"Повернення "скіфського золота" в Україну — перший крок до репарацій", — заступниця міністра юстиції України

"Повернення "скіфського золота" в Україну — перший крок до репарацій", — заступниця міністра юстиції України

"Повернення "скіфського золота" в Україну — перший крок до репарацій", — заступниця міністра юстиції України
. Фото: Офіс Генерального прокурора/Facebook

Повернення "скіфського золота" в Україну — це перший крок на складному шляху до репарацій та компенсацій за вкрадене і знищене державою-агресоркою Росією. Про це зазначила в ефірі Радіо Культура заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Вона зауважила, що ані досвід Першої світової війни, ані досвід Другої світової не схожі на той, який українське суспільство отримує зараз внаслідок російської війни в Україні. І сьогодні Україна працює разом із державами-партнерами над новим міжнародним компенсаторним механізмом.

Нагадаємо, нещодавно Надерландський суд остаточно постановив повернути Україні "скіфське золото", яке увесь цей час перебувало в Музеї Алларда Пірсона. У зв'язку з тимчасовою окупацією Криму та претензіями з боку російських наставників кримських музеїв керівництво Музею Алларда Пірсона відмовлялося повертати Україні експонати виставки, які були вивезені з України на підставі договорів з кримськими музеями.

"Ми готуємося до того, що Росія повинна заплатити за будь-які збитки і втрати, завдані державі Україна, здійснені на території України. Для цього Міністерство юстиції разом з іншими органами запропонувало концепцію міжнародного компенсаційного механізму, щоб повернути те, що було незаконно вивезене з території України. Цю концепцію Мін'юст впроваджує разом з нашими міжнародними партнерами, оскільки питання репарацій або компенсацій — це питання дуже складне. Аналогічних прикладів в історії, на які можна було б послатися, на жаль, немає. Тому Мін'юст розробляє всеохоплюючу міжнародну систему компенсаційного механізму, яка задовольнить потреби і населення, і бізнесу, і держави в частині отримання компенсації", — зауважила вона у коментарі.

Водночас вона додала, що на сьогодні, на жаль, говорити класичною мовою про репарації неможливо. Адже репарації як за результатами Першої світової війни, так і Другої світової війни, виплачувалися на підставі міжнародного зобов'язуючого рішення міжнародного органу, покликаного гарантувати безпеку і мир у світі, — Ради безпеки ООН.

"Нині ця інституція нам не доступна через членство Росії в цій інституції з правом вето. Або ж, як це було зроблено після Першої світової війни, на підставі мирного договору, згідно з яким переможена країна була зобов'язана виплатити репарації в добровільному порядку. У нашій ситуації все складніше. Війна триває, ще немає країни-переможниці. І, на жаль, міжнародні організації, покликані виконувати роль посередниками між країнами і гарантувати мир, на сьогодні не працюють. Тому ми змушені створити і запропонувати світовій спільноті щось нове. Що ми і зробили", — пояснила Ірина Мудра.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок