Культурний фронт та бойовий дух: Карандєєв прокоментував перші кроки на посаді в. о. міністра культури

Культурний фронт та бойовий дух: Карандєєв прокоментував перші кроки на посаді в. о. міністра культури

Ексклюзивно
Культурний фронт та бойовий дух: Карандєєв прокоментував перші кроки на посаді в. о. міністра культури
. Ростислав Карандєєв. Фото: МКІП

Виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв прокоментував свої перші кроки на тимчасовій посаді.

У коментарі Суспільне Культура серед своїх викликів він назвав вирішення питання кадрового голоду в апараті міністерства; а серед напрямів роботи — підтримку патріотичного кіно та мистецтва.

"Ми маємо багато викликів на сьогоднішній день, які змушують нас працювати надзвичайно мобільно і нестандартно. Рішення іноді треба ухвалювати несподівано і нетрадиційно", — прокоментував Ростислав Карандєєв.

Проблема кадрового голоду

"Отримавши зараз статус виконувача обов’язків керівника міністерства, я стикнувся з низкою проблем, які треба буде вирішувати. По-перше, забезпечити інституційну сталість міністерства і його спроможність. На жаль, у нас утворилася величезна кількість вакансій. Ресурсна спроможність міністерства вкрай низька. Лише третина від штатної чисельності працівників міністерства реально зайнята людьми. Дві третини – це вакансії. Це говорить про те, що у нас надзвичайно слабкий кадровий ресурс, щоб виконувати ті завдання, які ставляться перед міністерством", — зазначив Карандєєв.

Нагадаємо, у п’ятницю, 28 липня, заступниця міністра культури Галина Григоренко повідомила, що прийняла рішення піти з посади. Це сталося у день призначення Карандєєва в. о. міністром культури та інформаційної політики.

"Питання навіть не тільки в одній Галині Григоренко, яка ухвалила рішення піти з політичної посади заступника міністра. Питання стосується апарату, а саме державних службовців. Саме там немає на сьогоднішній день майже 200 необхідних працівників, які мали забезпечити інституційну спроможність Мінкульту", — уточнив в. о. міністра.

Кадровий голод, за його словами, існує "ледь не по всіх напрямах" роботи міністерства, "а деякі (напрями) навіть потребують фактично мало не створення з нуля, оскільки там по деяких із них взагалі немає жодного працівника".

За словами Карандєєва, він готовий забезпечити роботу міністерства разом із державним секретарем. А також додав: "Так, я буду звертатися до спільноти, до державних службовців, які працюють в інших установах, до тих, хто має бажання близький до культури прийняти такі рішення і запропонувати свої кандидатури для роботи в міністерстві".

Пам’ять, комеморація та музейна справа

За словами в. о. міністра культури та інформаційної політики, перед ним зараз стоїть низка завдань, "які носять характер неминучих і які не можна відтермінувати". Йдеться про підготовку до Дня Незалежності України та підготовку демонтажу радянської символіки та встановленню герба України на монументі "Батьківщини-Матері". У Мінкульті планують завершити роботи до Дня Незалежності України.

Серед нагальних питань особисто в. о. та усього міністерства — розміщення меморіального військового кладовища, працювати над яким треба разом зі спільнотою ветеранів.

Ще один напрям роботи — робота із музеями.

"Дуже важливо зараз вирішити буде питання щодо інституційного забезпечення діяльності наших музейних установ і заповідників в умовах ризику втрати об'єктів культурної спадщини, як рухомої, так і нерухомої. А також забезпечити достатню і необхідну охорону об'єктів, прискорити роботи (які в міністерстві проводилися, але ще незавершені), щодо створення електронного реєстру об'єктів культурної спадщини", — зазначив в.о. міністра.

За його словами, міністерство серед своїх завдань бачить роботу із нематеріальною спадщиною. "Також важливо продовжити і сконцентруватися на обліку та фіксації елементів нематеріальної культурної спадщини, які є унікальними для України, які визначають нашу українську ідентичність і збереження яких, безумовно, дорівнюється до заходів зі збереження української ідентичності", — прокоментував Карандєєв.

Він наголошує, що планує "забезпечити ефективно і швидко" виконання цих завдань.

Бюджет 2024

За словами Карандєєва, одне з пріоритетних завдань на сьогодні — підготовка проєкту бюджету на наступний рік.

"Оскільки підходить той час, коли міністерство має сформувати свої потреби, сформувати і визначити ті ресурси, які нам будуть необхідні наступного року для вирішення тих проблем, які стоять перед нами".

Карандєєв наголосив: виступаючи у Верховній Раді, президент України Володимир Зеленський зазначив, що окрім реального бойового фронту, у нас є і культурний фронт, який потребує підсилення, зокрема з боку влади, і ресурсного забезпечення.

"На реальному фронті нам потрібна зброя, потрібні ресурси, що забезпечують вогневу підтримку, а на культурному фронті нам потрібні ресурси, що забезпечують бойовий дух, як наших воїнів, так і нашого тилу, наших цивільних громадян", — підкреслив Карандєєв.

Він зауважив: "Жити, працювати і виборювати так само, але в тилу, нашу перемогу. Тому увага до культури, як складової боротьби з російським агресором, на мою думку, має бути тільки підсилена".

Водночас Карандєєв уточнив: "Дуже важливо розуміти, що ми маємо робити, що раціонально, що необхідно. І це теж той виклик, який ми маємо дуже швидко прийняти та надати відповідь. А саме зараз потрібно здійснити аудит тих заходів, які проводилися в міністерстві та загалом у країні в цьому напрямі, й запропонувати зараз абсолютно реальні та дуже важливі для суспільства дії".

Українська мова

"Великий виклик зараз стоїть перед нами — забезпечення доведення до кінця розробки державної цільової програми щодо підтримки української мови", — визначив один із напрямів в. о. міністра.

За його словами, роботи у цьому напряму також стосуватимуться адміністративного посилення, адже "цей відділ (Експертна група з державної мови) — з трьох людей, і там на сьогоднішній день немає взагалі жодного працівника".

"Очевидно, це питання вкрай актуальне сьогодні і його значення буде тільки посилюватися з часом. Один з тих пріоритетів, які треба довести до кінця, — завершити розробку державної цільової програми, передбачити в проєкті бюджету необхідні видатки і забезпечити роботу по всьому переліку завдань, які будуть стояти перед нами", — зауважив Карандєєв.

Кіно та мистецькі заходи, спрямовані на перемогу

Серед необхідних заходів на думку в. о. міністра є розвиток українського кіно, "спрямованого на перемогу".

"Якщо ми говоримо про культурно-мистецькі масові заходи, концертні заходи, щось подібне, то це теж має бути спрямоване на перемогу", — підкреслив Карандєєв.

На уточнення щодо завдань Мінкульту, який не відповідає за розвиток кінематографу, Карандєєв пояснив, що Держкіно залишається незалежним центральним органом виконавчої влади. Натомість "окрема складова кіно, наприклад виробництво кінопродукції для медіа, а саме телесеріали, дитячі продукти, різного роду документальні фільми, освітні відео і кінопродукції" є предметом уваги міністерства.

За словами Карандєєва, він планує співпрацювати з Держкіно над тим, щоб "інформаційний простір України був в достатній мірі наповнений затребованим важливим продуктом кінематографічного характеру, а такод медійним продуктом, який би ніс наративи національно-патріотичного виховання і формування стійкості українського народу в цей непростий момент".

Музей Голодомору

"Найгірша практика – це прив'язуватися до річниці, оскільки тема Голодомору поза часом. Вона існує сьогодні, існувала вчора. Вона буде існувати, на жаль, ще дуже багато років, допоки буде існувати необхідність, щоб ця тема була на слуху, щоб на її основі ми формували наративи стосовно нашої минувщини, а також формували ставлення світової спільноти до української нації", — зазначив в. о. міністр.

Він зауважив, що планує проаналізувати технічні завдання будівництва Музею Голодомору та визначити фінансові потреби для підготовки музею до холодної пори року.

"Не виключено, що можуть бути потреби пов'язані з підготовкою до осінньо-зимового сезону; потреби, пов'язані з консервацією якихось елементів. Ми будемо готуватися до того, щоб об'єкти Музею Голодомору, які зараз у процесі будівництва, увійшли в осінньо-зимовий період захищеним від зовнішніх природних факторів і катаклізмів", — зазначив Карандєєв.

Він додав: "Ми маємо розуміти, що концентрація великого фінансового ресурсу на цей навіть такий знаковий і важливий об'єкт є питанням непростим. І увага президента та громадськості до того, щоб будь-які витрати, які сьогодні здійснються в полі культури, були надзвичайно виваженими, надзвичайно ефективними. Ця увага спонукає нас також переглянути, як я сказав, ці завдання щодо фінансування, які стоять на сьогоднішній день".

За словами в. о. міністра, неправильно прив'язувати окремі заходи перерізання стрічок до річниці вшанування пам’яті саме цього року, адже ця історична подія має бути завжди в усвідомлені як української влади, так і українською народу.

Водночас, за словами Карандєєва, інші роботи з вшанування пам'яті жертв Голодомору будуть підготовлені.

Ставлення до спільноти та комунікації міністерства

Ростислав Карандєєв зауважує, що зацікавлений у комунікаціях із суспільством, адже без розуміння його потреб Міністерство культури та інформаційної політики "фактично не працює".

"Дуже важливо пояснювати, доводити значну частину інформації, яка носить загальний інтерес і впливає на життєдіяльність більшості суспільства", — зазначив він, але разом із тим додав, що має бути "зворотний зв'язок".

"Ми зараз живемо в той час, коли влада перебуває під надзвичайно критичним оцінюванням з боку суспільства, оскільки влада не має права робити помилки, влада повинна відповідати запитам суспільства. Безумовно, як людина, що знає процес, який відбувається в міністерстві, оскільки я тривалий час вже мав досвід роботи тут, я буду робити максимально необхідні дії для того, щоб жодне рішення Міністерства культури, жодний проєкт, акт, який ми будемо ініціювати для уряду чи президента України, не були піддані критиці, а були попередньо опрацьовані суспільством з його представниками, фахівцями громадського професійного сектору, щоб наші дії були прийняті", — зауважив він.

"Ми не в праві допускати критичності, глобальної критичності. Може бути конструктивна критика, може бути пошук якихось ефективних шляхів, можуть бути різні погляди у різних груп щодо розв'язання тієї чи іншої проблеми, але кінцеве рішення має бути узгодженим з усіма і принаймні не нести настільки великих ризиків за своїми наслідками", — додав в. о. міністра.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок