"Форсаж" та малоросійство: росіяни, які відмовляються від громадянства, та яким є українське фонк-ком’юніті

"Форсаж" та малоросійство: росіяни, які відмовляються від громадянства, та яким є українське фонк-ком’юніті

"Форсаж" та малоросійство: росіяни, які відмовляються від громадянства, та яким є українське фонк-ком’юніті
Колаж Суспільне Культура

Український фонк почав свій розвиток синхронно з останньою глобальною хвилею – у 2017. Яким є українське фонк-ком’юніті та які його зв’язки з російськими виконавцями, читайте в інтерв’ю Суспільне Культура х Artилерія з очільником Ukrainian Phonk Comunity (далі – UPC) та фонкером Романом SEAVYSIDE.

Чи існує український фонк?

Коли і як розпочався фонк в Україні?

Приблизно у 2017 році. Наші хлопці наслухалися тодішньої популярної музики та зрозуміли, що можуть робити краще і проштовхнути цей жанр на новий рівень. Так почали писати свою музику.

Дуже багато українських музикантів зробили великий вклад у розвиток цього жанру. Якщо послухати та порівняти декількох наших виконавців з американськими, моментами чути, що це вже американці слухали нас та запозичували дещо звідси для своїх треків. І це дуже приємно.

Назви кілька перших українських фонкерів.

Якщо згадати людей, які дуже-дуже давно пишуть фонк в Україні, передусім це ARCHEZ. Також Льоша D4C і Богдан VISXGE. Це все люди, які займаються фонком по чотири роки.

Ще одне ім’я – MUPP, але він зараз, на прикрість, є малоросом. Kaito Shoma – дуже відомий виконавець, був одним із засновників фірмового фонк-звучання. Це чувак із Донецька. Він спочатку переїхав до Росії, але потім поїхав звідти. Його позиція теж незрозуміла для нас. Але нещодавно він був у Києві.

Як ви його прийняли?

Ми його не прийняли.

Якщо ми будемо гранично чесними, український і російський фонк з 2017-го рухалися разом? Чи взаємодіяли українські та російські артисти?

У той момент – так. Усі взаємодіяли, усі спілкувалися, усі обмінювалися досвідом, фітували. Таке тоді толерувалося.

З 2014 року, коли почалася війна, не повномасштабна, але війна, усі знаходилися у своїй інформаційній бульбашці. Декому було байдуже, дехто просто не розумів. Треба враховувати, що всі тоді були "малі". Не було дорослих дядьків, які сиділи й писали музику. Фонкери були студентами чи ще молодшими, вони зовсім не розуміли, що відбувається, і продовжували співпрацювати (з російськими артистами, – ред). Вони не вбачали у цьому ніякої проблеми, як і більшість українців.

Фонк-музика після вторгнення

Чи змінилася ця ситуація зараз?

Кардинально змінилася. Принаймні всі, хто є в нашій організації, радикальні у своїй політичній позиції. Ми намагаємося вбивати усе російське.

Ми змогли досягти того, що у російських виконавців зараз проблеми на лейблах. Матеріальні проблеми. Сума їхніх збитків – навіть не 10 тисяч доларів, вона може доходити до 300 тисяч доларів за реліз, або ж до півмільйона доларів за реліз. Ми робимо так, щоб у російських артистів було все більше і більше проблем, щоб їх "кікали" з лейблів.

Можеш навести конкретний приклад?

Наприклад, скоро виходить фільм "Форсаж 10". Американський лейбл дав завдання написати фонк-трек як саундтрек. Наші пацани написали свій трек, росіяни писали і ще кілька американців.

Лейбл виставив умову росіянам: або виїжджаєте з країни й не повертаєтеся туди, або будуть "приколи" з треками. Але ніхто тоді не зрозумів цього. З Росії поїхало дві людини, а інші залишилися. Треки тих, хто залишився, нахабно "віджали", забрали всі авторські права і сказали: "Ти молодець, дякую тобі велике!". Їхні треки підписали іншим іменем, і роялті цим артистам нараховуватися не будуть. Навіть у титрах вони не вказані.

Виїхали лише Kaito Shoma і DVRST. Але у Kaito Shoma два паспорти.

Чому про український фонк більше знають за кордоном?

Розкажи про лейбл, з яким ви працюєте.

Це американський лейбл Black 17. Це найпопулярніший фонк-лейбл у світі, фактично монополіст. Він вийшов на нас тоді, коли у пациків "вистрілили" треки. Саме тоді ми й почали співпрацю. Зараз у цього лейблу важкі умови для входу, треба мати майже мільйонну аудиторію, яку спочатку ти нарощуєш самостійно; у тебе повинен "вистрілити" трек; про тебе мають якось дізнатися, щоб бути зацікавленими у співпраці.

Black 17 сильно "тримаються" за українських артистів. У день, коли почалася повномасштабна війна, лейбл написав усім своїм українським артистам. Вони запропонували по 20 тисяч доларів, термінову візу в США, і сказали, що нададуть в Америці квартиру, комп’ютер, колонки, навушники, необхідну апаратуру – все, щоб артист міг переїхати до США і займатися там музикою.

Але всі відмовилися. Ніхто не взяв ані грошей, ані чогось іншого. Мабуть, совість заграла.

Лейбл просто від себе деяким артистам дав трішки більше авансу, щоб людина, незважаючи на повномасштабну війну, могла десь переїхати, хоча б у межах власної країни.

Американські лейбли та співпраця з росіянами

На цьому лейблі є американські артисти, українські артисти. Чи все ще є співпраця з російськими музикантами?

Так. Але зараз лейбл багатьох російських виконавців тримає без роялті. Також лейбл може забирати роялті російських артистів і вкладати їх у просування українських музикантів. Таких випадків уже було декілька.

Фактично лейбл "забиває" на росіян. У когось уже заблокували сторінки на музичних сервісах, когось із цього лейблу "кікнули", комусь вбивають музичну кар’єру. Наприклад, білоруський виконавець NORTMIRAGE посварився з лейблом. Лейбл йому заявив: "Ми тебе вб’ємо як виконавця". Тепер цьому музиканту не можна використовувати багато а капел (прим. їх використовують як основу для фонк-треку), бо всі вони перебувають під авторським правом. Вони багато роблять для того, щоб цей музикант більше не існував як артист, і це у праві лейблу.

Лейбл зараз ще сяк-так співпрацює з російськими артистами, які виїхали з країни. А оскільки лейбл – монополіст у жанрі, виходу у цих музикантів немає.

Мені здається, ці артисти виїжджають з Росії просто від безвиході.

Так, але, наприклад, такі люди, як INTERWORLD і ще декілька людей, Plenka, наприклад, намагалися виїхати за власним бажанням. Я не буду говорити про "хороших росіян", вони усі х*рню робили й роблять досі. За те, що вони поїхали, їм можна кинути плюс. Але водночас можна кинути тисячі мінусів за те, що вони говорять як музиканти й несуть повну фігню.

Чи просить лейбл росіян відмовлятися від громадянства?

Так, вони роблять все для того, щоб російські артисти відмовлялися від громадянства. Один з головних менеджерів Black 17 дуже негативно висловився на адресу деяких музикантів. Одного білоруського фонкера він назвав "маленька плаксива с*чка". Також схожі ситуації були з російськими виконавцями.

Можеш навести кейси про відмову від громадянства?

Це достатньо закрита інфа. Більш коректно сказати, що вони не відмовлятимуться від громадянства, а хочуть отримати нове. За моєю інформацією, Kaito Shoma планує отримати громадянство ОАЕ, для цього він повинен відкрити бізнес в Дубаї. При цьому в нього залишиться українське та російське громадянство, які він ховає собі тихенько в кишеню.

Також, наскільки я знаю, ще одне громадянство хоче отримати DVRST (ми звернулися до Kaito Shoma та DVRST, щоб підтвердити чи спростувати цю інформацію. А проте, відповіді від них не отримали, – ред.).

Ви респектуєте їм за це?

Ні, вони ні в якому разі не "хороші росіяни". Людина поїхала, не платить податки, відмовляється від громадянства. Але нам на них байдуже. Якби вони не відмовлялися від громадянства, ми б їх ї**шили. Бо ми зі свого боку намагаємося робити все, що від нас залежить, як від виконавців: як допомагати своїй країні, так і ї**шити країну-агресора.

Як реагує музична спільнота на співпрацю з росіянами?

Хочу поговорити про фіти ARCHEZ та MoonDeity з російськими виконавцями. Ці треки вийшли вже під час повномасштабного вторгнення. Розпочнімо з MoonDeity.

MoonDeity фітанув з INTERWORLD. Він пояснює це тим, що хотів зібрати аудиторію (в INTERWORLD вона вдвічі більша), аби гроші з релізу віддати на українську армію. З одного боку, це було б дуже прикольно, але з іншого, він забув, що у нас також триває й інформаційна війна.

Його позицію не зрозуміли та дали про це знати. Він це усвідомив, вибачився.Також видалив INTERWORLD з цього фіта. Тобто цей трек залишився, але тепер лише як MoonDeity. За всю історію MoonDeity це був єдиний трек, який вийшов з росіянином.

ARCHES у червні випускає трек "Prince of Darkness" з росіянином SHADXWBXRN.

Оригінальний трек "Prince of Darkness" Кирило (ARCHEZ) випускав з KXNVRA, який живе в Криму, і Андрієм Сєдовим (SHADXWBXRN) з Росії ще до початку повномасштабної війни. На той час це сприймалося добре. Трек виходив, бо ці люди – його близьке оточення. З початку повномасштабної він повністю пішов з цієї тусовки. Після цього у нього виходив трек з KXNVRA за умови, що всі гроші з цього релізу підуть на ЗСУ. Роялті за трек самому KXNVRA не виплачувалися. Усе залишалося в ARCHEZ і він частину з цих грошей відправляв на ЗСУ.

Уже тоді він усвідомив, що це також не ок. Тому видалив дуже багато своїх треків-мільйонників, зроблених спільно з російськими артистами. Наприклад, той самий спільний трек з KXNVRA, що вийшов під час повномасштабної війни. Ми з ним про це спілкувалися і говорили, що ми не хочемо толерувати подібне та затягувати росіян в інформпростір.

Трек ARCHEZ вийшов на YouTube 8 червня минулого року вже під час повномасштабного вторгнення. У  Apple Music speed-up версія треку вийшла 19 серпня.

Це проблема Apple Music і лейбла. Вони могли затримати випуск релізу. Офіційно реліз вийшов 14 січня 2022. Потім виходили speed-up (пришвидшені) та slowed (сповільнені) версії, які робить лейбл для заробітку грошей з одного треку.

Ви не намагалися говорити про це з лейблом? Наскільки "ок" те, що вже під час повномасштабного вторгнення виходять slowed чи speed-up версії треків з російськими артистами?

Ми намагалися про це говорити. Ми розуміємо, що у лейбла є бізнес, але ми хочемо, щоб нашу позицію зрозуміли. Ми неодноразово робили запити на видалення треків з "ВКонтакте". Але лейбл дуже повільно і дуже неохоче їх видаляє, обґрунтовуючи тим, що хтось візьме наші треки й перезаллє у мережу вже по-піратськи. Лейбл нам пояснює це саме так.

Але все ж у нас є своя позиція, ми продовжуємо наполягати, щоб наші треки видаляли. Ми намагаємося щось знайти спільне, тому що лейбл на початку повномасштабної війни нам дуже сильно допоміг і заявив про проукраїнську позицію.

Але лейбл розглядає ситуацію з точки зору бізнесу. Ми як українські артисти не розуміємо такої позиції (йдеться про аргумент щодо піратства, – ред.).

Скоро ми випустимо мікстейп на Black 17. Це перший офіційний мікстейп Ukrainian Phonk Comunity з найбільш популярним фонк-лейблом в Америці. Будемо з ними домовлятися, будемо далі видаляти треки, а їх уже видалено багато. Як MoonDeity, так і ARCHEZ вже передали вибачення аудиторії за треки, які вони робили з російськими артистами.

Щирість та патріотизм у музиці

Наскільки ці вибачення можна вважати щирими?

Оскільки я очолюю UPC, я спілкувався з пацанами. Їм було дуже прикро. Спочатку не розуміли, чому люди їх не розуміють. Вони говорили: "Блін, пацани, я хотів як краще. Я не розумію, чому. Я передаю гроші на ЗСУ". Але, як сказав Діма "хейтспіч": "Тоді б Медведчук міг купити "Байрактари" і стати головою СБУ". Вони почали усвідомлювати трохи згодом і повністю змінили свою позицію.

Той же ARCHEZ все життя говорив українською, у нього українськомовна сім’я. Він перший, хто з нашої спільноти почав спілкуватися українською мовою, тому що на початку ще не всі з нас перейшли на українську.

