В ЮНЕСКО оприлюднили звіт, у якому підтвердити пошкодження в Україні від початку повномасштабного вторгнення Росії 274 культурних об’єктів. Про це 31 липня повідомили на сайті організації.
«Станом на 26 липня 2023 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження з 24 лютого 2022 року 274 об'єктів — 117 релігійних об'єктів, 27 музеїв, 98 будівель, що мають історичну та/або мистецьку цінність, 19 пам'ятників, 12 бібліотек, 1 архів", — йдеться у повідомленні.
В ЮНЕСКО наголосили, що проводять попередню оцінку шкоди культурним цінностям Термін "культурні цінності" означає нерухомі культурні цінності, як вони визначені у статті 1 Гаазької конвенції 1954 року, незалежно від їх походження, права власності або статусу реєстрації в національному реєстрі, а також об'єкти та пам'ятники, присвячені культурі, в тому числі меморіальні комплекси.шляхом перехресної перевірки повідомлень про інциденти з кількох надійних джерел.
У організації також розробляють механізм незалежної скоординованої оцінки даних в Україні, включно з аналізом супутникових знімків.
У звіті організація наводить дані за регіонами, в яких зафіксовані пошкодження культурних об’єктів унаслідок розв'язаної Росією повномасштабної війни в Україні.
Найбільше таких об’єктів, за даними ЮНЕСКО, постраждало в Донецькій (78), Харківській (55), Київській (38), Луганській (33) та Чернігівській областях (17). Також пошкодження зафіксували в Запорізькій та Сумській областях — по 12 об'єктів, в Одеській та Миколаївській — по 8, Херсонській (6), Житомирській (3), Вінницькій (2) і Дніпропетровській та Львівській областях (по 1).
Раніше Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) заявляло, що в Україні зруйновано або пошкоджено 1582 об’єкти культурної інфраструктури, без урахування пам’яток культурної спадщини.
Найбільших втрат і збитків культурна інфраструктура зазнала у Донецькій, Херсонській, Харківській, Київській, Миколаївській, Запорізькій та Луганській областях.
У відомстві додають, що нині майже вся територія Луганської та значні частини територій Херсонської, Запорізької та Донецької областей перебувають у тимчасовій окупації, що ускладнює обрахунок точної кількості об’єктів, які постраждали під час бойових дій і окупації.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]