Джонні Депп і Росія: як Москва використовує голлівудського актора у своїй пропаганді

Джонні Депп і Росія: як Москва використовує голлівудського актора у своїй пропаганді

Джонні Депп і Росія: як Москва використовує голлівудського актора у своїй пропаганді
Американський актор Джонні Депп. Фото: АР

Лише 14% українців можуть повністю відрізнити правдиві новини від фейкових, а 72% українців можуть визначити правильно принаймні одну новину — про це свідчать результати опитування USAID-Internews, яке провели наприкінці 2022 року. Але до чого тут Джонні Депп?

60-річний голлівудський актор, найбільш відомий за роллю Джека Горобця (Спарроу) в "Піратах Карибського моря", зіткнувся з критикою через повідомлення у російських медіа. То Депп збирається приїхати в Росію восени, то записує відеозвернення для російських глядачів. Усе має такий вигляд, ніби актор підтримує державу-агресорку, проте створюють такий вигляд саме російські видання.

Суспільне Культура розповідає, що відомо про зв'язки Деппа з Москвою, чи справді він збирається в Росію та чому ця історія є тестом на медіаграмотність.

Маяковський і Достоєвський: ставлення Деппа до Росії у 2010-х

Вперше Депп приїхав до Росії у 2011 році. Разом із Пенелопою Крус і продюсером Джеррі Брукгаймером відвідав прем'єру четвертої частини кінофраншизи про капітана Джека Горобця "Пірати Карибського моря: на дивних берегах". Тоді російська столиця стала першим містом, де відбулася прем’єра фільму — навіть на Каннському кінофестивалі показ відбувся пізніше.

Джонні Депп та Пенелопа Крус на прем'єрі у Москві, 11 травня 2011 року
Джонні Депп та Пенелопа Крус на прем'єрі у Москві, 11 травня 2011 року. Oleg Nikishin/Epsilon/Getty Images

Уже за два роки Депп повернувся з презентацією нового фільму — "Самотній рейнджер", де зіграв індіанця Понто. У 2013 році актор заявляв, що вражений кількістю фанатів у Росії, а також назвав росіян, яких дуже хотів би зіграти в кіно. Серед них — Распутін, Маяковський та Раскольников (герой роману Достоєвського).

В ефірі пропагандистського "Першого каналу" Депп поскаржився: "Єдина проблема, яка в мене виникає, коли я приїжджаю в Росію, — брак часу, щоб усе відчути та скрізь побувати". Він додав, що мріє відвідати квартиру Маяковського та пройтися маршрутами Достоєвського.

Втретє до Москви Джонні Депп приїхав як музикант, а не актор. Уже після анексії Криму та початку російсько-української війни, у 2018 році відбувся концерт гурту Hollywood Vampires, який заснували Еліс Купер, Джонні Депп і Джо Перрі. Під час цього візиту Депп врешті побував у квартирі Маяковського, погуляв Красною площею і навіть відвідав Мавзолей.

Джонні Депп та Еліс Купер на концерті в Москві, 2018 рік
Джонні Депп та Еліс Купер на концерті в Москві, 28 травня 2018 року. Gennady Avramenko/Epsilon/Getty Images

З того часу актор не відвідував Росію, але у 2021 році під час прем'єрного показу фільму "Мінімата" глядачі замість заставки почули голос Деппа: "Привіт, Росія!" Спеціально для своїх шанувальників актор записав відеозвернення, у якому представив новий фільм, де зіграв фотожурналіста Юджина Сміта.

Джонні Депп та Олег Сенцов

Попри прихильне ставлення до російської культури, Депп демонстрував і публічну підтримку України. Наприклад, у 2016 році актор підтримав незаконно ув'язненого в Росії режисера Олега Сенцова.

Тоді актор узяв участь у кампанії Imprisoned for Art, яка мала привернути увагу до діячів культури, що опинилися за ґратами з політичних мотивів.

Джонні Депп підтримав Олега Сенцова
Джонні Депп підтримав тоді незаконно ув'язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова. МЗС України

Крім того, на одному з концертів гурту Hollywood Vampires пісню супроводжував відеоряд із кадрами російсько-української війни, які перетворюються на синьо-жовті прапори.

Однак Джонні Депп публічно не коментував повномасштабну війну Росії проти України та не ставав на сторону жодної з країн.

Джонні Депп — "радянський солдат"

Торік у соцмережах поширювали відео з тимчасово окупованого Алчевська на Луганщині. Там російсько-окупаційна адміністрація представила стенд із героями Радянського Союзу, для цього використали фото Деппа: його відредагували, додали радянську військову форму та інше ім'я — актор став Миколою Бабаніним.

Ештон Кутчер та Джонні Депп "радянські солдати"
Голлівудські актори Ештон Кутчер та Джонні Депп як "радянські солдати". Pavlo Diba/Facebook

Такий солдат справді існував — Микола Бабанін народився в Алчевську, до Червоної армії долучився у 1938 році, брав участь у Другій світовій війні, 1944 року отримав звання Героя СРСР. Фотографії військового можна знайти на сайті Алчевської бібліотеки.

Джонні Депп і Микола Бабанін
Радянський солдат Микола Бабанін. Бібліотека Алчевська

Нове звернення та новий візит: то чи їде Депп у Росію?

Останнім часом у мережі активно поширювали інформацію про те, що Джонні Депп звернувся до росіян на допрем’єрному показі стрічки "Жанна Дюбаррі" ("Фаворитка"), зокрема про це написало державне медіа Росії ТАСС. У широкому прокаті фільм з’явиться 20 липня, перед цим відбуваються закриті покази. На них глядачі можуть побачити звернення від акторів — однакове для всіх країн світу.

У цьому відеоролику Джонні Депп каже: "Дуже дякую, що знайшли час, щоб переглянути наш фільм «Жанна Дюбаррі». Я дуже пишаюся цим і сподіваюся, що вам це сподобається. Бережіть себе і до скорої зустрічі".

До цього, 10 липня, російські пропагандистські медіа написали, що Джонні Депп планує восени 2023 року приїхати в Росію. А посилалися в цій заяві на пресслужбу гурту "ЯМОРЕ", який нібито ще з 2020 року домовлявся з менеджерами артиста про запис пісні.

За словами представників гурту, актору заплатять 370 тисяч доларів, проведуть екскурсію "Калінінґрад – Зеленоґрадськ – Куршська коса – Свєтлогорськ – село Янтарне", а за це він запише з росіянами пісню.

Але гендиректор кінокомпанії Деппа IN.2 Film Стівен Дойтерс заперечив обидва нещодавні повідомлення у російських медіа. Він зазначив, що звернення перед фільмом записували для міжнародного релізу, а ще Депп не збирається в Росію.

Джонні Депп не їде в Росію
Реакція представника Джонні Деппа на повідомлення в російських ЗМІ. Скриншот/Twitter

За підтримку Росії під час війни Депп міг би опинитись у перелікуТелерадіокомпаніям заборонено транслювати твори за участі представників зі списку, а також заборонені гастролі людей зі списку. осіб, які загрожують нацбезпеці України, а також отримати заборону на в'їзд до України. У списку вже є сербський режисер Емір Кустуриця, який незаконно відвідував окупований Крим, а також критикував утиски російської культури через повномасштабну війну. Крім того, у переліку є американський актор Стівен Сіґал, який отримав громадянство Росії.

Як розпізнати фейк

Інформацію про звернення Деппа та його ймовірний приїзд у Росію поширювали деякі українські медіа, зокрема "ТСН", "Фокус", "24 канал". Підхопила повідомлення й ініціатива United24, яку запустили для збору коштів на підтримку України. Ситуацію з актором представники ініціативи назвали "кринж".

Джонні Депп і відеозвернення
Скриншот/Twitter

Джонні Депп і Росія
Скриншот/Twitter

Пізніше в United24 додали оновлені дані, зокрема коментар Дойтерса, однак читачі закликали їх перевіряти інформацію до публікації, щоб не поширювати дезінформацію.

Центр протидії дезінформації при РНБО пропонує п'ять правил для того, щоб розпізнати неправдиву інформацію:

  1. Перевірте інформаційний ресурс, звідки пішло повідомлення. Намагайтесь користуватися лише перевіреними та офіційними джерелами інформації. Інститут масової інформації регулярно публікує список "білих медіа", серед них є Суспільне.
  2. Зверніть увагу, чи відображає заголовок суть повідомлення. Фейкові повідомлення часто мають маніпулятивний заголовок, що не відповідає змісту новини.
  3. CAPS LOCK, знаки оклику, "терміновий репост" — ознаки фейковості. Варто обирати нейтральний виклад повідомлення, без емоційного забарвлення.
  4. Якщо інформацію повідомляє анонім або взагалі відсутнє посилання на джерело, інформації довіряти не слід.
  5. Використання оцінювальних суджень та емоційно забарвлених прикметників — ознака маніпуляції.

До того ж експертка Центру стратегічних комунікацій Ірина Лесишин зазначає, що будь-яка спроба викликати сильну емоційну реакцію в читачів — це "червоний прапорець", оскільки коли людина сприймає інформацію емоційно, їй важче критично мислити.

Також власну пам'ятку, як не повірити фейкам, створив Інститут масової інформації:

Джонні Депп: як розпізнати фейк
Як розпізнати фейки. Інститут масової інформації

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок