Перейти до основного змісту
Співзасновник YUNA Павло Шилько про зміни в регламенті премії та українській музичній індустрії

Співзасновник YUNA Павло Шилько про зміни в регламенті премії та українській музичній індустрії

Співзасновник YUNA Павло Шилько про зміни в регламенті премії та українській музичній індустрії
. Колаж: Суспільне Культура

Музична премія "YUNA-2023" оголосила переможців. У 2023 році оргкомітет змінив регламент, зокрема прибрав усі номінації і створив одну — "Пісні незламної України". Експертне журі обрало 12 українських хітів зі 100, які найкраще відповідають цьому визначенню.

Про докорінні зміни у регламенті премії після повномасштабного вторгнення Росії та зміни в українській музичній індустрії загалом говоримо із генеральним продюсером і співзасновником премії Павлом Шильком.

Про оновлений регламент премії

Чому ви прийняли рішення зрівняти всіх номінантів в одній категорії і відмовитися від різноманіття?

Не можу сказати, що слово "зрівняти" підходить. Все ж таки ми живемо під час війни, тому експертною радою було вирішено змінити регламент на час воєнного стану. Бо обирати зараз найкращого виконавця чи виконавицю за рік зараз трохи нелогічно – що враховувати: музику, діяльність? Головне, на що зараз працює музичний фронт, а це, звісно, на Перемогу.

Тому єдиним логічним рішенням для нас було відокремити пісні, які особливо допомогли впоратися українській нації з усіма ворожими наступами. Нам допомогли зібрати топ зі 100 пісень, які найбільше ротувалися на всіх радіостанціях України, після чого члени журі обирали свою "дванадцятку", а потім компанія "Deloitte" підраховувала результати.

В оновленому регламентіУ 2022 році у правилах нагороди з’явився новий розділ, в якому оговорені умови відбору музичного контенту, створеного за участі артистів, що представляють країни-агресори. Загалом, тепер пісні, які записані спільно з російськими артистами, не номінуватимуть на премію. під час воєнного стану повністю відділена російська галузь від української. І вже не буде таких випадків, коли російський артист потрапляє в номінацію.

Воно й не планувалося ніколи. Ви кажете про номінацію російської співачки Zivert з Максимом Барських — були, але ж. Я думаю, що зараз і українські артисти вже абсолютно змінили своє ставлення і ніхто з українських артистів, навіть якщо це гарний дует, не буде робити цього з представниками ворожої країни. Ці умови залишаться вже й після Перемоги.

Читайте також: "Музичний спротив: 12 пісень, що стали символом незламності українського народу в 2022 році"
Генеральний продюсер Павло Шилько про зміни в регламенті премії YUNA і українській музичній індустрії
Пресслужба YUNA

Про російськомовність артистів та експертну раду

Як щодо російської мови у творчості українських артистів? Чи буде вона якимось чином регулюватися?

Ми не піднімали цього питання, оскільки зараз відповідь зрозуміла автоматично. Ми не хочемо цього вставляти у регламент, бо воно, знаєте, логічно, якщо подивитися на всі 100 пісень, то там, здається, одна чи дві були англійською, а всі решта пишуть українською. Це як аксіома зараз.

Чи розглядаєте ви на майбутнє такий пункт у регламенті? І як думаєте, чи виникне у ньому потреба?

Найближчим часом я певен, що абсолютно ні. Якщо виникне така проблема, то на експертній раді ми це розглянемо.

Щодо обрання переможців: експертна рада голосує за "дванадцятку" найкращих. За якими критеріями саме експерти потрапляють до цієї ради?

Ні, голосує журі. Журі теж є експертним, але експертна рада — то деякі з членів журі.

Це люди, з якими ми обговорюємо питання про потенційні зміни в регламенті. Експертний склад ради частково змінюється з року на рік, але це люди, з якими ми говоримо, які номінації треба додати, наприклад, коли ми спостерігаємо за тим, як розвивається музика. Це я кажу про ті мирні часи.

А журі – це всі музичні експерти, як було і в попередньому регламенті. Це представники телебачення, які займаються музикою, представники радіо, журналісти, блогери, частково музичні продюсери. Ця частина не змінилася, єдине, що склад журі поменшав у зв’язку з тим, що стало менше робочих місць, а за регламентом людина не може бути членом журі, якщо професійно не займається своєю справою. Тому їх на певний час стало трохи менше.

Отже, комітет журі голосує за "дванадцатку" найкращих – цього року це топ-100 найкращих пісень, які найбільш ротовані були впродовж року на радіостанціях. Виходить, що перелік номінантів залежить від того, наскільки часто пісні крутилися в ротації. Я веду до того, що раніше критика премії YUNA стосувалася саме того питання, що нові артисти дуже рідко і тяжко потрапляють в номінації і стають переможцями.

Не знаю, хто таке каже. Якщо подивитися, навіть минулого року в нас було багато нових імен – і щороку в YUNA з’являються нові номінанти в різних номінаціях. Просто зараз, коли це йдеться про пісню, то трохи легше, бо за регламентом для номінації на "Найкращий виконавець" потрібно, щоб принаймні дві пісні були на ТБ і радіостанціях протягом року. І не у всіх артистів таке бувало, тому вони за регламентом не мали права номінуватися. Але зараз, коли йдеться саме про продукт, то достатньо однієї пісні. Цього року голосували тільки за пісні. Тому так сталося, що в нас тут і мастодонти перемогли, і абсолютно нові імена, про які українці почули саме під час війни.

Тобто ви не думаєте, що ось цей критерій ротації на радіо дещо обмежує потрапляння андеграундних артистів у номінацію?

У нас є різні номінації. Є номінація "Інший формат" – там андеграунд.

Цього року... якщо ви зараз про "сотку" кажете, то дуже багато артистів, які раніше не мали жодної ротації, ротувалися. Тому що цього року під час війни програмні директори, музичні редактори не обирали за ім’ям, а обирали, якщо пісня підходить по духу. Якщо ця пісня буде допомагати нації триматися, або це щось болюче, що треба поплакати, або навпаки – мати якусь надію. Тому потрапили до ротації такі артисти, яких раніше радіостанції і близько не ротували.

Співзасновник YUNA Павло Шилько про зміни в регламенті премії та українській музичній індустрії
Церемонія нагородження премії YUNA-2021. yuna.ua

Про критику премії та байрактарщину

Якщо ми вже переходимо до конкретних пісень, то в мережі вже пишуть, що "Пес Патрон" — це не рівень YUNA. Що "Ой у лузі червона калина" отримала дві нагороди замість того, щоб її отримала ще якась пісня. Що ви можете на ці закиди вже відповісти?

Зараз, мабуть, це пишуть люди, які вже трохи забули, що таке сидіти у бомбосховищі, коли біля твого дому вибухає і весь будинок трясеться. Коли необхідно були трохи гумору, коли і "Пес Патрон" заходив, і "Байрактар". А зараз вже, коли у деяких регіонах України стало спокійніше, то всі стали естетами.

Якщо вони кажуть, що "Пес Патрон" – це не рівень, то згадайте, коли це було! Коли і "Пес Патрон" був рівень, коли ми рвалися і нам треба було все. Просто люди швидко все забувають, коли стає трохи легше.

Я це сприймаю як розвиток. Коли ми в страху, то нас підтримують дуже прості та прямі меседжі.

Абсолютно.

З часом, коли вже пройшло півроку, рік, у нас зовсім інша музика з’явилася.

Але це підсумки за рік. Тому сказати, що ця пісня не мала ніякого значення для України під час таких важких подій – це абсолютно неправильно. Проголосували, потрапила. Звісно, можна було якусь іншу обрати, але ця пісня була важлива для багатьох людей.

Про гендерний (дис)баланс

Запитання про гендерний баланс. Чи можливо його якось дотримуватися при обранні переможців? Бо з 12 виконавців – дві жінки. Натомість, наприклад, Jerry Heil цього року вистрілила з багатьма хітами, номінації не має. Я розумію, що ви особисто на це не впливаєте, але як можна врегулювати кількість потенційних жінок-переможниць?

Ми навіть про це і не думали, бо голосували за пісню, не за артиста. Взагалі YUNA, якщо поділити традиційну премію на дві частини: номінація "людська", і номінація "продуктова". Продуктова — це "Найкраще пісня", "Найкраща пісня іноземною мовою", "Найкращий альбом", "Найкращий дует". Щось одне створене чи пласт пісень, альбомом який називається, чи сама пісня, трек, кліп — це все продуктове.

Номінація "людська" – це "Найкращий виконавець", "Найкраща виконавиця", "Найкраща поп-група", "Найкраща рок-група". Там, звісно, є гендерний баланс. Але коли йдеться саме про пісню, то вводити гендерний баланс було б абсолютно недоречно – тут взагалі не про те йдеться, а про пісню, яка допомагала. Так сталося цього року. Давайте дивитися на ці пісні й згадувати, що вони вже стали історією України. І давайте сподіватися, що більше у такому форматі ми не будемо проводити нагородження. Хотілося б, щоб вже наступна YUNA була у мирній країні, щоби ми повернулися до попереднього регламенту, але деякі речі лишили з цього.

Нагадаю прецедент, який стався на Grammy. Коли керівник премії відгукнувся про жінок: "Їм потрібно більше старатися, і тоді їхні зусилля оцінять". Після цього його звільнили. Якщо YUNA орієнтується на Grammy, то скоріше за все за гендерним балансом доведеться якимось чином слідкувати.

Єдине, що нас поєднує з Grammy – це аудитор, прозорість премії. Але в Grammy, скажімо, немає так званих "людських номінацій". Там всі номінації – продуктові, їх змінюють від року до року. Було навіть, що вони дійшли до 112 номінацій, потім їх зменшили до 98.

Ми у цьому сенсі більше на європейський варіант орієнтуємося, бо в Європі, якщо взяти аналог найбільш відомих нагород, то є Brit Awards. У них і продуктові, і людські номінації – є і "виконавиця", і "виконавець", й "іноземна виконавиця". Так і у нас, тому ми не думаємо, що коли-небудь виникне проблема з гендерним балансом.

Слово "продукт" звучить трохи бізнесовим, але йдеться про трек, про пісню. Голосували за пісню. Так вийшло, що більше перемогло чоловіків. Мабуть, тому, що жінки цього року виконують трохи іншу місію, навіть більш важливу місію, будучи в тилу.

З 13 членів експертної ради тільки 4 жінки. Ведучі церемонії — троє чоловіків і одна жінка. Є дисбаланс. Якщо придивитися до цієї тенденції, то чомусь так стається у галузі, яка зовсім не має розподілу на "більш чоловіча" чи "більш жіноча" професія. Представники і там, і там мають бути рівноцінні.

Єдине, де я з вами трохи не погоджуся, бо поки що в менеджменті більше чоловіків, а в експертну раду більше входить саме менеджерів. Як і у будь-якому керівництві поки що їх більше.

Але ж ви розумієте, наскільки збільшиться зараз кількість жінок у галузі. Одні з найкращих ідей в нашій експертній раді приходять від жінок. Їх, може, і менше в експертній раді, але часами саме вони там все й заводять.

Тобто якщо я правильно розумію, то ви маєте на увазі, що наскільки жінки будуть представлені у галузі, настільки вони будуть представлені на премії?

Їх більшає, тому я не бачу в тому проблеми. Я певен, що за декілька років будемо казати, що в нас гендерний баланс у сторону жінок. Ну і нехай так буде!

Якщо проаналізувати 12-ку переможців, то які ви можете прослідкувати фундаментальні зміни в українській музиці за цей рік?

Якщо брати 12-ку найкращих пісень: 6 пісень, які отримали нагороду – це мастодонти нашої музики. "Без обмежень", "Антитіла", "Океан Ельзи". А 50% – це імена, про які більшість українців, якщо не брати професіоналів, дізналися вперше. Це і Skofka, Шумей, Енджі Крейда, Kola, яка в колі професіоналів давно відома, а для глядачів не дуже. Тому це добре, що є така тенденція, що з’явилися нові імена, і я думаю, що деякі з них не будуть артистами одного хіта.

Чи може таке бути у наступному році, щоб усі 100% переможців були новими іменами, новими артистами?

Не думаю. "Антитіла" – Тополя в армії, багато концертів робить на підтримку України, виступали і з Боно, і з Едом Шираном. Це велика соціальна і військова допомога. Слава Вакарчук і "Океан Ельзи" скрізь співали на концертах, і теж багато грошей назбирали для ЗСУ. "Без обмежень" – теж велика кількість концертів на збір для ЗСУ, великий концерт в Токіо. І вони ще й музично щось встигали робити, тому завжди будуть орієнтирами для нації.

Щодо спецнагород. Розкажіть будь ласка, що буде в червні?

Нехай це залишиться інтригою, бо в нас ще є сім спеціальних нагород, які ми хочемо дати артистам. Ми їх додамо до концерту "Незламних пісень", який відбудеться 16 червня. Про місце і всі деталі з наступного тижня повідомлятимемо у наших соцмережах, ви все побачите.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок