Польща повернула вкрадену нацистами картину Туркі, а спадкоємці єврейського банкіра — картину Ренуара

Польща повернула вкрадену нацистами картину Туркі, а спадкоємці єврейського банкіра — картину Ренуара

Польща повернула вкрадену нацистами картину Туркі, а спадкоємці єврейського банкіра — картину Ренуара
Фото: @kultura_gov_pl/Twitter

У червні 2023 року відбулось два великих повернення картин до справжніх господарів. Японія повернула Польщі вкрадену в часи Другої світової війни картину авторства Алессандро Туркі, а Музей Карла Ернста Остхауса офіційно викупив повернуту спадкоємцям єврейського банкіра картину П'єра-Огюста Ренуара.

Картина Алессандро Туркі

Картина XVI століття в стилі бароко під назвою "Мадонна з немовлям" італійського художника Алессандро Туркі входила до списку найцінніших творів викрадених нацистами з Польщі у часи Другої світової війни. Її вивезли з палацу Любомирських у Пшеворську до Німеччини, а пізніше переправили до Японії.

Це остання з близько 600 викрадених нацистами творів мистецтва, повернутих до Польщі, і перша, що надійшла з Японії. Однак досі втраченими вважаються понад 66 тисяч творів мистецтва, які нацисти викрали з Польщі.

"Слід підкреслити, що кожен випадок реституції є індивідуальним, як і правова ситуація, тому щоразу доводиться підходити до цієї ситуації по-новому. Цього разу переговори завершилися благополучно", – зазначив Пьотр Глінський, віцепрем'єр-міністр Польщі.

повернення картин
Польщі повернули викрадену нацистами картину. Скріншот зі сторінки у Twitter

Картина П'єра-Огюста Ренуара

Йдеться про роботу "Вид на море з Високого Каньйону", написану Ренуаром близько 1910 року. Першим покупцем картини був Якоб Гольдшмідт, єврейський банкір і один з найвідоміших колекціонерів мистецтва в Німеччині 1920-х років.

У 1933 році Гольдшмідт втік до Швейцарії, однак йому довелося залишити у Німеччині низку картин, серед яких був і Ренуар, як заставу за кредитами. У 1941 році нацистська влада конфіскувала колекцію і продала роботи берлінському аукціонному дому. Згодом картину придбав Фріц Берг.

У 1989 році, після смерті вдови Берга, картину передали у Музей Карла Ернста Остхауса у Хагені.

Близько 15 років тому його спадкоємці звернулися до міста та музею з проханням повернути їм картину. Врешті вдалось домовитися — картину формально повернули, але нащадки перепродали її назад музею.

Адвокат зазначив: "Спадкоємці Якоба Гольдшмідта раді досягти задовільної для обох сторін угоди у цій справі після більш ніж 15 років інтенсивних дискусій. Повернення картини є визнанням того факту, що їхній дідусь зазнав великих кривд під час нацистського режиму, в тому числі величезних фінансових втрат".

повернення картин
Картину Ренуара формально повернули спадкоємцям. Фото: CLARA TREUDE/CITY OF HAGEN

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок