Порушення авторських прав: Джордж Мартін та Джонатан Франзен подали в суд на розробника ChatGPT

Порушення авторських прав: Джордж Мартін та Джонатан Франзен подали в суд на розробника ChatGPT

Порушення авторських прав: Джордж Мартін та Джонатан Франзен подали в суд на розробника ChatGPT
Фото: George R.R. Martin/Facebook

Американські письменники Джонатан Франзен, Джон Грішем, Джордж Мартін та інші подали до суду на компанію OpenAI. На їхню думку, компанія навчала чатбот ChatGPT на їхніх книгах без дозволу.

Про це 20 вересня повідомили видання The Verge та The Guardian.

Усього до суду звернулося 17 авторів. Згідно зі скаргою, OpenAI "копіював твори позивачів без дозволу або винагороди" і завантажував матеріали, захищені авторським правом, у великі мовні моделі.

"Засоби до існування цих авторів походять від творів, які вони створюють. Але ліцензії Відповідача ставлять під загрозу можливість письменників-фантастів заробляти на життя, оскільки вони дозволяють будь-кому генерувати — автоматично і безкоштовно (або дуже дешево) — текст, за створення якого вони платили б письменникам", — йдеться в позові.

У позові наведено конкретні пошукові запити ChatGPT щодо кожного автора, наприклад щодо Мартіна у матеріалах стверджується, що програма згенерувала "несанкціонований і детальний план приквелу" до "Гри престолів" під назвою "Світанок лютововків" і використала "тих самих персонажів з наявних книг Мартіна із серії «Пісня льоду і полум'я»".

OpenAI, йдеться у скарзі, могла б навчити GPT працювати з творами, що перебувають у суспільному надбанні, замість того, щоб використовувати захищений авторським правом матеріал без сплати ліцензійної винагороди.

Письменники вважають, що OpenAI має заплатити за використання їхніх творів. Вони стверджують, що успіх і прибутковість компанії зумовлені масовим порушенням авторських прав без компенсації за це.

"Вкрай важливо зупинити цю крадіжку, інакше ми знищимо нашу неймовірну літературну культуру, яка живить багато інших творчих індустрій у США, — заявила генеральна директорка Гільдії авторів Мері Расенбергер. — Великі книги зазвичай пишуть ті, хто присвячує свою кар'єру і навіть життя, навчаючись і вдосконалюючи своє ремесло. Щоб зберегти нашу літературу, автори повинні мати можливість контролювати, чи використовуються їхні твори генеративним ШІ, і якщо так, то в який спосіб".

Судові позови до OpenAI

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що двоє авторів — канадська романістка Мона Авад та американський автор горорів Пол Трембле — подали колективний позов до федерального суду Сан-Франциско. Вони стверджують, що організація порушила закон про авторські права, "тренуючи" свою модель на романах без дозволу авторів.

Подібні позови подавали й інші автори: наприклад Майкл Шебон і Девід Генрі Хван подали на OpenAI до суду в Сан-Франциско за "явне порушення інтелектуальної власності".

У серпні 2023 року OpenAI звернулися до федерального судді в Каліфорнії з проханням відхилити два аналогічних позови, один за участю комікеси Сари Сільверман, а інший — від автора Пола Трембле. У судовій заяві компанія зазначила, що позови "неправильно розуміють сферу дії авторського права, не беручи до уваги обмеження і винятки (включно з добросовісним використанням), які залишають місце для інновацій, таких як великі мовні моделі, що зараз на передньому краї штучного інтелекту".

Лист до розробників ШІ

Також Гільдія авторів США написала відкритий лист до генеральних директорів компаній, які займаються штучним інтелектом. Письменники закликають розробників отримувати згоду авторів перед тим, як використовувати їхні твори для "навчання" систем. Лист підписали понад 8000 авторів.

У листі йдеться, що більшість книг, які використовують у "навчанні" штучного інтелекту, походять із піратських джерел та вебсайтів, і це ставить під сумнів аргументи компаній-розробниць про добросовісне використання творів.

Лист уже підписали такі знамениті автори: Маргарет Етвуд, Нора Робертс, Ден Браун, Дженніфер Іган, Луїз Ердріх, Джеймс Паттерсон, Сюзанна Коллінз, Селесте Інг, Лі Мін-Джин, Ендрю Соломон та інші.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок