У виставковому центрі "Жива пам'ять" у Бабиному Яру відкрилась виставка "Бахмут – обличчя геноциду 1942/2022", яка зіставляє два геноциди в історії українського Бахмута: нацистської Німеччини проти євреїв у 1942-му та Росії проти українців у 2022 році й понині.
Про це повідомляють Мінкульт, за підтримки якого організували експозицію, та Національний історико-меморіальний заклад "Бабин Яр".

В експозицію ввійшли спогади свідків подій 1941–1943 років та архіви Бахмутського краєзнавчого музею, відео та артінсталяції Михайла Алексеєнка, документальні фото Бахмута 2022–2023 років Костянтина і Влади Ліберових, Сергія Коровайного, Андрія Дубчака та Георгія Іванченка, роботи німецького художника, капітана Вермахту Клеменса фон Ведемеєра. Виставку розробляли разом із Бахмутським краєзнавчим музеєм та Українською асоціацією професійних фотографів.

МКІП розповідає, що у січні 1942 року загарбники ув’язнили понад 3000 євреїв та інших жителів Бахмута в підвалі колишньої будівлі НКВС. Кілька днів люди перебували там без їжі та води, а потім частину розстріляли, а решту живцем замурували в покинутій штольні алебастрової шахти.
1 серпня 2022 року Міністерство оборони Росії оголосило про початок наземної операції в Бахмуті. Уже рік за місто ведуться важкі бої. "Тисячі розбомблених будинків, десятки тисяч скалічених душ мешканців Бахмута, які змушені були тікати з міста, — це обличчя нового геноциду на українській землі", — пишуть у відомстві.
На відкритті виставки були автори сучасних фото й бахмутяни, а також тимчасовий повірений у справах Іспанії Хав'єр Фуентес Леха і в. о. голови Мінкульту Ростислав Карандєєв. Тимчасовий міністр вважає, що експозиція допоможе доносити до нових поколінь "правильні, світлі думки та цінності".

"В Україні в кожному регіоні є свій Бабин Яр. І ми прагнемо об’єднати всі ці історії в єдину карту пам’яті. — кажуть у заповіднику "Бабин Яр". — Україна зазнала багато горя під час Другої світової війни. СРСР, а потім Росія десятиліттями викривляли пам'ять про жертви, роздмухували міфи про антисемітизм та нацизм українців, привласнювали перемогу і будували на цьому людиноненависницьку пропаганду. Ця пропаганда стала їхньою ідеологією війни".
Одна з цілей виставки, за словами закладу, — донести правду, щоб російські воєнні злочинці були покарані, як колись Третій Райх.

У залі також розмістили інсталяцію "Пролиті сльози" художника Михайла Алексеєнка, присвячену спільному болю українців. У резервуар з водою з певним інтервалом падає символічна крапля — "сльоза".
Виставка триватиме до 31 серпня. Вхід вільний.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]