Мінкульт опублікував попередній перелік музеїв, що вже підтоплені або перебувають під загрозою підтоплення після підриву Каховської ГЕС.
Майже всі музеї розташовані на тимчасово окупованій території. Виняток — Козацький музей історії села та меморіального комплексу сім'ї П. Видригана в смт Козацьке.
Перелік музеїв:
- Картинна галерея ім. А.С. Гавдзинського Новокаховської міської ради;
- Музей історії міста Нова Каховка (музей на громадських засадах);
- Музей історії селища Козацьке Новокаховської міської ради (відокремлений підрозділ відділу культури Нововокаховської міської ради);
- Будинок-музей А. П. Бахути Новокаховської міської ради;
- Комунальний заклад "Олешківський краєзнавчий музей Олешківської міської ради Херсонської області;
- Музей Бойової Слави 87 Сталінградської, Перекопської орденів Червоного Прапора та Суворова ІІ ступеня стрілецької дивізії, м. Олешки;
- Будинок, у якому жив письменник Остап Вишня, Олешківський район, село Кринки;
- Музей Героя Радянського Союзу генерал-майора П.О. Покришева у Голій Пристані;
- Музей історії Голопристанський район, с. Чулаківка;
- Музей історії Голопристанський район, с. Круглоозерка;
- Народний музей історії Каховський район, с. Мала Каховка.
Також вода загрожує будинку-музею Поліни Райко в Олешках, що в тимчасовій окупації. Музеям Херсона, за попередніми оцінками, підтоплення не загрожує. Також до Мінкульту не надходила інформація про підтоплення чи підвищення ризиків підтоплення для музеїв на правому березі Дніпра.
У Мінкульті в коментарі Суспільне Культура уточнили, що серед постраждалих закладів немає музеїв зі статусом "національний", що підпорядковуються відомству. Постраждалі культурні заклади підпорядковуються місцевій владі, яка має ухвалювати рішення щодо евакуації, зазначили в Мінкульті.
Постраждалі пам'ятки
Станом на кінець 6 червня постраждали такі пам'ятки, як Комплекс споруд Каховської ГЕС, зведений у 1951-1958 роках, Ансамбль споруд Центральної площі у місті Нова Каховка, Забудова історичного центру Нової Каховки. Затоплено палаци та будинки культури у Новій Каховці, селах Корсунка і Дніпряни.
Археологічні пам'ятки
У зонах ризику опинилися пам’ятки археології національного значення Білозерського та Голопристанського районів: Львівське поселення села Львове (IV століття до нашої ери — IV століття), Бургунське поселення, с. Миколаївка (ІІ-V століття), Місце фортеці Тягін у селі Тягинка (XIII — XVII століття), городище "Понятівське" у селі Понятівка (IV століття до нашої ери — IV століття) та інші.
Спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Нємцев розповідав, що на лівому березі Херсонщини, на піску біля Дніпра є пам’ятки археології від епохи палеоліту до епохи бронзи.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!