Тобто я хочу респектнути пацанам за те, що вони все ж таки змогли попросити вибачення, визнати свою провину і для себе зрозуміти, що є головне. Вони могли так далі закривати очі на Україну, як це зробив MUPP. Але ми його українцем не вважаємо.

Чому?

Він продовжує активно співпрацювати з росіянами, донатити в Росію, продовжує далі "вкидувати" гроші російським продюсерам і т.д. Це людина, яка спотворює український фонк як жанр. Ми не хочемо його бачити у своїх рядах і він ніколи в житті не буде серед нас.

Назви топ українських фонк-артистів за прослуховуваннями.

Дані будуть не сильно точні. Перше місце – MoonDeity, друге – Hensonn, третє місце або GRAVECHILL, або SCXR SOUL, або ONIMXRU. У MoonDeity 5,7 мільйона місячних прослуховувань на Spotify. Це тільки на одній платформі. У Hensonn 5,5 мільйонів прослуховувань.

Треки Hensonn, MoonDeity та SCXR SOUL будуть у мікстейпі нового "Форсаж 10".

Хто слухає фонк в Україні?

Я хотіла ще поговорити про слухачів. Хто вони?

Наша аудиторія дуже різнопланова. ТУЧА одного разу сказала, що фонк – це жанр для малечі. Але це зовсім не так. Наша аудиторія – від 18 до 27 років, зазвичай мешканці США. Окрім США, це Німеччина, Бразилія. Україна – на 6-7 місці по прослуховуваннях, але це теж багацько.

Великі цифри прослуховувань через те, що наша музика популяризується не лише всередині України, але і в інших великих країнах.

Якщо говорити про Україну: хто тут слухає фонк?

В Україні нашим слухачам від 16 до 25 років. Нас не знають в обличчя, але знають наші треки. Наприклад:

"Hensonn знаєш?"

"Ні".

"Чув трек "Sahara""?

"Так".

Ми створили організацію UPC якраз для того, щоб максимально популяризувати цей жанр всередині країни і триматися вкупі. Бо росіяни всі пересварилася, поділилися на окремі групи. І тепер з усіх сил намагаються нас вбити як музикантів. Ми ж сидимо у своїй бульбашці людей, які просто займаються творчістю. Нас дуже багато. В основі нашої організації 18 людей і ще 155 українських фонкерів у чаті. Ми всі – єдине ком’юніті, ми як єдиний організм.

Ви активно донатите на ЗСУ і ти вже частково це згадував. Про які суми йдеться?

MoonDeity за останній час закинув понад 700 тисяч грн тільки на благодійний фонд "Intermeццo" (займається збором коштів для допомоги українським військовим, – прим.), з яким ми співпрацюємо.

ARCHEZ закинув 30 тисяч грн на "Intermezzo" і ще закидував на інші фонди (±200 тисяч гривень за весь час).

SCXR SOUL і я закидували приблизно по 30 тисяч грн, D4C – близько 20 тисяч.

А з благодійного концерту, який ми організовували нашим ком’юніті, ми віддали 100 тисяч гривень на "Intermeццo".

Загалом від UPС ми закинули більше мільйона гривень. Ми їздили під Бахмут з "Intermeццo", були в Лимані, Краматорську, Костянтинівці. Завозили дуже багато речей військовим, завозили речі у притулки.

Нещодавно везли з Дімою "хейтспічем" машини на схід. Зараз плануємо поїздку, щоб доставити дрони на лінію фронту.

Яким хочеш бачити українське фонк-ком’юніті?

Я хотів би бачити вихід на новий рівень, нові фонк-концерти, популяризацію цього жанру всередині країни, щоб про нас хоч трішки дізналися. Тому що про нас знають не в нашій країні. Люди мають знати, що треки, які вони слухають, – насправді не Top Russian Tracks, а Top Ukrainian Tracks.

Нам байдуже, якщо Spotify включає нас в одні підбірки з росіянами. Для нас головне, щоб ми були кращими. Усе, що зможемо, для того, щоб "убити" їх як музикантів, ми зробимо. Усе, що не зможемо, – нам байдуже. Головне, щоб вони не лізли до нас.

У третьому матеріалі Суспільне Культура x Artилерія разом із SEAVYSIDE і JointJay підготували підбірку українських фонк- та мемфіс- виконавців. А поки, читайте, як виник фонк та що це за жанр.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок