Понад 8 000 авторів закликають розробників ШІ захистити письменників

Понад 8 000 авторів закликають розробників ШІ захистити письменників

Понад 8 000 авторів закликають розробників ШІ захистити письменників
Зображення Eli Digital Creative з сайту Pixabay

Гільдія авторів США написала відкритий лист до генеральних директорів компаній, які займаються штучним інтелектом. Письменники закликають розробників отримувати згоду авторів перед тим, як використовувати їхні твори для "навчання" систем. Лист підписали понад 8000 авторів.

Гільдія звернулася до компаній OpenAI (розробник ChatGPT), Alphabet (материнська компанія Google), Meta, Stability AI, IBM та Microsoft.

У листі йдеться, що більшість книг, які використовують у "навчанні" штучного інтелекту, походять із піратських джерел та вебсайтів, і це ставить під сумнів аргументи компаній-розробників про добросовісне використання творів.

У профспілці підкреслюють те, що технології значною мірою покладаються на мову, історії, стиль та ідеї присьменників. Мільйони захищених авторським правом книг, статей, есе та поезії слугують основою для систем штучного інтелекту, проте автори не отримали жодної компенсації за свій внесок.

За словами письменників, компанії — розробники ШІ люблять казати, що їхні машини просто "читають" тексти, на яких вони навчаються, але це не зовсім так. Вони, ймовірніше, копіюють тексти в саме програмне забезпечення, а потім відтворюють їх знову і знову.

Літератори вимагають від компаній:

  • отримання дозволу на використання захищених авторським правом матеріалів у програмах генеративного ШІ;
  • справедливу компенсацію авторам як за минуле, так і за поточне використання їхніх творів у програмах генеративного ШІ;
  • використання матеріалів з книг та публікацій через ШІ лише за попередньою згодою пиьсменників;
  • вказування авторів, чиї матеріали використовують для генерації тексту або інших запитів через ШІ.

Мая Ленг, президентка Гільдії авторів, сказала: "Результати роботи ШІ завжди будуть похідними за своєю природою. Буде справедливо, якщо автори отримають компенсацію за те, що вони «годують» ШІ. Наша праця не може бути використана без згоди, вказування авторства та компенсації.".

Американська авторка бестселерів Нора Робертс додала: "Якщо творці не отримують справедливої винагороди, вони не можуть дозволити собі творити. Якщо письменникам не платять за те, що вони пишуть, вони не можуть дозволити собі писати. Люди створюють і пишуть історії, які читають люди".

"Ми не роботи, яких можна запрограмувати, і штучний інтелект не може створювати людські історії, не використовуючи вже написані людські історії"
Нора Робертс

Гільдія авторів також пропонує створити ліцензію, яка дозволятиме компаніям використовувати твори письменників — її видаватиме організація колективного управління (ОКУ) від імені літераторів. Також організація буде вести перемовини з компаніями-розробниками про гонорари, а потім буде розподіляти платежі між письменниками.

Лист уже підписали такі знамениті автори як: Маргарет Етвуд, Нора Робертс, Ден Браун, Дженніфер Іган, Луїз Ердріх, Джеймс Паттерсон, Сюзанна Коллінз, Селесте Інг, Лі Мін-Джин, Ендрю Соломон та інші.

Проблеми письменників

За останнє десятиліття доходи авторів знизилися на 40%, а середній дохід письменників, які працюють повний робочий день, у 2022 році становив 23 330 доларів (трохи більше ніж 850 тисяч гривень).

Поява технології штучного інтелекту ще більше ускладнює можливості письменників заробляти на життя, особливо це стосується авторів, які ще не мають сформованої спільноти читачів. Тож частина літераторів змушена відмовлятися від професії.

Суд між письменниками та ChatGPT

Двоє письменників — канадська романістка Мона Авад та американський автор горорів Пол Трембле — подали позов проти OpenAI, компанії, що стоїть за інструментом штучного інтелекту ChatGPT. Вони стверджують, що організація порушила закон про авторські права, "тренуючи" свою модель на романах без дозволу авторів.

Авад і Трембле вважають, що їхні книжки, які захищені авторським правом, незаконно "використали для навчання", оскільки чатбот генерував "дуже точні анотації" романів.

У скарзі йдеться про те, що OpenAI "несправедливо" отримує прибуток від "вкрадених текстів та ідей", і тому письменники вимагають грошової компенсації від імені всіх американських авторів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок