Росія могла вивезти чи знищити понад пів мільярда українських культурних цінностей — Дарина Підгорна

Росія могла вивезти чи знищити понад пів мільярда українських культурних цінностей — Дарина Підгорна

Росія могла вивезти чи знищити понад пів мільярда українських культурних цінностей — Дарина Підгорна
Вкрадені росіянами картини з Херсонського обласного художнього музею ім. Олексія Шовкуненка. Крим. Викрадені картини з Херсонського художнього музею, Фото: Херсонський художній музей/Facebook

Росія могла вивезти з України понад пів мільярда обʼєктів культурної спадщини, про це в ефірі "Громадського радіо" заявила юристка Регіонального центру прав людини Дарина Підгорна.

За її словами, точно визначити кількість вивезених та знищених росіянами обʼєктів зараз неможливо, однак попередні оцінки вказують на близько 500 знищених об’єктів нерухомої спадщини та понад 100 незаконних розкопок.

Зокрема, незаконні розкопки вчиняли росіяни на території Криму ще з 2014 року.

"Щороку відбувається принаймні понад 20–50 археологічних експедицій, під час яких викопують понад 200 тисяч культурних цінностей України, які жодним чином не занотовують. Частину з них знищують на місці або відправляють до кримських та московських музеїв", — зазначила вона.

Наприклад, раніше Суспільне Культура повідомляло, що росіяни вивезли золоті артефакти візантійського періоду з музею-заповідника "Херсонес Таврійський".

Також на території заповідника, за даними Інституту археології російської академії наук, під час однієї експедиції знайшли понад 1 млн артефактів, 200 тисяч з яких перевезли "для вивчення і реставрації" на територію Росії.

Кількість знищених та вивезених українських культурних цінностей може складати понад пів мільярда — Дарина Підгорна
Херсонес. pixabay

Юристка зауважила, що на офіційній сторінці ЮНЕСКО, присвяченій Україні, перераховані понад 300 знищених об’єктів культурної спадщини, до яких приїхала місія організації для оцінювання. Однак, за даними Міністерства культури та інформаційної політики, таких об’єктів вже понад півтори тисячі.

"Тобто дані не збігаються, обмежені та не відображають повної картини того, що відбувається на території України. У цьому і є найголовніша проблема ЮНЕСКО", — зазначила Підгорна.

Вона додала, що позиція ЮНЕСКО не завжди збігається з позицією держави, на території якої організація проводить місію — вони досить вибірково підходять до того, що вважати культурною спадщиною, а що ні.

"Україна має наполягати на тому, що захист культурної спадщини є одним із пріоритетів державної національної безпеки. Вона має врахувати це у стратегії безпеки", — наголосила Дарина Підгорна.

Пограбування росіянами музеїв України

Раніше постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева заявляла, що тільки з території Херсонщини за час окупації російські військові вивезли близько 15 тисяч музейних експонатів.

Зокрема, росіяни вивезли експозицію та архіви Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка. У постійній експозиції музею був іконопис XVII —початку XX століття, українське мистецтво ІІ половини XIX — початку XX століття.

Також росіяни вивезли до окупованого Криму фонди Каховського історичного музею та пограбували картинну галерею імені Альбіна Гавдзинського у Новій Каховці.

У Маріуполі армія РФ авіаударом знищила Художній музей імені Архипа Куїнджі. А радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко заявляв, що росіяни грабують маріупольські музеї. Експонати вони вивезли в окупований Донецьк, а найбільш цінні — до Росії.

Ташева порівняла такі пограбування з подіями Другої світової війни. І додала, що всі винні у викраденні історичних і культурних цінностей будуть притягнуті до відповідальності, а Росія буде змушена повернути експонати та відшкодувати знищене.

Агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок