Водолази Державної служби з надзвичайних ситуацій врятували пам’ятки культурної спадщини з узбережжя острова Хортиця — 11 фрагментів човнів XVIII століття.
Про це повідомило Міністерство внутрішніх справ.
Рівень води в Дніпрі знизився внаслідок знищення росіянами Каховської ГЕС. Саме тому працівники Національного заповідника "Хортиця" та історики-археологи виявили на узбережжі острова 11 фрагментів човнів, яким вже виповнилося понад 300 років.
Працівники заповідника звернулися по допомогу до рятувальників, щоб транспортувати знахідку — адже відсутність транспортного під'їзду значно ускладнювала цей процес.
Фахівці ДСНС транспортували на човні пам’ятки історії до узбережжя з під’їздом та передали їх для подальших експертиз і досліджень.
Що відомо про заповідник "Хортиця"
Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, розташований трохи нижче греблі ДніпроГЕСу. Його площа становить 23,59 кв. км, довжина з північного заходу на південний схід — 12,5 км, а середня ширина — близько 2,5 км. Національний заповідник перебуває в серці промислового Запоріжжя, тож понад 100 тисяч мешканців узбережних районів міста щодня перетинають його дорогою на роботу та з роботи.
На Хортиці розташований унікальний біокомплекс, на якому зосереджені практично всі види ландшафтів півдня України: мальовничі скелі берегової лінії, мішані та соснові ліси, поля, луки, степи, озера та плавні. На острові можна знайти більше тисячі видів рослин, 104 з них — ендеміки, які трапляються лише на цій території.

За даними представників заповідника, територію острова протягом всієї його історії практично не використовували для побутових цілей. Натомість острів вважали місцем зв'язку з надприродними силами. Цю теорію підтверджують десятки культових споруд: кам'яних закладок, кромлехів і святилищ різних епох, виявлених на Хортиці під час археологічних досліджень. Одна з останніх знахідок — унікальний комплекс періоду ямної культури з кам'яним похованням, яка датується III тис. до н. е. Його відкрила у 2015 році археологічна експедиція під керівництвом відомого українського археолога Олега Тубольцева.
Варто згадати й одне з найзагадковіших місць Хортиці – "Скіфський стан". У його північній частині розташований лапідарій — унікальний музей кам'яних скульптур, де просто неба зібрані кіммерійські, скіфські й половецькі скульптури, кам'яні хрести різних епох, шляхові та воротні стовпи, жорна та багато іншого. До того ж "Скіфський стан" — найвища точка Хортиці (майже 60 метрів над рівнем Дніпра), а три курганні насипи комплексу — ровесники пірамід у Єгипті.
Острів вважається козацькою столицею України. Саме тут розташований історико-культурний комплекс "Запорізька Січ", а також працюють Музей історії запорозького козацтва, Козацький круг, кінний театр "Запорозькі козаки" і розміщена піднята з дніпровського дна козацька чайка.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]