Влад Троїцький про культурну дипломатію та благодійні тури "Дахи Брахи" та Dakh Daughters

Влад Троїцький про культурну дипломатію та благодійні тури "Дахи Брахи" та Dakh Daughters

Влад Троїцький про культурну дипломатію та благодійні тури "Дахи Брахи" та Dakh Daughters
. Влад Троїцький. Колаж Суспільне Культура

Про те, як розвінчувати міфи довкола російської війни в Україні, а також про роль музичних концертів за кордоном — у інтерв'ю режисера Влада Троїцького для "Культурного інстинкту".

Про культурну дипломатію за кордоном

Ми — "Даха Браха", Dakh Daughters, "Нова Опера" та "Гоголь Fest" — за цей рік зробили більше, ніж 27 івентів по всьому світу та зібрали близько 3 мільйонів доларів підтримки різних фондів. Але головна наша задача — це комунікація як з політиками, так із простими глядачами стосовно того, що це за війна і в чому полягає екзистенційний виклик всього світу. Що Росія стала імперією зла; коли Радянський Союз розвалився, Росія абсорбувала в себе все те жахливе, що було притаманне як Російській імперії, так і СРСР.

Росія спірально повторює історію, починаючи з XVI століття та Івана Грозного. Жахливі речі повторюються, але зараз, особливо у зв'язку з технологіями та ядерною небезпекою, це стосується кожного на нашій планеті.

Звичайно, є проблема у тому, що західний істеблішмент перебуває у такому конформістському, погоджувальному стані. Як крайні праві, так і крайні ліві підтримуються Росією і вимагають припинити підтримку України та почати домовлятися. Розумні люди розуміють небезпеку цього, і особливо те, що це нагадує Мюнхенську конференцію 1938 року, коли була вибрана тактика західними лідерами умиротворення Гітлера. Натомість це призвело до анексії територій та початку Другої світової війни. Умиротворення чудовиська та людожера породжує безкарність. Більше того, воно дає, якби це сказати, право іншим авторитарним лідерам, диктаторам на кшталт китайського та іранського лідерів, вчиняти так само, не озираючись на небезпеку і те, що тебе можуть зупинити.

Яким чином мистецтво може допомогти розвінчати ось цю сліпоту?

Ми вирішили робити артфронт свідомо. Я розумів, що публіка і люди втомлюються від війни. Кожного разу читати та бачити про війну в Україні багатьом на заході стає складно. Їм не хочеться про це думати. Набагато простіше спекулювати на тих проблемах, які існують у кожній державі, у кожному суспільстві, тому відбуваються страйки в Європі.

Але наша зброя — це мистецтво. І коли ти торкаєшся серця, дієш через емоції, через почуття, люди заглиблюються у тему і розуміють, наскільки це жахлива мракобісна історія. Після цього ми організовуємо дискусії, і через них починаємо доносити ті меседжі, які об руйнували міфи довкола війни, а також руйнували міфи довкола російської культури. Тому що на цьому дуже багато людей на заході зробили кар'єру, ставши "корисними ідіотами". До речі, цей термін колись увів Владімір Лєнін, і починаючи з 1920-1930-х років він дуже активно пропрацьовувався. Ось таких корисних ідіотів достатньо багато у всіх західних країнах.

Про серію турів

У травні відбудеться тур гурту "Дах Дотерз", а в червні — "ДахаБраха", обидва — благодійні. Ми розуміємо, що важлива зона роботи — це робота із західною аудиторією: з журналістами, політиками, простою публікою. Безумовно, треба давати силу надії та сміливості українцям і перш за все воїнам на передовій. Низький уклін їм та волонтерам, котрі підтримують наших хлопців на передовій. І взагалі всім українцям, бо Україна надає приклад того, що таке свобода і чому її потрібно захищати.

Коли я питаю на Заході, що таке свобода, здається, що люди це підзабули. Коли я питаю, чи готові вони зі зброєю в руках захищати власні домівки та міста у випадку, якщо російські танки підуть до Франції, Німеччині, Польщі, чесно кажучи, більшість людей каже, що не готові. І у цьому полягає феномен України та українського народу, який захищає свою землю. Це не питання грошей чи чогось матеріального, це принцип свободи, права на самовизначення, права на демократію. У якомусь сенсі ми стаємо зараз вчителями і зразком для західного світу. І це гордість.

Що українцям дасть Dakh Daughters і "Даха Браха" в межах майбутніх благодійних турів?

Я думаю, що перш за все надію і віру. Без віри немає любові, і без віри немає мрії також. Без віри ти можеш жити, тому енергією, вірою, силою духу, я сподіваюся, що ми зможемо поділитися.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок