"Довіряй, але перевіряй": як відреагували на поширення фейкової біографії Олеся Гончара, створеної ChatGPT

"Довіряй, але перевіряй": як відреагували на поширення фейкової біографії Олеся Гончара, створеної ChatGPT

"Довіряй, але перевіряй": як відреагували на поширення фейкової біографії Олеся Гончара, створеної ChatGPT
Письменник Олесь Гончар. Колаж Суспільне Культура

ChatGPT — чат-бот зі штучним інтелектом. Він тільки у лютому 2023 року став доступним в Україні. І уже встиг потрапити до жвавої дискусії про створення фейків: до дня народження українського письменника Олеся Гончара "Новий канал" у соціальних мережах розмістив його біографію, згенеровану чатом. Але він не просто сформулював унікальні речення, а створив відверті фейки про письменника. 4 квітня на сторінках каналу зʼявилося вибачення.

"Вчора я розповіла тобі факти з життя Олеся Гончара і вважала, що у нас з GPT стався match. Але, як кажуть: довіряй, але перевіряй, особливо, якщо це штучний інтелект", – повідомили на каналі.

Про відверто хибну інформацію одним з перших розповів автор блогу про Київ та фотограф Олексій Єкименко. У своїх сторіз він розібрав кожне зображення, розповівши де саме схибив ChatGPT.

чат і гончар
Скріншот сторіз Олександра Єкименка в Instagram

Як зазначив у своїх дописах Єкименко, це не перший випадок, коли медіа поширює неправдиві факти про українських діячів. Так, в день народження Тараса Шевченка повідомлялося, що він був одним з перших українців, що займалися фотографією. Цей допис з часом також видалили.

Використання ШІ: за і проти

Штучний інтелект (ШІ) стає все популярнішим у суспільстві. "Видавництво Старого Лева" очікує з друкарні поетичну збірку, проілюстровану з допомогою нових технологій, а видавництво "Ранок" створили з допомогою різних інструментів дитячу книгу про космос.

"Я погодилася, тому що це цікаво і це щось нове. Нове – на межі візуального мистецтва і технологій, machine learning і душі, синтезу і, даруйте, магії. Ну, принаймні для мене. Я переконана, що так само думали про фотографію, коли вона щойно з'явилася", – розповіла Ксенія Забродська, яка працювала з ШІ для створення ілюстрацій до поетичної книжки.

"Довіряй, але перевіряй": як відреагували на поширення фейкової біографії Олеся Гончара, створеної ChatGPT
Обкладинка книжки, створена за допомогою ШІ. Фото: starylev.com.ua

Водночас Ілон Маск і група експертів зі штучного інтелекту та представників індустрії закликали зробити паузу в розробці просунутого ШІ. У листі, який вони підписали, зазначено, що системи ШІ, які конкурують з інтелектом людини, можуть становити небезпеку для суспільства та людства.

А Італія стала першою західною країною, яка заблокувала чат-бот ChatGPT. Національне управління із захисту персональних даних обмежило доступ до ресурсу через занепокоєння щодо проблем з конфіденційністю.

Штучний інтелект ChatGPT відподає на питання з анкети Пруста та пісні Стаса Корольова

Крім того, наприкінці лютого влада Китаю заборонила місцевим технологічним компаніям пропонувати користувачам доступ до чат-бота ChatGPT у своїх сервісах.

"Заборона повʼязана з побоюваннями влади щодо відповідей штучного інтелекту, який не цензурується. Для запуску аналогів ChatGPT китайські компанії повинні отримати спецдозвіл від влади", — повідомляє видання Nikkei Asia.

У чому полягає небезпека використання ШІ, чи може він замінити людину, як допомагає під час війни та чи порушує авторське право – про це читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Суспільне Культура також поспілкувалося з ілюстраторами щодо використання ШІ у роботі та запитали, чи мають художню цінність малюнки, створені за допомогою штучного інтелекту. Відповіді ілюстраторів можна прочитати тут.

Що таке ChatGPT

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений OpenAI — дослідницька лабораторія, що вивчає штучний інтелект. Серед її співвласників Ілон Маск.

Чат-бот може генерувати тексти на задані теми і відповідати на питання зрозумілою мовою. ChatGPT вважають найпрофесійнішим чат-ботом, але він може давати неправдиву та упереджену відповідь.

ChatGPT представили наприкінці листопада 2022 року, за тиждень бот мав понад 1 млн користувачів.

Розробник чат-бота заборонив деяким окремим країнам користуватися своїми сервісами відповідно накладених санкцій, тож в Росії він недоступний.

18 лютого міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що ChatGPT доступний і в Україні.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок