Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії

Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії

Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії
. Суспільне

В Україні існує 23 філармонії, проте чи багато ви знаєте про них? На радіо "Культура" пройшов марафон, присвячений історії та сучасності кожній з українських філармоній. Суспільне Культура зробила добірку найцікавіших фактів про культурні установи.

Філармонії без приміщення

Три українські філармонії з різних причин залишилися без приміщень та/чи концертних залів. Це:

  1. Херсонська філармонія, збудована в 1944 році, майже вся згоріла 15 січня 1999 року і до сьогодні її не відновили. Останніми роками філармонія прилаштувалась у підвалі адмінбудівлі, де має репетиційну базу, а концерти дає у Великому залі музичного училища.
  2. У 2009 році також від пожежі постраждала й Полтавська філармонія, концертна зала якої була розрахована на 350 місць. Концертна діяльність у приміщенні філармонії практично припинилася, творчі колективи працюють переважно на виїзді, а капітальний ремонт триває і досі.
  3. Миколаївська філармонія з'явилася у 1937 року, і вже наступного, 1938-го, там пройшов перший концертний сезон. У 1984 році старе приміщення філармонії зруйнували, а нове досі не збудували, хоча проєкт існує давно. Сучасний склад артистів не має власної концертної зали, а працює на різних концертних майданчиках міста й області.
  4. Волинська обласна філармонія як державна концертна організація існує від 1939 року. Проте якщо в інших філармоніях концертні зали потребують реконструкції чи відновлення, то Волинська має свою будівлю, але ніколи не мала власної концертної зали.

Філармонія "з нуля" та орган за мільйон

Харківська філармонія має дві найкращі зали України. У великій залі, яку відкрили 2019 року після багатолітньої реконструкції, свого часу грав Сергій Рахманінов, співав Федір Шаляпін та диригував Петро Чайковський. 

Друга зала Харківської філармонії – Нова Органна зала – теж є унікальною. Це єдина зала в Україні, збудований "з нуля" за весь час незалежності.

Крім того, саме в цьому залі стоїть орган вартістю 1 мільйон 300 тисяч євро.

Наймолодша концертна установа

Маріупольська камерна філармонія – наймолодша серед філармоній України концертна установа. Вона була відкрита у вересні 2018 року й одразу привернула увагу всієї музичної спільноти та шанувальників класики фестивалем Mariupol Classic.

Створена за кошти любителів музики

Перший концертний зал у Чернівцях будувався у 1876-1877 pоках за кошти любителів музики з "Товариства розвитку музичної культури на Буковині", яке пропагувало українські пісні та музичні твори. Згодом у цьому приміщенні була заснована Чернівецька обласна філармонія, при якій було створено народний хор і концертну бригаду.

Дві національні філармонії

В Україні дві філармонії мають статус національних: у Львові та в Києві.

Львівська філармонія має високий рівень виконання забезпечують колективи, що діють на базі закладу: Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Академічний камерний оркестр "Віртуози Львова", Академічний інструментальний ансамбль "Високий Замок" та інші.

З 1981 року філармонія проводить щорічний міжнародний конкурс "Віртуози", на її сцені виступають найвідоміші музиканти світу.

Національна філармонія України (місто Київ) – головна філармонічна сцена України з однією з найстаріших концертних зал України з унікальною історією. Саме тут впроваджуються знакові проєкти, фестивалі та міжнародні акції в галузі класичної музики.

Філармонія – архітектурний шедевр

Одеська обласна філармонія розташована у будівлі колишньої Нової біржі, яку визнано архітектурним та історичним шедевром.

Цікаві факти про українські філармонії
Одеська обласна філармонія. Фото: Alex Levitsky & Dmitry Shamatazhi, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Будівлю звели 1899 року в стилі венеційської готики з елементами стилю Ренесансу. Велику концертну залу на понад 1000 місць вважають унікальною за мистецьким оздобленням і акустичними властивостями.

Автори: О. Пірієв, І. Пашинська, Н. Радкевич, Н. Попудрібко, Н. Писанка.

Читайте також

Енніо Морріконе. Творчий шлях і 10 безумовних хітів кінокомпозитора

На початок