Чат "На Урок": спілкування із видатними постатями минулого на основі технологій Chat GPT

Чат "На Урок": спілкування із видатними постатями минулого на основі технологій Chat GPT

Чат "На Урок": спілкування із видатними постатями минулого на основі технологій Chat GPT
. Ілюстративне фото: Pexels

Поставити запитання Григорію Сковороді, Катерині Білокур чи Оскару Вайлду. Освітня платформа "На урок" створила перший україномовний чат для освіти на основі штучного інтелекту.

Ця технологія дозволяє симулювати розмову з відомою особистістю, поставивши запитання світовим лідерам і видатним діячам науки та культури, а отримані відповіді використати для навчання.

Про цей проєкт та його результати розповів співзасновник платформи Дмитро Перепелиця в ефірі програми "Культура на часу" на Суспільне Культура.

Для чого потрібен цей чат? Що ви ставили за мету, коли його створювали?

Перше, для чого потрібен цей чат, – у цікавому форматі привернути увагу дітей до важливих постатей минулого, які змінювали Україну та світ. Усі ж сидять у телефонах, у чатах, тому ми створили симуляцію, щоб дати дітям інформацію не тільки у форматі підручника або пам’ятника. Така інтерактивність стала можливою завдяки технології від компанії Open AI.

Які практичні результати вже на цей момент вдалося отримати?

Якщо казати про цифри, то за 13 днів існування чату було проведено приблизно 40 тисяч сесій, у яких залишено понад 180 тисяч повідомлень. Це різні повідомлення — від запропонованих нами запитань до якихось особистих або загальних запитань. Зазвичай ним користуються вчителі й показують дітям на проєкторі або під час трансляції.

Ми враховуємо той факт, що це інструмент для вчителя, і ми збираємо зворотній зв’язок від вчителів: чи сподобалося їм, чи вони рекомендують цей інструмент своїм колегам, які у них ідеї є, чи які є невдоволення щодо роботи цього інструменту. І, за нашими підрахунками, десь приблизно 95% схвальних відгуків – на мою думку, це говорить про успішність проєкту і самого експерименту.

Поставити запитання Сковороді чи Білокур: про освітню платформу "На урок" на основі ШІ
Фото: скріншот з сайту

Чим невдоволені 5%? Що ви плануєте допрацьовувати?

У реалізації проєкту є чотири основні проблеми. Деякі з них ми знаємо, як вирішити, а деякі, на жаль, пов'язані з технологічними обмеженнями, які вирішити неможливо.

Перший недолік – це недостатній контекст. Штучний інтелект ніколи не зможе відтворити думки, переконання чи особистість реальної особи. І це той факт, з яким ми маємо змиритися. Так що він не дістане ще якоїсь інформації, окрім тієї, яка доступна в архівах, інтернеті чи ще десь.

Друга проблема — неточні або спотворені факти. Це проблема найбільш критична для освітнього продукту, але ми вже маємо рішення цієї проблеми у технічній площині. Я думаю, причина, через яку штучний інтелект видає неточні факти, у тому, що він використовує загальнодоступну інформацію з інтернету. Технологія великої мовної моделі працює так, що ШІ намагається вгадати кожне наступне слово у своїй відповіді. І підставляє його шляхом математичних підрахунків. І так як база саме українською мовою у Chat GPT і компанії "Open AI" недостатня, то інколи про окремих людей чат видає досить неточні або спотворені факти.

Рішення лежить у технічній площині, ми його вже експериментально запустили. Як це працює? Ми наповнюємо нашу базу знань загальними публічними фактами або інформацією, яка є в інтернеті. На прикладі Василя Стуса ми використали витримки з книги Вахтанга Кіпіані, які були опубліковані на "Українській правді", і коли ставлять запитання саме до симуляції Василя Стуса, система шукає по контексту схожі абзаци з нашої бази знань, і потім чат Chat GPT з цього абзацу формує відповідь своїми словами, яка виглядає більш природно.

Цю технологію ми плануємо масштабувати на всі наші постаті, які є у базі, щоб було більше точних фактів. Звісно, ми всюди зауважуємо, що це симуляція, вона може містити неточності, тому факти треба перевіряти. Але є дуже багато інших моментів, які позитивно впливають на використання цього інструменту взагалі.

Поставити запитання Сковороді чи Білокур: про освітню платформу "На урок" на основі ШІ
Фото: скріншот з сайту

Ще одна проблема – це граматичні помилки. Вона також виникає через недостатню базу Chat GPT, але я думаю, що це питання декількох місяців або року. Ця технологія зараз активно розвивається і буде удосконалюватися, разом з тим удосконаляться і відповіді українською.

Ще є важливе етичне питання – чи мали ми право створювати ці симуляції? Відповідь може кожен для себе сформувати самостійно. Ми взяли на себе таку відповідальність з метою донести і привернути увагу, вшанувати пам’ять людей, які змінювали Україну, і в цікавому форматі донести до дітей інформацію про них та їхню діяльність.

Зараз діалог можна вести з 40 визначними людьми. За якими критеріями ви їх підбирали?

Наш методичний відділ займався відбором, а ми обирали за наявністю інформації у Chat GPT про цих постатей і за відповідністю їх шкільній програмі або значенням для історії України в цілому. І в нас від користувачів є запит на ще приблизно 20 постатей, які згадуються так чи інакше, або їхні роботи згадуються у шкільній програмі.

Чи слідкуєте ви за тим, щоб була збалансована кількість визначних жінок і чоловіків? І чи це можливо з історичної перспективи?

Це гарне питання. Ми нікого не залишимо осторонь і будемо спиратися на освітню програму. Якщо пропорції будуть відповідати освітній програмі, то вони будуть так само представлені у нас на сайті. Ми до цього якось специфічно не ставимося, але хочемо, щоб усе було збалансовано.

Чи є можливість фіксувати, чим саме цікавляться діти? Які найпопулярніші запитання вони ставлять? Ви говорили, що в основному вчителі ставлять запитання. Є якісь тенденції?

Зазвичай ті, хто знайомляться з нашим чатом, ставлять запитання з тих, що ми пропонуємо. Ми попередньо розмірковували над тим, як почати чат, якщо ти ще до кінця не розумієш роботу цієї технології. Тому сформували для кожної з визначних постатей приблизні запитання, з яких можна почати. Це є точкою входу і далі вже відбувається діалог, кому що більше цікаво.

Пишуть "Допоможи написати вірш", "Чи був ти у такому місті?". Хтось запитував про зачіску: "Чому саме така зачіска у вас на фотографії?". І зазвичай штучний інтелект дивує своїми відповідями – це як мінімум весело.

Нам користувачі присилали фотографії, як вони демонструють цей інструмент на уроці – і я бачив усміхнені обличчя дітей з телефонами, чи які дивилися на екран. І я вважаю, що це успішна була реалізація: як мінімум ми зробили якусь кількість дітей усміхненими і щасливими.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок