Очільниця Українського інституту книги Олександра Коваль закликала бібліотекарів провести акцію, щоб закупити україномовні книжки замість російських. Про це вона написала у своєму Facebook.
"Дорога громадо, якщо вам набридли російські книжки в українських бібліотеках, пропоную допомогти бібліотекарям розпочати мовчазну акцію на підтримку фінансування бібліотек", — зазначила вона.
За словами Коваль, щороку напередодні бюджетного процесу УІК подає запит, який міг би дозволити закупити 5 мільйонів українськомовних книжок. На це потрібно 1,5–2 мільярди гривень.
"Але інтуїція підказує, що або Верховна Рада не проголосує, або Мінфін відхилить як те, що «не на часі», і запропонує почекати «до закінчення воєнного стану 6+ місяців»", — додала Коваль.
Саме тому УІК пропонує:
- Зняти з полиць усі книжки, видані за радянських часів, а також видання і Росії та Білорусі.
- Опублікувати фото напівспорожнілих полиць.
- Закликати своїх читачів та прихильників організовувати пікети з вимогами дати можливість читати українською.
- Вимагати закласти кошти на поповнення фондів до місцевих бюджетів.
УІК же обіцяє провести кампанію в ЗМІ.
"Вільний доступ до книжок — це не забаганка, а життєва необхідність, особливо зараз. Нам потрібні наші книжки. Нам потрібна наша мова. Тому що це наш захист, наш щит і наша зброя, наш оберіг і наш дім", — написала очільниця інституції.
"100 мільйонів пропагандистських книг"
Раніше директорка УІК зазначала, що загалом із бібліотек потрібно вилучити понад 100 мільйонів пропагандистських книг. Насамперед ідеться про книжки антиукраїнського змісту з імперськими наративами та пропагандою насильства, проросійської, шовіністичної політики.
"Фонди бібліотек потребують у 20 разів більше українськомовних книжок, ніж вони фактично мають: навіть якщо викупити всі наявні на ринку книжки, їх не вистачить", — сказала вона.
З українських публічних бібліотек до листопада 2022 року уже списали близько 19 мільйонів примірників книг, з них понад 10 мільйонів — російською мовою.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]