Російські ракети пошкодили у Дніпрі один із найскладніших конструкторських автовокзалів пізнього модернізму

Російські ракети пошкодили у Дніпрі один із найскладніших конструкторських автовокзалів пізнього модернізму

Російські ракети пошкодили у Дніпрі один із найскладніших конструкторських автовокзалів пізнього модернізму
Автовокзал у 1996 році. Фото: О. Литвинова / Мапа модернізму

У ніч проти 24 серпня російська армія вдарила ракетами по Дніпру. Одна з них пошкодила будівлю центрального автовокзалу. Про це повідомив військовий і голова Дніпропетровської ОДА Сергій Лисак у своєму Telegram-каналі.

Внаслідок удару будівля зазнала руйнувань: розбилися вікна та легкі конструкції будівлі. Вибухова хвиля пошкодила торговельні кіоски біля головного входу, а також дах у сусідніх будинках та вибила вікна.

будинок
Фото: Суспільне Дніпро

Дніпровський автовокзал збудований у стилі пізнього модернізму і має найскладнішу конструкцію в Україні. Його звели у 1993 році, автор проєкту — архітектор Володимир Веснін. Свої ідеї він також втілив у будівлях річкового вокзалу й обласного суду у Дніпрі.

Автовокзал — це споруда із двома рівнями платформ: автобуси під’їжджають з різних рівнів ландшафту. Платформи оточують площину вокзалу, а над ними височіє триповерховий простір із готелем та кабінетами адміністрації — в ідеї проєкту основний простір залу мав сприйматися як площа.

Складна конструкція і невелика за розмірами ділянка вимагали нетипових рішень. Стилістика формувалась під впливом необхідності забезпечити функціонування автовокзалу та авторського задуму створити універсальний простір розподілу потоків пасажирів, який трактується як продовження просторів вулиць і площ міста.

будинок
Макет автовокзалу, 80-ті роки. Фото з архіву В’ячеслава Товстика / Мапа модернізму

будинок
Автовокзал у 1993 році. Фото: С.І. Подолінний/Мапа модернізму

будинок
Зала автовокзалу, 1993 рік. Фото: С. Подолінний/Мапа модернізму

"Я захотів, щоб автовокзал та залізничний вокзал були розміщені поряд. Щоб зручно було переміщатися від одного до іншого. Сама форма та проєкт автовокзалу зумовлені технологічністю. Пасажир не блукав вокзалом в очікуванні, а спокійно сидів, а побачивши автобус, що під’їхав, одразу йшов на посадку. Особливість цього рішення — багаторівневість", — сказав якось Веснін в інтерв’ю.

Це не перший обстріл території вокзалу. У вересні 2022 року росіяни завдали ракетного удару неподалік — тоді вибило вікна західного фасаду будівлі. Тепер влучання прийшлося прямо по входу.

Що відомо про ракетний удар по Дніпру

У ніч на 24 серпня російські війська атакували Дніпро. Внаслідок атаки поранені семеро людей – троє чоловіків та четверо жінок, від 32 до 55 років. Здебільшого у них рвані рани та осколкові поранення. Шістьох госпіталізували в стані середньої тяжкості.

Внаслідок влучання пошкоджені транспортний об'єкт, банк, заправка, готель, агрофірма, виробництво меблів та адмінбудівля. Понівечені 15 кіосків, два будинки, три автобуси та кілька авто, контактна тролейбусна мережа, водо- і газогони. Інформацію щодо руйнувань ще уточнюють.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок