У Мексиці декриміналізували аборти — це п'ята країна Латинської Америки, де дозволено переривати вагітність за бажанням

У Мексиці декриміналізували аборти — це п'ята країна Латинської Америки, де дозволено переривати вагітність за бажанням

У Мексиці декриміналізували аборти — це п'ята країна Латинської Америки, де дозволено переривати вагітність за бажанням
Фото: AP Photo/Rebecca Blackwell, File

Перша палата Верховного суду Мексики декриміналізувала аборти у всіх 32 штатах країни. Відповідну заяву опублікували на сайті суду 6 вересня.

Ще два роки тому Верховний Суд визнав, що кримінальне покарання за переривання вагітності є неконституційним, але штати та федеральний уряд не поспішали скасовувати відповідальність. Водночас є і винятки, наприклад, штат Мехіко декриміналізував аборти ще у 2007 році.

"Криміналізація аборту — це акт насильства й дискримінації за ознакою статі, оскільки він закріплює стереотип про те, що жінки можуть вільно проявляти свою сексуальність тільки для продовження роду, і це посилює гендерну роль, яка визначає материнство обов’язком жінки", — ідеться в ухвалі.

Також у рішенні йдеться, що криміналізація добровільного аборту нівелює право ухвалювати рішення. Крім того, відсторонення від роботи медиків, які роблять аборти, "породжує дискримінаційний ефект, що призводить до зменшення кількості підготовлених фахівців, які бажають проводити аборти, а це безпосередньо впливає на систему охорони здоров'я та реалізацію репродуктивних прав жінок".

Перша палата також постановила, що жінка не повинна бути покараною, якщо робить аборт після зґвалтування або у разі серйозної небезпеки для життя. Судді вважають, що кримінальне переслідування таких жінок завдає їм "глибокої шкоди й страждань", оскільки продовжує наслідки злочину і є формою тортур та жорстокого поводження.

"У разі зґвалтування жодну дівчину не можна примусити стати матір'ю — ні держава, ні її батьки, ні опікуни, — заявив голова Верховного суду Артуро Залдівар.

Активістка за права жінок Сара Ловера зазначила, що, окрім відсутності можливостей для проведення аборту, багато жінок не знають, що вони мають таке право, оскільки місцеві органи влади не провели відповідні інформаційні кампанії.

"От чому сьогоднішнє рішення Верховного суду важливе", — додала вона.

Мехіко було першим штатом країни, який декриміналізував аборти ще у 2007 році.

Латинська Америка й аборти

У Латинській Америці загалом простежується тенденція до послаблення обмежень на аборти, яку називають "зеленою хвилею". Наприклад, у Колумбії, Уругваї, Аргентині та на Кубі аборти дозволені за бажанням, хоча лідер передвиборчої кампанії на президентських виборах в Аргентині в жовтні Хав'єр Мілей хоче заборонити цю процедуру.

Деякі країни дозволяють аборти за таких обставин, як зґвалтування або ризик для здоров'я, хоча в Сальвадорі, Гондурасі, Нікарагуа, Гаїті та Домініканській Республіці досі діють повні заборони на аборти.

Реформи в Мексиці та інших країнах Латинської Америки контрастують із ситуацією в США, де минулого року Верховний суд скасував історичне рішення 1973 року в справі Ро проти Вейда, яке гарантувало право на аборт по всій країні.

Вплив церкви

Декриміналізація абортів, ймовірно, розлютить консервативних політиків і католицьку церкву Мексики, яка є другою за чисельністю католицькою країною Латинської Америки. Крім того, католики є найбільшою християнською конфесією країни. Станом на 2004 рік у Мексиці нараховувалося близько 123 393 000 вірян (86,67 % від усього населення).

Католицька церква вважає аборт серйозним гріхом, що карається відлученням від церкви та приреченням людини до пекла в потойбічному житті.

Однак вплив церкви в останні роки зменшується, а уряд вважає Мексику непохитно світською державою.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок