Перейти до основного змісту
Сергій Жадан випускає "Скрипниківку" — збірку поезії про мову з авторськими фото

Сергій Жадан випускає "Скрипниківку" — збірку поезії про мову з авторськими фото

Сергій Жадан випускає "Скрипниківку" — збірку поезії про мову з авторськими фото
Нова книжка Сергія Жадана "Скрипниківка". Обкладинка збірки Сергія Жадана "Скрипниківка". Фото: Meridian Czernowitz/Facebook

Meridian Czernowitz видає нову книжку Сергія Жадана — це збірка віршів про мову під назвою "Скрипниківка". Наразі видавництво відкрило передзамовлення.

Поезію для збірки Жадан почав писати ще навесні 2021 року, але на початку повномасштабної війни зробив паузу в роботі, оскільки після 24 лютого 2022-го "видавалося, поезія звучить недоречно". Втім, через декілька місяців "мова почала повертатися" і письменник відновив роботу.

"50 і 1 вірш, писані до і після великого вибуху, зібрані разом, поєднані відчуттям мови, яка так болюче зникає, але потім обов’язково повертається. Нанизані на нитку голосу, узалежнені від звучання, вони, ці вірші, лишаються приватною, рваною хронікою двох останніх років — наповнені снігом, співом, правописом, любов’ю", — йдеться в описі до книжки.

Сергій Жадан — нова книжка "Скрипниківка"
Такий вигляд має нова збірка Сергія Жадана. Meridian Czernowitz/Facebook

Нова книжка Сергія Жадана "Скрипниківка"
Авторські фото Сергія Жадана у новій книжці. Meridian Czernowitz/Facebook

У "Скрипниківці" також буде 20 повноколірних авторських фотографій Сергія Жадана.

До 10 серпня триває передпродаж книжки. А вже у вересні Сергій Жадан презентує збірку у 20 містах України, одна з найперших презентацій буде в Чернівцях під час Міжнародних поетичних читань Meridian Czernowitz (8–10 вересня 2023).

"«Скрипниківка» — збірка віршів про мову. Про її здатність повертатися й самовідтворюватись, про її вразливість, про її здатність до опору. Звідси й назва — український правопис, який виходить поза суто академічні межі, стаючи чимось важливішим, щоденнішим, таким, що розлите в повітрі, що визначає наші інтонації", — описують книжку у видавництві.

Що таке "скрипниківка"

Харківський правопис, правопис Скрипника або "скрипниківка" — так називають український правопис, який у 1928 році затвердила Правописна комісія, а пізніше — Рада Народних Комісарів УРСР.

Правопис схвалили на Всеукраїнській правописній конференції у Харкові, у якій брали участь українські науковці та письменники з усіх регіонів, а саме: Агатангел Кримський, Олена Курило, Олекса Синявський, Євген Тимченко, Микола Хвильовий, Майк Йогансен, Михайло Яловий та інші. Частина людей, які працювали над правописом, стали жертвами сталінських репресій.

Часом правопис називають "скрипниківкою", оскільки затверджував мовні правила тодішній комісар освіти Микола Скрипник. Він закінчив життя самогубством у 1933 році.

Правопис діяв до 1933 року, тоді його скасували під час боротьби з "українським буржуазним націоналізмом". Радянська влада вирішила, що правопис 1928 року нібито штучно відривав українську мову від російської, тому мовні норми переглянули та наблизили їх до російської мови.

У 2019 році затвердили нову редакцію українського правопису, де повернули деякі норми "скрипниківки" у варіативній формі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок