Більшість членів Шевченківського комітету склали свої повноваження

Більшість членів Шевченківського комітету склали свої повноваження

Тарас Шевченко
. Фото: Суспільне Кропивницький

Члени комітету Шевченківської премії вирішили скласти повноваження через намір ввести додаткову номінацію до Положення та пришвидшити процедуру відбору. Відповідну заяву опублікували на офіційному сайті комітету 16 березня.

"Проте ми висловлюємо свою незгоду з тим, щоби вводити нові номінації, критерії чи будь-які інші зміни до існуючого на сьогодні Положення щодо Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року в прискореному порядку", – йдеться у заяві.

Члени комітету зазначили, що чинні лауреати були обрані у легітимний спосіб, з дотриманням чинного Положення. І оголошення переможців не у заздалегідь визначений день (а у 2023 році це вперше за багато років сталось не 9 березня, у день народження Тараса Шевченка), може викликати не тільки недовіру до самої премії, а й недовіру до Комітету як експертної спільноти.

Членів Шевченківського комітету закликали скласти повноваження

Також у заяві йдеться, що пропозиція про доповнення Премії новою номінацією, а фактично – паралельним конкурсом, стала несподіванкою і для членів Комітету. Хоча вони й погоджуються, що важливо не оминати увагою активну участь митців і діячів культури "у наближенні Перемоги".

"Ми, як члени Шевченківського Комітету, вважаємо, що цей процес має відбуватися так, щоби не зашкодити існуванню та репутації (...). Можливо, ініціаторам такої відзнаки доречно думати про цілком нову премію, що відповідала би заявленій меті"

Оскільки строк повноважень нинішнього складу становить три роки та закінчився з врученням Премії 2022 року, члени Комітету не бачать можливості продовжувати роботу – і вирішили скласти свої повноваження.

Повний текст заяви можна прочитати тут. Її підписали 13 із 18 членів комітету.

 • Дмитро Богомазов
 • Володимир Войтенко
 • Майя Гарбузюк
 • Тамара Гундорова
 • Ростислав Держипільський
 • Римма Зюбіна
 • Алла Мазур
 • Люба Морозова
 • Віктор Плоскіна
 • Юлія Сінькевич
 • Ірина Славінська
 • Остап Сливинський
 • Євгеній Стасіневич

13 березня журналіст та письменник Юрій Макаров заявив, що склав повноваження Голови Комітету Шевченківської премії. Причиною цього рішення став скандал, пов'язаний з несвоєчасним оголошенням її результатів, а також бажанням створити додаткову номінацію.

Раніше Комітет залишила також і художниця Влада Ралко.

Що не так із Шевченківською премією

Національну премію імені Тараса Шевченка вперше за багато років не вручили 9 березня, у день народження поета. Голова Комітету премії Юрій Макаров пояснив, що виступив із ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями "За внесок у перемогу".

Саме тому оголошення лауреатів у традиційних категоріях та новоствореної планували оголосили 22 травня, у день перепоховання Шевченка.

Однак у суспільстві це викликало суперечки та обурення. Письменник Вахтанг Кіпіані, зокрема, зазначив, що оголосити переможців можна було й зараз, а саму церемонію провести пізніше: "Звісно, це не катастрофа, а просто додаткові причини недовіри до держави у момент, коли єдність і взаємоповага критично потрібні".

Зрештою, імена лауреатів назвали увечері 11 березня.

За що вручають Шевченківську премію

Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія – державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва, за найвидатніші твори, які є "вершинним духовним надбанням, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення й демократизацію українського суспільства".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок