Нацкомісія зі стандартів державної мови додатково обговорила рекомендації з перейменування міст і сіл в Україні

Нацкомісія зі стандартів державної мови додатково обговорила рекомендації з перейменування міст і сіл в Україні

Нацкомісія зі стандартів державної мови додатково обговорила рекомендації з перейменування міст і сіл в Україні
Фото: Facebook/Оксен Лісовий

Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Володимир Мозгунов розповів в етері національного телемарафону "Єдині новини", що 29 червня комісія зібралася на нараду, щоб знову обговорити перейменування міст і сіл України.

Комісія запропонувала перейменування 1400 населених пунктів, зокрема міста Запоріжжя, що викликало обговорення у соцмережах.

"Комісія сьогодні зібралась на нараду, обговорили, зараз опрацьовуємо документи — маємо реагувати документами. Члени комісії працюють над цим", — сказав Мозгунов.

Згідно з законом України про засудження та заборону російської імперської політики, комісія мала сформувати перелік населених пунктів, що не відповідають закону. Запрошення працювати у комісії надіслали у 80 закладів освіти, за словами Мозгунова, більшість закладів відгукнулися.

"[Комісія] опрацювала понад 32 тисяч назв. Комісія сформулювала рекомендації за 3 напрямками", — розповів голова комісії.

Перша категорія — назви нас пунктів, які не відповідають граматичним, словотвірним, орфографічним стандартам української мови.

"Бровари мало б бути Броварі, Гончари — Гончарі. В Україні є село Броварі — написано правильно, як має бути до норм української мови", — каже Мозгунов.

Друга група — назви, які не відповідають лексичним нормам української мови, зокрема стосуються російської імперської політики.

"Ми зважали, що там, де мали можливість з відкритих джерел, дізнатися про історію, коли ця назва виникла, то виявилося, що дуже багато цих назв другої групи виникли у радянський період. Наприклад, у Донецькій області є селище Сєдово на березі Азовського моря, яке до 20 років 20 століття називалося Крива коса", — розповів голова нацкомісії.

До третьої групи — потрапили назви населених пунктів, які можливо не відповідають нормам української мови, зокрема стосуються Росії. Щодо таких міст і сіл комісія може рекомендувати громаді переглянути власну історію та вирішити, чи залишати назву. Саме до третьої групи віднесли місто Запоріжжя.

Реакція на рішення Нацкомісії зі стандартів державної мови

На рекомендації комісії відреагував уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Він звернувся до міністра освіти та науки Оксена Лісового з проханням скасувати рішення комісії.

За його словами, комісія повинна запропонувати перелік обов'язкових для перейменування назв населених пунктів та дати чіткі рекомендації щодо їх перейменування. Кремінь наголосив, що наразі у списку є населені пункти, що відповідають стандартам української мови: Запоріжжя, Перемога, Зоряне, Мирне, Травневе, Маяк, Молодіжне, Об'єднане та інші.

Міністр освіти своєю чергою заявив, що Нацкомісія вийшла за свої повноваження і її рішення потрібно скасувати. Пропозицію скасувати рішення підтримало і Міністерство культури та інформполітики.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок