"Довженко-Центр" відзначив 29-й день народження показом "Право на жінку" та музичним перформансом від WARНЯКАННЯ

"Довженко-Центр" відзначив 29-й день народження показом "Право на жінку" та музичним перформансом від WARНЯКАННЯ

"Довженко-Центр" відзначив 29-й день народження показом "Право на жінку" та музичним перформансом від WARНЯКАННЯ
Живий музичний супровід гурту WARНЯКАННЯ та показ феміністичного фільму: чим запам'ятався цьогорічний день народження Довженко-Центру. Facebook/Довженко-Центр : Dovzhenko Centre

8 вересня, напередодні дня українського кіно, "Довженко-Центр" відзначав свій 29-й день народження. Про те, як минуло святкування читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Головною частиною події став кіноперформанс — глядачам була представлена стрічка "Право на жінку" із живим музичним супроводом у виконанні Антона Слєпакова та Андрія Соколова (гурт WARНЯКАННЯМузичний документально-терапевтичний проєкт Антона Слєпакова (поезія) та Андрія Соколова (електронний супровід). Проєкт створюється в реальному часі та є певною рефлексією та мистецькою реакцію на повномасштабне вторгнення російських окупаційних військ до України. WARНЯКАННЯ є благодійним проєктом — кошти з продажу треків та донати на виступах щоразу відправляються на потреби волонтерів та військових.).

"Ми намагаємося відкривати глядачам маловідомі стрічки і наша мета полягає не лише у тому, щоб показувати фільми Олександра Довженка, а й загалом говорити про той період, [коли відбувся розквіт українського кіно]", — зазначив у своєму коментарі для Суспільне Культура кінознавець Станіслав Битюцкий.

"Нам здалося, що це буде цікаво показати стрічку "Право на жінку". Це маловідомий фільм, знятий Олексієм Каплером, і це один з останніх фільмів ВУКФУ. Окрім того, самі музиканти захотіли попрацювати над саундтреком саме до цього фільму. Ми дуже любимо творчість Антона Слєпакова та Андрія Соколова, тому коли нам запропонували цю співпрацю, зрозуміли, що хочемо, щоб цей фільм віжбувся у наш день народження", — пояснив Битюцкий.

До цього "Довженко-Центр" вже співпрацював з Антоном Слєпаковим, разом із гуртом "Вагоновожаті", у складі якого був, він створив музичний супровід для фільму "Ордер на арешт".

За словами Битюцкого, саме артисти обрали фільм "Право на жінку", а команда Центру їх радо підтримала.

День народження Довженко-Центру
Не святкування, а день вдячності: як пройшов день народження "Довженко-Центру". Фото: Українфільм

Сюжет фільму описує історію життя молодої жінки, яка йде від свого чоловіка і разом з маленькою дитиною вирушає до міста, щоб навчатися в медичному інституті. Однак студентське життя з дитиною на руках виявляється надзвичайно складним. Згодом маленький син героїні починає хворіти та помирає. Але ця трагічна втрата тільки ще більше переконує жінку продовжувати свій обраний шлях: вона стає професійною лікаркою і рятує життя інших дітей.

""Право на жінку" — це неймовірно цікаве урбаністичне кіно, рідкісне для українського німого кіно 1920-1930-х років. Воно дуже феміністичне, емансипативне. І до цього ми його жодного разу не показували у живому музичному супроводі, тобто сьогоднішній саундтрек для глядачів є повністю ексклюзивним", — розповідає комунікаційний менеджер "Довженко-Центру" Олег Оліфер .

Стрічка зберіглася в єдиному екземплярі та без 5-ї частини. Сценарій до фільму написав Микола Бажан — редактор журналу "Кіно", перекладач і поет, а співавтором виступив сам режисер картини Олексій Каплер. За спогадами режисера "Право на жінку" заборонили на рівні студії, а також були спроби змінити її назву на "Студентка" чи "Делегатка. Голова центрального правління тресту "Українфільм".

На першому з’їзді Всеукраїнського товариства друзів радянського кіно (ТДРК) Іван Воробйов сказав: "Такий фільм як "Студентка" абсолютно втрачає класове чуття і цілком переходить на позиції занепадництва".

Це друге святкування дня народження "Довженко-Центру", яке співпадає з днем народження Олександра Довженка", — пояснив Оліфер.

Оліфер нагадав, що "Довженко-Центр" був заснований у 1994 році указом президента України, саме до сторіччя народження відомого кінорежисера. Ця інституція зберігати і досліджувати українську кіноспадщину.

"Це вже друге святкування після повномасштабного вторгнення, а також ми вдруге святкуємо після так званого наказу Держкіно "про реорганізацію", яка, по суті, означає ліквідацію "Довженко-Центру". Це знакове святкування, хоча, у цей час не дуже хочеться називати це так, але це саме традиційний кінопоказ у цей день, важливий для всього українського кіно", — зауважив Оліфер.

Нагадуємо, що 16 серпня 2022 року Держкіно оприлюднили наказ реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву. 11 липня 2023 року, майже після року акцій на підтримку Центру та судових засідань, суд визнав незаконним наказ Держкіно про реорганізацію "Довженко-Центру".

"Ми хочемо подякувати усім хто нас підтримував: громаді, нашим партнерам, тому що саме завдяки їм, завдяки цій публічності, ми, власне, зараз і маємо можливість показувати кіно і взагалі функціонувати. Тому це не святкування, а день вдячності громаді, усім, хто підтримував "Довженко-Центр" і кому "Довженко-Центр" важливий", — наголосив Оліфер.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок