Ґетеборзький кінофестиваль, який у 2024 році сфокусований на темі штучного інтелекту в мистецтві, створив нову версію стрічки "Персона" Інгмара Бергмана. У картині за допомогою технологій ШІ акторку Лів Ульман замінили на Альму Пойсті.
Фестиваль назвав задум фільму кінематографічним експериментом. Оновлена версія має назву "Інша персона". Ексклюзивний показ фільму відбудеться на фестивалі у 2023 році у присутності обох акторок. Як пишуть організатори фестивалю, фільм покажуть лише один раз, спеціально для подальшого обговорення кількох питань, зокрема таких:
- "Нові технології відкриють можливості знімати інші та кращі фільми, чи просто відберуть роботу в кінематографістів?";
- "Як штучний інтелект впливає на те, як режисери та актори створюють своє мистецтво?".
Ґетеборзький кінофестиваль зробив "Іншу персону" у співпраці з SF Studios, Gothenburg Film Studios і Фондом Інгмара Бергмана.

Оригінальна стрічка Бергмана "Персона" (1966) — чорно-біла психологічна драма. Вона розповідає про відому акторку (її і грає Лів Ульман), яка раптово перестає говорити. Ніхто з її оточення не може зрозуміти, чому так трапилося. Лікар-психіатр радить їй поїхати на море, і там у приватному будинку вона проводить час зі своєю доглядальницею. Актриса мовчить і слухає говірку жінку, поступово межі між їхніми особистостями починають стиратися. Як пишуть організатори Ґетеборзького кінофестивалю, "Персона" є найвідомішим фільмом в історії шведського кіно та одним із найвидатніших у світі завдяки своїй революційній естетиці, акторській грі та незвичним дискусіям про технології, ідентичність і акторську гру.
Інгмар Берґман створив "Персону" як сонату для двох інструментів. Тепер додаємо третій [штучний інтелект].
У секції фестивалю "Фокус: інший інтелект" обговорюватимуть ШІ з мистецького та соціального поглядів.
Акторка Альма Пойсті (знімалась у стрічках "Опале листя", "Четверо дорослих" тощо) рада взяти участь в задумі фестивалю:
З цікавістю та трепетом я беруся за цей божевільний експеримент. (...) Вирушити у світ штучного інтелекту – це наче піти на невідому територію без карти. Я з нетерпінням чекаю на пригоди.
Про фестиваль
Ґетеборзький кінофестиваль — щорічний міжнародний кінофестиваль у Швеції, який проводять із 1979 року. Він є найбільшим кінофестивалем у скандинавських країнах і найважливішою подією кіноіндустрії Північної Європи. Інгмар Бергман був почесним президентом кінофестивалю до своєї смерті у 2007 році.
Фестиваль триває 11 днів у січні-лютому та збирає близько 270 000 відвідувачів у кінотеатрах та онлайн. Протягом події демонструють 250 фільмів з близько 80 країн.
Окрім власне кінофестивалю, організатори також проводять дитячий та молодіжний кінофестиваль Göteborg Film Festival Prisma у жовтні та фестиваль просто неба Göteborg Film Festival Open Air у серпні.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]