Перейти до основного змісту
Пакистанський художник оздобив мобільну клініку, яка допомагала людям після повені

Пакистанський художник оздобив мобільну клініку, яка допомагала людям після повені

Пакистанський художник оздобив мобільну клініку, яка допомагала людям після повені
. скриншот / DEC

Пакистанський художник Алі Салман Анчан та його колеги-художники прикрасили традиційним розписом мобільну клініку, яка допомагала потерпілим від повені. Митець заснував соціальний проєкт Phool Patti. Його історію розповіли в The Guardian.

Алі займається художнім розписом вантажівок, це мистецтво мовою урду має назву Phool PattiPhool Patti — це соціальна ініціатива, яка водночас покликана просувати пакистанську культуру (перекладається як "квіткова пелюстка"). Художник заснував однойменний проєкт і отримує замовлення з усього світу: його роботи прикрашають будівлі країн Європи, Північної Америки, Близького Сходу та Азії. Нещодавно його твори виставляли в посольстві Пакистану в Пекіні.

Роботи Алі Салмана Анчана
Роботи Алі Салмана Анчана. Moin ul Haque / Twitter

Робота Алі Салмана Анчана
Робота Алі Салмана Анчана. Phool Patti / Instagram

Але найбільше задоволення, за словами митця, йому принесло замовлення розфарбувати фургон, який потім розвозив медичні засоби для подолання наслідків повені в його рідній країні у 2022 році.

А у січні 2023-го британський Комітет з надзвичайних ситуацій у разі стихійних лих (DEC) Головна група благодійних організацій Великобританії, яка запускає та координує збір коштів для допомоги людям, що зазнали гуманітарної кризи чи природної катастрофипопросив Анчана розповісти історії людей, які пережили повінь. Художник мав зобразити декілька сімей на стінках автівки, яку використовували як мобільну клініку. Зокрема, там з’явилися мініатюри про сім’ю фермера Маули Дінно, чиї поля затопило, а родина два місяці провела в дорозі без даху над головою й досі живе в наметі для потерпілих від повені. Його син Арслан боявся, що не зможе продовжити навчання в школі, яку затопило. Хлопчик мріє стати поліціянтом.

Інша історія в картинах Алі — жінки Султани та її доньки Ар’ї. Дівчинка заразилась малярією через забруднену воду, а також постраждала від голоду, спричиненого повінню. Зараз вона вже одужала. Розмальована вантажівка не лише розвозила допомогу, а й стала своєрідною розвагою та розрядкою для потерпілих пакистанців: вони раділи її приїзду, як святу, шукали знайомих і сусідів на мініатюрах автівки.

Анчан каже, що проєкт змінив його життя: "Для мене було честю долучитися до цієї справи. Після цього я вирішив більше займатися соціальними проєктами. Я бачив страждання мого народу і подумав, що можу зробити більше — не лише живописом, а й виконуючи якусь благодійну роботу".

Про повінь у Пакистані

Минулого літа в Пакистані три місяці тривали зливи. Опади спричинили велику повінь: затопило приблизно десяту частину країни. За даними уряду, постраждали щонайменше 33 мільйони людей. Загинули понад 1700. Було знищено щонайменше 1,5 млн га сільськогосподарських земель, через що 15 мільйонів людей опинилися без їжі. Фінансові збитки становили приблизно $30–35 млрд. Найбільш постраждалі регіони — Сінд, Белуджистан і Пенджаб.

Пакистанське мистецтво розпису вантажівок

Розпис вантажівок започатковано у 1920-х роках, коли вантажівки Bedford із Великої Британії розписували різнобарвними візерунками. Зображали пейзажі, квіти, звірів та птахів. З часом цей вид мистецтва став оповідальним — способом обміну повідомленнями або позначанням історичних віх. Ці дизайни — ручної роботи. Здебільшого їх виготовляли художники-самоуки. Такі малюнки можна побачити в усьому Пакистані на транспортних засобах, зокрема на тук-тукахАвторикша або тук-тук — моторизований транспортний засіб, який використовують як особистий транспорт чи таксі та автобусах.

Це мистецтво — ціла індустрія в Пакистані. Тільки в найбільшому місті країни Карачі 50 тисяч людей працюють у майстернях з розпису, а водії готові дорого платити за кращу, ніж в інших, вантажівку. Мистецтво впливає на місцеву попкультуру, моду, розширює обізнаність про права жінок. Це мистецтво також популярне в Афганістані, Індії, Японії та кількох країнах Південної Америки.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок