Екопротест чи вандалізм: суд покарав активістів за пошкодження скульптури Лаокоона та його синів у Ватикані

Екопротест чи вандалізм: суд покарав активістів за пошкодження скульптури Лаокоона та його синів у Ватикані

Екопротест чи вандалізм: суд покарав активістів за пошкодження скульптури Лаокоона та його синів у Ватикані
Суд Ватикану оштрафував двох екоактивістів на понад 30 000 доларів (24 148 євро) за те, що вони приклеїли свої руки до античної статуї в папському музеї. Так вони протестували проти зміни клімату. Вікіпедія

Суд Ватикану оштрафував двох екоактивістів на понад 30 000 доларів (24 148 євро) за те, що вони приклеїли свої руки до античної статуї в папському музеї. Так вони протестували проти зміни клімату. Про це повідомляє Associated Press.

Гвідо Вієро та Естер Гоффі, члени групи екологічних активістів Ultima Generazione ("Останнє покоління"), 18 серпня 2022 року приклеїли свої руки до основи статуї Лаокоона та його синів. Також протестувальники підняли рожевий банер з написом "Останнє покоління: Ні газу, ні вуглецю" італійською мовою. Активістка Лаура Зорзіні зняла цю пару на відео.

Прокурорка Ватикану Катя Сумарія вимагала для Вієро і Гоффі таке покарання: два роки ув’язнення та штраф у 3240 доларів (3000 євро) кожному, а для Зорзіні — один місяць позбавлення волі. Крім того, Сумарія заявляла, що якщо суд ухвалить рішення про умовне покарання, тобто не ув’язнить активістів, тоді вони будуть повинні відшкодувати повну вартість збитків.

Одні тільки реставраційні роботи обійшлися в 3 400 доларів (3 148 євро). Під час попереднього слухання керівник лабораторії реставрації мармуру Музеїв Ватикану Гі Девро заявив, що мармурова основа скульптури була "абсолютно невід'ємною частиною твору". Хоч пошкодження монумента були й меншими, ніж очікував Девро, вони все одно залишилися незворотними.

Врешті Вієро та Гоффі зобов’язали відшкодувати 30 000 доларів, а також додатково оштрафували на 1750 доларів (1620 євро) кожного та дали дев'ять місяців умовного ув'язнення. Зорзіні оштрафували на 130 доларів (120 євро).

Флоріана Джильї, адвокатка держави Ватикан, стверджує: Вієро і Гоффі знали, що їхні дії завдадуть "неоціненної" шкоди скульптурі. Такий висновок фахівчиня зробила, посилаючись на їхнє рішення приклеїти руки до основи. Також вона звинуватила їх у зловживанні турботою Папи Франциска про навколишнє середовище.

24 травня під час попереднього слухання Вієро і Гоффі заявили суду, що ніколи не мали наміру завдати шкоди пам’ятці мистецтва. Вони рішуче відстоювали свою стурбованість станом навколишнього середовища, що й спонукало їх до протесту. За повідомленням Associated Press, Гоффі згадала, що принесла в сумочці розчинник для клею. Проте реставратори Ватикану використовували іншу речовину на основі ацетону, щоб відклеїти їхні руки.

Ні Вієро, ні Гоффі, ні Зорзіні не були присутні на засіданні кримінального трибуналу Ватикану під час оголошення рішення.

Екопротест чи вандалізм: суд покарав активістів за пошкодження скульптури Лаокоона та його синів у Ватикані
Екологічні активісти Гвідо Вієро (ліворуч) та Естер Гоффі тримаються за руки, коли прибувають до Ватикану 24 травня на слухання у справі за звинуваченням у пошкодженні безцінної статуї у Ватиканських музеях. Associated Press

Екоактивісти та мистецтво

У пресрелізі екологічна група "Останнє покоління" заявила, що обрала Лаокоона та його синів через символічний наратив скульптури. Згідно з легендою, Лаокоон намагався застерегти своїх співвітчизників, аби вони не впустили дерев'яного коня, залишеного греками за міськими воротами під час Троянської війни. Група заявила, що вчені та активісти, як і Лаокоон, намагаються попередити людей навколо себе про наслідки теперішніх дій для майбутнього. Проте їх також не чують або змушують замовкнути через політичні мотиви.

Інцидент зі скульптурою став частиною хвилі екопротестів у Канаді, США та Європі в музеях та інших культурних установах, щоб привернути увагу до значних державних субсидій для видобутку викопного палива та наслідків зміни клімату, що зростають.

Історики припускають, що скульптуру Лаокоона та його синів у натуральну величину вирізьбили на Родосі (Греція) у 40-30 роках до н.е. Вона втілює смертельну битву троянського жерця Аполлона та його синів проти двох великих морських зміїв, посланих богами Афіною та Посейдоном. Статую знайшли під час розкопок у Римі в 1506 році. Зараз монумент вважається одним з найцінніших творів мистецтва в музеях Ватикану.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок