Перейти до основного змісту
Справа проти Максима Буткевича: суд у Москві залишив вирок українському правозахиснику чинним

Справа проти Максима Буткевича: суд у Москві залишив вирок українському правозахиснику чинним

Важливо
Справа проти Максима Буткевича: суд у Москві залишив вирок українському правозахиснику чинним
Активіст Комітету солідарності з кримськими заручниками Максим Буткевич під час прес-конференції щодо голодування, оголошеного Олегом Сенцовим, у Києві, 21 травня 2018 р. Ані Брессонова/УНІАН

У Москві 22 серпня перший апеляційний суд загальної юрисдикції почав розгляд апеляції на вирок українському правозахиснику Максиму Буткевичу. "Суд" у самопроголошеній "ЛНР" засудив його до 13 років колонії за обвинуваченням у воєнних злочинах.

Буткевич присутній на засіданні відеозв’язком з тимчасово окупованого Луганська та виголосив останнє слово:

"Я хотів би лише висловити подяку всім тим людям, яким небайдужа моя доля та всіх українських військовополонених, які зараз у тяжкій ситуації. Люди, які перебувають у статусі військовополонених, або вже засуджених, теж постійно думають не лише про рідних та близьких, а й про всіх, хто залишився на волі, хто перебуває в Україні, і всі сподіваються, що військовополонених звільнять".

Він додав, що не отримує жодних новин, газет чи книжок. Телевізор бачив лише протягом чотирьох місяців: "Це російський телевізор, але хоча б щось [було]. Тепер нічого". З книжок у нього тільки Новий Заповіт і Псалтир.

За весь час він отримав тільки одного листа — із привітаннями з днем народження: "І листівка. Абстрактна. Мабуть, тому й дійшла".

До інших полонених теж не доходили посилки, уточнює Буткевич. Передачі отримують тільки місцеві арештанти.

"Зацікавився ще більше правозахисними темами, пенітенціарною системою, 3-ю статтею Європейської Конвенції. Дуже багато роботи буде, коли, дасть бог, вийду на свободу", — додає Буткевич.

Підтримати Буткевича до суду прийшли співробітники консульств Німеччини, Великої Британії та Франції, а також правозахисники "Меморіалу" Олег Орлов та Світлана Ганушкіна, передає видання "Медиазона".

У чому звинувачують Буткевича

"Суд" у Луганську визнав його винним "у жорстокому поводженні з мирним населенням та військовополоненими, застосуванні заборонених методів у збройному конфлікті, а також у замаху на вбивство двох осіб та навмисне пошкодження чужого майна загальнонебезпечним способом".

Йому призначили 13 років колонії суворого режиму. А також зобов'язали компенсувати збитки постраждалих у справі.

Зрештою перший апеляційний суд загальної юрисдикції залишив вирок Максиму Буткевичу чинним. Але судді постановили зарахувати фактичний час тримання під вартою з 19 серпня 2022 року — тобто з моменту відповіді з Міноборони, яка підтверджує, що Буткевич перебував в ув'язненні.

Адвокат Буткевича заявив, що мають намір подати касаційну скаргу: "Чекаємо обміну. Немає обміну — пишемо касацію".

Хто такий Буткевич

Максим Буткевич — журналіст та правозахисник, допомагає біженцям, займається правами людини, досліджує мову ворожнечі. Він був активістом кампанії за звільнення з Росії українських політв’язнів, зокрема Олега Сенцова і Сашка Кольченка. Останні роки відомий за своєю діяльністю в проєкті "Без кордонів", який допомагає шукачам притулку, внутрішнім переселенцям.

З початком повномасштабного вторгнення він долучився до ЗСУ і пішов захищати Україну. Буткевич потрапив у полон окупантів наприкінці червня 2022 року. За наявними даними, Буткевич опинився в кінці червня в районі захоплених пунктів Золоте і Гірське.

Разом із Максимом "засудили" Владислава Шеля та Віктора Похозея, на момент потрапляння до полону — військовослужбовців полку "Азов", до 18,5 і 8,5 років відповідно.

Цей вирок засудили українські правозахисні організації, Amnesty International, Human Rights Watch, Меморіал, депутати ПАРЄ та інші організації. Петиція про його звільнення набрала близько 2500 підписів. У листопаді 2022 року Максим Буткевич був нагороджений чеською премію "Історії несправедливості".

Низка громадських організацій закликає світову спільноту продовжувати тиск на Росію для звільнення правозахисника. 21 серпня опублікували відповідну заяву.

Автори зазначають, що не мають жодних ілюзій та сподівань на справедливий процес, оскільки правосуддя не існує в Росії та на окупованих нею територіях. Повний текст можна прочитати тут.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок