії, а також принесла ще більше популярності прославленим зіркам.

На момент зйомок серіалу Ейса Баттерфілд (Отіс) вже був доволі популярним актором, маючи за плечима досвід роботи з Мартіном Скорсезе у фільмі "Хранитель часу", ролі в "Хлопчику в смугастій піжамі" та "Домі дивних дітей міс Сапсан". Проте інші молоді актори були переважно невідомими широкій публіці. Серіал розкрив такі таланти, як Шуті Гатва, який зіграв ексцентричного гея Еріка. Нещодавно Гатву затвердили на роль Доктора Хто в однойменному серіалі, чим зробили його першим темношкірим виконавцем цієї ролі.

Полюбили глядачі й акторку Емму Макі, яка зіграла роль вкрай розумної та саркастичної старшокласниці Мейв Вайлі. Після "Сексуальної освіти" фільмографія акторки почала стрімко поповнюватися новими роботами, серед яких стрічка "Емілі" про письменницю Емілі Бронте, яку втілила на екрані сама Макі, екранізація "Смерть на Нілі" за Агатою Крісті та багато інших. Ще одна зірка — Коннор Свінделлс, який зіграв у серіалі замкнутого та, на перший погляд, грубуватого Адама Гроффа, що приховує власну гомосексуальність. Усіх трьох молодих акторів можна було побачити у нещодавньому блокбастері "Барбі" Грети Гервіг.

Статеве виховання, Barbie, Sex education
Як серіал "Сексуальна освіта" змінив телебачення та зображення сексу на екрані. Фото: Mattel

Примітно, що найвідомішою зіркою серіалу на момент його запуску була Джилліан Андерсон, яка спочатку відмовилася від ролі, викинувши сценарій у смітник.

"Коли я вперше прочитала сценарій, я не відчула емоційного зв'язку. Я навіть викинула його у смітник, але мій партнер запропонував дістати сценарій з кошика і подивитися на нього більш серйозно. Насправді, коли я це зробила, то сюжет видався мені неймовірно кумедним", — зізналася Андерсон.

Статеве виховання, джилліан андресон
Як серіал "Сексуальна освіта" змінив телебачення та зображення сексу на екрані. Фото: Netflix

Ностальгічна атмосфера та натхнення з фільмів 1980-х

Хоча події серіалу відбуваються у сучасності (на що вказують смартфони та інші гаджети) глядачі неодноразово жартували про те, що персонажі "Сексуальної освіти" ніби існують у паралельній реальності.

"Чи відбувається дія серіалу «Сексуальна освіта» на Netflix в альтернативному вимірі? Це Англія, але виглядає як Америка, і це 2018 рік, але виглядає як 1980-ті", — зауважували фанати шоу.

Візуальна естетика серіалу переповнена м'якими кольорами, які ніби вицвіли крізь призму часу. Герої носять одяг, який може бути даниною вінтажу, але куртка головного героя Отіса чи гранж-стиль персонажки Мейв справляють враження, ніби події і справді розгортаються десь у 1980-х.

серіал "Статеве виховання"
Як серіал "Сексуальна освіта" змінив телебачення та зображення сексу на екрані. Фото: Netflix

"Це було дуже свідоме рішення з мого боку, з боку продюсерів і режисера", — пояснила Лорі Нанн.

"Ми всі дуже любимо підлітковий жанр фільмів, особливо стрічки Джона Г'юза 1980-х років, тому ми дуже хотіли, щоб у серіалі було відчуття, що це знак поваги або ностальгічне тло”.

Попри ретростиль автори шоу зосередилися на актуальних проблемах своїх персонажів у сучасному світі. Наприклад, у другому сезоні серіал посилається на фільм "Клуб «Сніданок»", коли дівчата зі школи зближуються в бібліотеці після того, як Еймі пережила сексуальне насильство в автобусі.

"Так ми намагалися взяти ці тропи жанру та перевернути їх з ніг на голову, показати інший погляд на них. Я думаю, що ці дві речі разом, а також британський колорит створюють відчуття, що це щось особливе", — поділилася Нанн.

Координація інтимних сцен

Серіал не тільки значно розширив зображення сексу на екрані, не боячись говорити на незручні теми та звертати уваги на делікатні аспекти процесу, а також допоміг переосмислити самі зйомки сексуальних сцен, ставши одним із перших великих продакшенів, який найняв спеціальну координаторку інтимних сцен.

"Продюсери шоу запросили мене, бо знали, що зобов'язані піклуватися про своїх молодих акторів", — розповідає координаторка інтимних сцен Іта О'Браєн.

серіал "Сексуальна освіта"
Як серіал "Сексуальна освіта" змінив телебачення та зображення сексу на екрані. Фото: Netflix

До "Сексуальної освіти" О'Браєн працювала переважно режисеркою в театрі, проте шоу змінило її кар'єрну траєкторію. Відтоді вона працювала координаторкою інтимних сцен і в інших актуальних серіалах, зокрема "Нормальні люди", "Я можу знищити тебе" та "Це гріх", а зараз навчає нове покоління координаторів інтимних сцен, щоб задовольнити дедалі більший попит.

О'Браєн каже, що індустрія "прокинулася", коли у 2017 році розгорівся скандал із сексуальним насильством Гарві Вайнштейна, який висвітлив потенційно вразливе становище молодих акторок, особливо на знімальних майданчиках, де домінують чоловіки.

У сценах сексу "Сексуальної освіти" жодна акторка чи актор не є насправді голими. Знімальна група використовувала спідню білизну та шкарпетки тілесного кольору, щоб захистити їхню приватність.

Схожим способом знімалися і сцени мастурбації героїв: наприклад, у другому сезоні є епізод, де Отіс випадково еякулює на вікно машини. Цю яскраву сцену знімали з кокосовим шампунем і протезом чоловічих геніталій.

Що очікувати від четвертого сезону "Сексуальної освіти"

Netflix оголосив, що четвертий сезон "Сексуальної освіти" буде останнім. Відповідну заяву опублікували на офіційній сторінці серіалу в Instagram.

Після закриття середньої школи "Мурдейл" перед Отісом та Еріком відкривається новий рубіж — їхній перший день у Кавендішському коледжі. Отіс нервує перед відкриттям своєї нової клініки, а Ерік молиться, щоб вони знову не стали невдахами. Але "Кавендіш" — це культурний шок для всіх студентів "Мурдейлу", які вважали себе прогресивними. Новий коледж — це інший рівень. Тут є щоденна йога у спільному саду, атмосфера підтримки та розвитку, а ще група дітей, які популярні за те, що вони... добрі.

Netflix також оприлюднив тривалість кожної серії, яка показала, що замість стандартних 55-хвилинних епізодів глядачі можуть розраховувати на додатковий фрагмент телевізійного часу для фіналу, який триватиме цілих 83 хвилини.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок