Козак, трембіта, шабля: у Києві відкриють виставку Ярослава Деркача з переосмисленням традиційних українських понять

Козак, трембіта, шабля: у Києві відкриють виставку Ярослава Деркача з переосмисленням традиційних українських понять

Козак, трембіта, шабля: у Києві відкриють виставку Ярослава Деркача з переосмисленням традиційних українських понять
Фото надані пресслужбою, фотографи: Ігор Васильєв, Вікторія Бодун

Український художник Ярослав Деркач представить у Києві персональну виставку "Гопак" — вона стартує 9 червня у галереї ЦЕХ. На виставці будуть представлені 15 об'єктів з металу, які символізують традиційні поняття української культури: козак, трембіта, мазанка, шабля, сонях.

"Я працюю з металом понад сім років і прийшов до того, що мені цікавий метал, який не відповідає своїм типовим характеристикам, як-от брутальність, стійкість і важкість. Мені хочеться показати його в зовсім іншому вимірі, коли він набуває прозорості, вишуканості", — зазначає митець.

Деркач після випуску з університету в Луганську працював викладачем української мови та літератури у школі. Паралельно він розвивався як художник — почав з фігуративного живопису, потім перейшов до концептуального мистецтва і зрештою став працювати зі скульптурою та об’єктами з металу.

Над проєктом "Гопак" Деркач працював понад рік. За його словами, виставка стає логічним продовженням його звичної практики, яка до того ж співзвучна з питаннями культурної ідентичності.

виставка мпетал деркач
"Калина", Ярослав Деркач. Фото надані пресслужбою, фотографи: Ігор Васильєв, Вікторія Бодун

Архетипічні поняття — булаву і тризуб, хату-мазанку та ярило — художник втілює в мінімалістичний спосіб, у легкому чорному металі. На експозиції ці обʼєкти можуть видаватися графічними — наче виконані вугіллям на білому папері.

"Навіщо мені ця лаконічність? — зазначає художник. — Тому, що сучасний світ перенасичений візуальними образами. Окей, ти можеш додати ще щось до цього хаосу, чи навпаки — геть позбавитися зайвого. Мені цей варіант ближче. Я зрозумів, що найпростіші речі є найскладнішими".

"Коли ти позбуваєшся форми, гри кольорів, складної композиції, твої об’єкти стають простішими й асоціативними, що дуже важливо для мене. Коли ти дивишся на просту річ, у тебе виникає більшість асоціацій"
Ярослав Деркач

виставка метал деркач
"Гопак", Ярослав Деркач. Фото надані пресслужбою, фотографи: Ігор Васильєв, Вікторія Бодун

Понад 16 років Ярослав Деркач є резидентом київської галереї ЦЕХ. За цей час художник реалізував у просторі вісім персональних проєктів, які демонструють його творчий розвиток: від живописних серій "Луганськтепловоз" (2007) та "Блим Art" (2009) до серій з об’єктами й артефактами ("Необ’єктивні об’єкти" (2019).

Виставка розпочне роботу 9 червня у галереї ЦЕХ, вул. Кирилівська, 69. Вхід вільний.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок