У Національному музеї історії України 15 серпня відкрили виставку археологічних знахідок, врятованих від грабіжників та контрабандистів за останні чотири роки. Її приурочили до професійного свята українських археологів.
Більшість експонатів виставки "День археолога: врятовані скарби" потрапили до колекції музею після того, як їх вилучили правоохоронці в межах боротьби з незаконним обігом археологічної спадщини. Деякі знахідки досі є доказами в кримінальних справах.
Серед таких предметів — оздоблений сріблом пояс, що походить з військової культури давніх германців (середина ІІІ століття). На Хмельниччині його знайшов, а потім спробував незаконно продати чорний археолог.
Деякі речі з виставки музей отримав від волонтерів. Наприклад, слов'янський скарб VI–VII століття з берегів річки Рось, а також скарб III–II тисячоліть до нашої ери бронзової доби з Тернопільщини.
Окрім цього, відвідувачі вперше побачать:
- колекцію скляного давньоримського посуду;
- речі з давніх воїнських поховань;
- амуніцію римських легіонерів;
- набір давньогрецьких шоломів;
- колекцію античної червонофігурної кераміки та теракотової скульптури з Криму;
- прикраси слов’ян;
- скарби бронзового віку;
- зброю гунів;
- гривні часів Київської Русі.
Археологія під час війни
Виставку створили на тлі загострення проблеми незаконного обігу та вивезення археологічних скарбів з України після початку повномасштабного вторгнення.
Куратор виставки археолог Максим Левада наголосив, що російські війська хочуть знищити не лише український народ, а й пам'ять про нього, знищуючи пам'ятки та музеї. "Ворог каже, що ми не маємо власної історії, що ми не маємо власної держави, що ми не маємо права на існування як нація", — каже археолог.
"І раптом ми зрозуміли, що у нас в тилу теж відбувається війна. Через українські аукціони за рік проходить кількість нелегальних археологічних знахідок, що дорівнює п’яти колекціям нашого музею. Нам треба докласти всіх зусиль, щоб подолати чорний ринок. Ми на першому місці у світі за обсягом проданих так речей", — заявив Максим Левада.
Куратор виставки додав, що можна цілком справедливо висловлювати незадоволення станом українських музеїв, якістю археологічних досліджень чи роботою правоохоронців, проте це не виправдання для чорної археології. На його думку, такі розкопки знищують інформацію про контекст знахідок. "Нелегальні копачі руйнують історичний шар та можливість вивчення пам'яток, адже сприймають знахідки як товар, а не історичну цінність", — каже археолог.
Зрештою, Левада підсумував, що слід передавати колективну пам'ять від покоління до покоління: "Якщо цей ланцюжок розривається, ми перетворюємося на худобу. Я не хочу бути худобою. Я не хочу, щоб ви були худобою. Я хочу, щоб у нас була нормальна цивілізована країна. Щоб у нас були музеї, як у Франції, Німеччині, Англії – в країнах, де немає великих приватних археологічних колекцій".
Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук також вважає, що охорона культурної спадщини — це необхідна складова нашого суспільства та нашої ідентичності.
На думку Андрія ДемартіноКерівник служби з питань стратегічного планування і аналізу Ради національної безпеки і оборони України, надалі було б добре повернути вкрадене "скіфське золото" з Криму та предмети з Херсонського музею й загалом порушити питання масштабної реституції з Росії.
Виставка триватиме протягом місяця з можливістю продовження.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]