16 березня в онлайн-кінотеатрі Takflix вийшов короткометражний фільм з офіційної програми Берлінале – "Це побачення" режисерки Надії Парфан про Київ під час війни. Це шість хвилин швидкісної їзди передранковим Києвом: від Подолу до Михайлівської. Шість хвилин, упродовж яких ми гортаємо культові місця нашого міста, – на контрастах війни і миру. Рецензія на стрічку – від оглядачки Радіо Промінь Віри Сивачук.
Про що фільм
Київ, світанок. Авто на швидкості мчить з Подолу у напрямку центру. Краєм ока впізнаєш маршрут: Набережна, Поштова, Боричів Тік, Андріївський узвіз.
Вулиці порожні. Ще світять ліхтарі. Де-не-де вигулькує сонний перехожий. Пам'ятники в скафандрах із мішків з піском. Авто вискакує на Михайлівську – і встигає завернути за кілька метрів від виставки трофейного металобрухту. Нарешті машина гальмує. Позаду чути поліцейську сирену. З авто виходить людина в камуфляжі. На неї хтось чекає.
Читайте також: "Головний актор фільму – Київ": інтерв'ю з Іллею Гладштейном про фільм "Це побачення" та перспективи кіно в Україні
Знавці кінокласики можуть помітити, що стрічка Надії Парфан нагадує короткометражку Клода Лелюша "Рандеву", в якій загадковий хтось екстремально мчить ранковим Парижем (сама режисерка уточнює, що це не наслідування, а омаж). "Це побачення" теж намагається витримати інтригу – хто за кермом і до кого поспішає. За 6 хвилин у фільмі не прозвучить жодного слова. Звучатимуть лише двигун і колеса, асфальт і бруківка.
Стрічка ніби грається в хованки з глядачем, – і вдає то втечу, то переслідування. Чим насправді є це небезпечне, але мальовниче ралі Києвом, зняте, до речі, одним кадром, дізнаємося у фіналі.
Чому варто дивитися
Загадка, швидкість, екстрим – і це ще не все, чим приваблює короткометражка Надії Парфан. Історія, обриси якої ми можемо розгледіти, порушує важливу тему. І знялися у ній реальні люди, – активістка з Донеччини Діана Берг і парамедикиня ЗСУ Олена "Тигра". Більше не скажу, щоб не робити спойлерів.
Але найголовніший герой стрічки – це Київ. І його культові місця. Здається, із початком великої війни у них щось змінилося. Стали як знайомі незнайомці. Чи, може, це ми підзабули, який чарівний Київ на світанку?
Висновок
Глядачі жартують, що за 6 хвилин "Це побачення" порушує всі можливі та неможливі правила дорожнього руху. Як, до речі, свого часу і "Рандеву" Клода Лелюша (дехто з любителів екстремальної їзди, всупереч здоровому глузду, навіть намагався повторити заїзд із класичної короткометражки).
Головне у всій цій історії – не забувати, що це лише КІНО. Яке хоче всіма візуальними засобами передати відчуття драйву і магії руху. А з іншого боку, якоїсь миті справді хочеться пристебнути ремінь безпеки. І дописати в титрах, – будь ласка, не повторюйте в реальному житті.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!