Західні ЗМІ називають Росію агресоркою, але досі піддаються російській пропаганді: дослідження

Західні ЗМІ називають Росію агресоркою, але досі піддаються російській пропаганді: дослідження

Західні ЗМІ називають Росію агресоркою, але досі піддаються російській пропаганді: дослідження
. lvivmediaforum/Instagram

З грудня 2022 по березень 2023 року активісти Львівського медіафоруму проводили дослідження, порівнюючи західні ЗМІ – як вони висвітлюють інформацію про Україну — з назвою "Протидія наративам російської пропаганди про Україну в західних медіа".

У дослідженні розглядали ЗМІ у кількох європейських країнах, зокрема:

  • Франції,
  • Німеччини,
  • Угорщини,
  • Латвії,
  • Італії.

Дослідники зазначили, що ЗМІ цих країн мають певні відмінності в підходах до висвітлення України. Також, на жаль, у медіа присутні наративи російської пропаганди, хоча Росія визнається як країна-агресорка.

Західні ЗМУ називають Росію агресоркою, але досі піддаються російській пропаганді: дослідження
Скріншот із результатів дослідження

Зокрема, у звіті йдеться, що західним медіа бракує інформації з перших уст, оскільки публічних людей, які знали б національні мови країн і могли б прокоментувати та представити українську точку зору, обмежена кількість.

Наприклад, здатних говорити французькою від імені України бракує, тому уявлення медіа про події у Східній Європі сформували кореспонденти, які працювали в Росії.

Також не всі медіа мають ресурси відправити своїх кореспондентів у відрядження безпосередньо в Україну. А російські ЗМІ (як підконтрольні Кремлю, так і такі, що називають себе "опозиційними") часто трактують як повноцінні джерела інформації.

Більшість медійників у Європі розуміє, що Росія — агресорка, але, посилаючись на баланс думок, вважають за необхідне давати слово російським політикам та дипломатам.

Наприклад, французькі медійники розповіли, що запрошували для коментарів спікера російського посольства у Франції Олександра Макогонова та віцеспікера Держдуми Росії Петра Толстого.

Повнометражні снаряди війни: як Росія використовує кінематограф у пропаганді

Проросійські наративи потрапляють і у латвійські медіа, бо ті користуються російськими джерелами. Наприклад, тут поширені маніпуляції щодо української "русофобії", яка нібито спровокувала Росію.

Крім того, медійники зазначили, що часто розпізнають наративи російської пропаганди. Але дослідники зауважили, що у Європі часто недооцінюють її дієвість.

Наприклад, у німецьких медіа часто говорять про Україну як про корумповану державу, не враховуючи прогресу в цій сфері за останні роки, а ситуацію з УПЦ МП подають як утиски.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок