Що подивитися на "Книжковому Арсеналі-2023": події та книжки від поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук

Що подивитися на "Книжковому Арсеналі-2023": події та книжки від поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук

Що подивитися на "Книжковому Арсеналі-2023": події та книжки від поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук
Ольга Жук та Олена Гусейнова

Протягом 22—25 червня у Києві проходитиме ХI Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал". Цьогоріч фестиваль повертається до офлайн-формату та представить оновлену програму заходів.

Суспільне Культура пропонує альтернативний гід фестивалем, заснований на рекомендаціях поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук.

Олена Гусейнова, поетка, письменниця, журналістка Радіо Культура:

Що подивитись на Книжковому арсеналі 2023: вибір подій та книжок поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук
Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Зізнаюся, мені все ще складно уявити фестиваль цього року. Тому планую пережити ці чотири дні із захватом і думкою про нажиті ритуали та традиції. А отже, слухати музику на вуличній сцені вдасться і цього року. Хоч сама вулична сцена буде інакшою, а вечори будуть підпорядковані комендантській годині, тут о 19 годині звучатиме музика.

Конспектувати лекцію прямо на програмці фестивалю вийде в п'ятницю, коли Тімоті Снайдер розповідатиме про те, чому свобода значить більше за все (щоправда, це буде онлайн-лекція).

Побачити, як речі творяться тут і тепер випаде, наприклад, в суботу, коли Наталя Гайда малюватиме влаштує сеанс скетчінгу.

Почути всі важливі вірші за одну годину можна буде в неділю, коли Радіо Культура збере на одній сцені українських поетів і поеток, які читатимуть вірші, написані після 24 лютого.

Скласти дуже лаконічний арсенальний wishlist, знаючи, що він обов'язково розростеться до дуже нелаконічного. Ось мій:

 • Олена Захарченко "Метро до Темного Міста" (Видавництво Старого Лева);
 • Наталія Терамае "Богомазов у Фінляндії" ("Родовід");
 • Осип Турянський "Поза межами болю" ("Віхола");
 • Тоні Джадт "Нещасна земля" (Видавництво "Човен");
 • Інґеборґ Бахман "Тридцятий рік" (Видавництво "Книги-XXI");
 • Курт Воннеґут "Божої вам ласки, містере Роузвотере" (Видавництво "Вавилонська бібліотека").

Олена Гусейнова модеруватиме кілька подій на Книжковому Арсеналі:

Ольга Жук, кураторка, заступниця генеральної директорки Мистецького Арсеналу з питань сучасного мистецтва

Що подивитись на Книжковому арсеналі 2023: вибір подій та книжок поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук
Ольга Жук

Одною з особливостей Книжкового Арсеналу щороку є запрошення до спільного осмислення певної фокус-теми — кола актуальних, злободенних питань, які набувають виразної дискурсивної форми саме завдяки тому способу, у який їх аранжує куратор. Цьогоріч це було величезним викликом, адже наразі поширена думка, що рефлексія травматичного досвіду потребує певної дистанції, що досвід війни переважує мову, що для його опису потрібний новий словник.

Команді Мистецького Арсеналу було цікаво поміркувати, що, власне, означає "новий словник" та "нова мова". Які слова ми маємо знайти, а вагу яких відчути і переосмислити наново? Водночас кураторка, якій ми довірили цю місію, Наталя Гуменюк — журналістка, авторка та документалістка, що спеціалізується на висвітленні конфліктів, запропонувала власну оптику — як саме дослідити цей простір між мовою та практикою, і дала програмі назву: "Коли все має значення".

Я дуже раджу придивитися до цієї низки подій у розкладі фестивалю, оскільки там надзвичайно потужний і часто неочікуваний склад спікерів, зокрема й міжнародних. Це програма не літературна, не зосереджена на літературі, проте у ній поруч із іншими публічними інтелектуалами, громадськими діячами звучать і голоси тих, хто сьогодні створює літературу — авторів, перекладачів, митців, в тому числі й тих, хто захищає нас на полі бою.

Мені особисто цікаво послухати дві дискусії за підтримки Інституту гуманітарних наук у Відні в межах проєкту Documenting Ukraine:

 • "Як Україна змінить світ?" (23 червня, 15.45) за участі політолога Івана Крастева та літературного критика, есеїста й засновника мережі європейських інтелектуальних журналів Eurozine;
 • "Що це за злочин, який коїть Росія?" (25 червня, 14.15) про глибинну природу війни за участі правозахисниці, нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук, британського письменника Пітера Померанцева та французького письменника Джонатана Літтелла, керівника Департаменту війни Генеральної прокуратури України Юрія Бєлоусова та юриста-міжнародника Вейна Джордаша.
 • онлайн-лекцію американського історика Тімоті Снайдера "Чому свобода значить більше за все" (23 червня, 17.00).

У літературній програмі, яку курує Ірина Славінська, виконавча продюсерка Радіо Культура, перекладачка та письменниця, окрім чудових поетичних читань, чимало цікавих публічних інтерв’ю, лекцій, розмов. Я для себе особисто зауважила:

 • розмова "Їжа й терор: інструменти імперії" (24 червня, 15:15) про книгу Вітольда Шабловського "Кухня терору" за участі Олени Стяжкіної і Андрія Бондара, Олександра Михеда;
 • розмова "Література: як перенести досвід у пам’ять" за участі Катерини Калитко, Олександра Михеда, Артема Чеха, Остапа Сливинського, Лариси Денисенко та Олесі Островської-Лютої (25 червня, 18.45).

Дуже важливою є поява у програмі усних історій та свідчень – варто приділити увагу події Центру громадянських свобод та події "Women’s voices. Розповідь-сповідь звільнених бранок про російський полон" (24 червня, о 11.00).

Цікавими є й події на перетині літератури та кіно. У спеціальній програмі "Літературний кіноканон. Том перший" Довженко-Центр покаже три фільми, засновані на знакових літературних творах: "Сон", знятий за Шевченковою поемою; шалену екранізацію гоголівського "Вечора на Івана Купала" та епічну кінопостановку "Захара Беркута" Івана Франка.

У вечір відкриття 22 червня о 18:30 Надія Парфан, онлайн-кінотеатр Takflix презентує кінопоказ короткометражних фільмів про Київ "Як тебе не любити 2.0".

Якщо ж захочеться відчути близькість літератури та мистецтв, поговорити про любов до книжок, до колекціонування, то варто не оминути спеціальний простір фестивалю з програмою літературної лабораторії Мистецького Арсеналу – "(не)публічні бібліотеки", яку курує Дмитро Казаков.

Вона сфокусована на існуванні приватних бібліотек і книгозбірень невеликих мистецьких інституцій, колекцій зінів та добірок вінілу. Фактично під час фестивалю у першій залі ліворуч, поруч з виставкою сучасного мистецтва "Форми присутності", працюватиме своєрідна "бібліотека бібліотек" — шафа, де кожна полиця представляє окрему приватну чи інституційну колекцію книжок. Довкола неї відбуватимуться розмови та перформанси:

 • "sad pavlovskiy" / Ян Спектор продемонструє в електроакустичній обробці власний документальний аудіоархів, зібраний в Києві за минулий рік, — філд-рекординг звуків міста, уривків розмов і міських шумів;
 • композитор Олексій Шмурак і Діма Казаков примірять на себе мантії оракулів та влаштують інтерактивний перформанс з ворожінням на бібліотеках, експонованих у просторі, де відповідатимуть на запити глядачів з бібліотечних карток;
 • Дмитро Пруткін представить шоу-кейс лейблу "Shukai" із розповіддю про особливості відшукування та видання на вінілі втраченої української музики 60–90-х років.

Кожен вечір фестивалю завершуватиме один із DJ-сетів, під час яких відомі діячі української електронної сцени зіграють та розкажуть про власні колекції вінілу.

Насамкінець окремо варто виділити дві вечірні літературно-музичні події на вуличній сцені Мистецького Арсеналу: концерт "Розстріляне Відродження" гурту "Пиріг і Батіг" (23 червня, 19:00) та музичний стендап Саші Кольцової, гурт "Крихітка" на закритті фестивалю (25 червня, 19:00).

10 книг, які я хотіла би придбати на Книжковому Арсеналі:

 • Бессел ван дер Колк. "Тіло веде лік. Як лишити психотравми в минулому" (Видавництво Vivat);
 • Богдан Логвиненко. "Деокупація. Історії опору українців. 2022" (Ukraїner);
 • Бахман Інґеборґ. "Тридцятий рік" (Видавництво 21);
 • В. Ґ. Зебальд. "Повітряна війна і література" (IST Publishing);
 • Вітольд Шабловський. "Кухня терору" (Видавництво Старого Лева);
 • Славенка Дракуліч. "Війна всюди однакова" (Човен);
 • Жорж Батай "Історія ока" (Видавництво Анетти Антоненко);
 • Ролан Барт. "Camera Lucida. Нотування фотографії" (Музей Харківської школи фотографії);
 • Аня Іваненко, Женя Полосіна. "БЛЕКАУТ. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України", (студія Серіграф, Yakaboo Publishing);
 • Світлана Поваляєва. "Мінлива хмарність з проясненнями. Вірші" (Віхола).

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок