Космонавт США встановив рекорд перебування в космосі — але на російському апараті

Космонавт США встановив рекорд перебування в космосі — але на російському апараті

Космонавт США встановив рекорд перебування в космосі — але на російському апараті
NASA

Астронавт NASA Френк Рубіо пробув у космосі понад рік — 371 день. Так Рубіо встановив новий рекорд найтривалішого перебування американського астронавта на орбіті Землі.

Про це повідомляє CNN.

Він літав на російському кораблі "Союз МС-22". Рубіо вирушив на міжнародну космічну станцію (МКС) 21 вересня 2022 року з космодрому Байконур у Росії з двома росіянами — Сергієм Прокоп'євим і Дмитром Петеліним. Він планував перебувати в космосі 6 місяців, але пробув понад рік.

Френк Рубіо, Сергій Прокоп'єв, Дмитро Петелін
Френк Рубіо, Сергій Прокоп'єв, Дмитро Петелін. NASA Blogs Home

У грудні на "Союзі" сталася позаштатна ситуація. 15 грудня відбулася розгерметизація системи терморегулювання через удар спорадичного метеороїда, і наприкінці березня Прокоп'єв і Петелін повернулися на Землю, а Рубіо перемістили на інший корабель, "Союз МС-23". Через таку ситуацію тривалість перебування на МКС була порушена, тому Рубіо мав лишитися ще на 6 місяців, аби довести свої завдання до кінця.

На пресконференції після повернення він сказав, що якби знав про таке довге перебування в космосі заздалегідь, напевне, відмовився б від участі в місії, передає The Washington Post.

Що Рубіо досліджував у космосі?

NASA пише про десятки наукових досліджень, які провели Рубіо та його колеги за цей 371 день. Що він робив весь цей час:

  • Вивчав, як мікрогравітація впливає на генетичні процеси й життєдіяльність бактерій Bacillus subtilis. Якщо науковці краще розумітимуть, як бактерії адаптовуються до космічних польотів, це допоможе захистити здоров'я астронавтів під час майбутніх космічних місій та пояснити, як бактерії пристосовуються до певних умов на Землі.
  • Вирощував томати. Дослідження їхнього життєвого циклу в космосі дасть зрозуміти, як вирощувати сільськогосподарські культури більш масштабно для майбутніх космічних польотів.
  • Замінював компоненти у BioFabrication Facility (BFF) — ця платформа підтримує дослідження, під час яких виробляють тканину колінного хряща. Дослідження може посприяти виробництву в космосі людських органів для пересадки.
  • Тренувався на біговій доріжці станції, яка покращує роботу м'язів членам екіпажу під час космічних місій. Рубіо також зробив внесок у дослідження про те, як відсутність вправ на біговій доріжці може вплинути на фізичний стан астронавтів.
  • Допоміг встановити деяке обладнання, завдяки чому у квітні цього року запустили 6 супутників, включно з тими, які розробили канадські студенти в Канаді.
  • Досліджував модуль Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Це капсула, яка розширюється в умовах космосу і створює середовище для існування там. Члени екіпажу стежать за температурою, тиском та можливостями радіаційного захисту.
  • Вивчав, як працюватимуть автономні роботи в космосі.
  • Тестував дозатор питної води, що є важливою умовою перед відправленням людей на Місяць, на Марс тощо. У Рубіо був диспенсер для питної води (Exploration PWD), який удосконалює систему збереження води — санітарну обробку та постачання гарячої води.
  • Досліджував горіння в умовах мікрогравітації, щоб науковці надалі обирали більш безпечні матеріали для космічних апаратів і розробили методи пожежогасіння.
Томати, вирощені в космосі
Томати, вирощені в космосі. NASA

Хто такий Френк Рубіо?

Його біографія та резюме розміщені на сайті NASA.

Рубіо народився в Лос-Анджелесі (Каліфорнія), але вважає своїм рідним містом Маямі, що у Флориді. Зараз астронавту 47 років. Він закінчив Військову академію США в 1998 році, а у 2010 році здобув ступінь доктора медицини.

Френк Рубіо
Френк Рубіо. NASA

До вступу працював пілотом гелікоптера, налітав понад 1100 годин, серед яких — понад 600 годин під час бойових дій у Боснії, Афганістані та Іраку. Френк Рубіо — сертифікований сімейний лікар, хірург.

NASA обрала Рубіо як кандидата в астронавти у 2017 році. На момент обрання він служив у 10-й групі спецпідрозділів у Колорадо. Він одружений із Деборі Рубіо, пара має чотирьох дітей.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок