"Повністю перевернулося сприйняття аудиторії та концертів". KHAYAT та Roxolana про співпрацю та війну

"Повністю перевернулося сприйняття аудиторії та концертів". KHAYAT та Roxolana про співпрацю та війну

"Повністю перевернулося сприйняття аудиторії та концертів". KHAYAT та Roxolana про співпрацю та війну
. KHAYAT та Roxolana. Автори фото: Дмитро Дичек, Павло Лутов

Знайомі аудиторії за Нацвідборами на "Євробачення" українські артисти Андрій Khayat та Roxolana презентували спільний трек "Тану" під час шоу "Вікенд нової музики" на Радіо Промінь.

Як виникла їхня колаборація, якою є місія музики в буремні часи історії та які уроки вони винесли з 2022 року, музиканти розказали Ксенії Івась. Текстову версію для Суспільне Культура підготували Світлана Берестовська та Міла Кравчук.

"Музика зараз несе просвітницьку місію, і виступи — це більше розмова, аніж концерт"

Сьогодні в нашому ефірі ви презентуєте пісню "Тану". Розкажіть про вашу співпрацю, як ви познайомилися взагалі?

Roxolana: Мені здається, ми познайомилися на "Голосі країни". А потім у нас відбувся тур "Тримайся", і ми запросили Андрія на кілька концертів з нами. У турі ми вирішили заспівати спільно народну пісню. Тоді й зрозуміли, що наші голоси дуже круто звучать разом.

Ми перекинулися двома словами, мовляв, класно б було щось разом зробити — і розбіглися. А за кілька місяців Андрій написав мені, що в нього є класна пісня і що він чує там мій голос. Мені одразу сподобалося, і з того моменту ми почали довго та плідно працювати над цим дуетом.

Андрію, ти автор музики і тексту. Про що пісня "Тану" і кому ти її присвячуєш?

Khayat: Прозвучить дуже банально, але пісня про почуття. Про те, як люди не хочуть відпускати один одного.

Я не роблю з того секрету — спочатку пісня була написана російською мовою. Це було до війни. А коли я познайомився з Роксі, у мене виникло бажання її перекласти і зробити дует.

Якби не Роксі, ця пісня лежала б в шухляді і ми її ніколи б не почули. Дуже добре, що доля звела нас і ми можемо правильно транслювати разом те, що було закладено в пісні. Деякі артисти кажуть, що пісню складно перекласти, але я зараз вже знаю, що все залежить від бажання.

KHAYAT та Roxolana: Повністю перевернулося сприйняття аудиторії та концертів
Roxolana. Автор фото Сергій Галушка, Радіо Промінь

Коли ми їздимо на концерти до військових, принципово не співаємо сумних, ліричних пісень.

Для українських артистів рік, що минув, був роком благодійних концертів. Якщо підбивати підсумки, що вам за рік вдалося зробити для наближення перемоги?Для українських артистів рік, що минув, був роком благодійних концертів. Якщо підбивати підсумки, що вам за рік вдалося зробити для наближення перемоги?

Roxolana: Важко про себе так казати. Мені здається, що кожен робив те, що міг. Те, в чому він найкращий. Ми з командою вирішили, що наша місія — писати мотиваційні, підтримуючі пісні. Ми підтримуємо настрій людей, військових. Ми навіть коли їздимо на концерти до військових, принципово не співаємо сумних, ліричних пісень. Концертів благодійних багато, і загалом ми працюємо зараз на ЗСУ.

"Усе, що зараз відбувається з Україною, – це історична подія". Юлія Саніна про "Євробачення"

Андрію, а що тобі вдалося зробити?

Khayat: Цей рік повністю перевернув моє сприйняття аудиторії, концертів. Я не відчуваю себе зараз частиною шоу-бізнесу. У мене виникла якась просвітницька місія, і чесно скажу, що мої концерти зараз — це більше розмова, аніж концерт. Ми дуже багато розмовляємо, обмінюємося думками.

Був випадок, коли до мене на сцену вийшла маленька дівчинка з квітами, ми дали їй слово і після цього плакала уся зала. Не будемо казати про цифри, хто скільки зібрав, але ми робимо все, що в наших силах. Кожен концерт — це присвята. Йде багато енергетичного ресурсу.

"Ми приїжджали, нам давали КАМАЗ, туди ставили колонки, прибирали боковини — і ось вона, твоя сцена!"

Роксі, ти артистка, яка почала активну фазу своєї кар’єри під час повномасштабного вторгнення. Який він — досвід не шоу-бізнесових концертів? І що тобі з них стане в нагоді у мирні часи?

Roxolana: Все! Майданчики, на яких ми виступали, були далекі від стандартів концертних майданчиків. Ми приїжджали, нам давали КАМАЗ, туди ставили колонки, прибирали боковини — і ось вона, твоя сцена! Ми навіть співали в полі. У нас не було саундчеків. Звісно, це загартовує. Ти вчишся працювати у будь-яких умовах. Аудиторія військових — це не найлегша аудиторія. І розрухати цю аудиторію — це велика робота. І я вдячна за такий багаж.

"Звернення до автентики для мене — це про свободу": Ярина Квасній про пісню "Парова машина" та ТікТок

Андрію, я пригадую, що тобі довелося зіткнутися із шахрайством. Ти нам розповідав, що виступав безкоштовно, гадаючи, що виступ благодійний, а виявилося, що ні. Тепер без звітності організаторів ти не працюєш. Можливо, ще якісь пункти додалися до твоїх робочих правил?

Khayat: Робочі правила одні, і вони мають працювати на всіх. Це чесність і прозорість усього, що відбувається. Артистам важливо відчувати свою потрібність. Гадаю, що багато артистів зіштовхувалися з шахрайством за цей рік. Тому хочеться попросити усіх бути один з одним максимально чесними. Якщо в когось виникають думки, що на артистах можна "нагрітися", – в якийсь момент їх буде покарано.

"Якщо раніше я виступав для себе, сьогодні я виступаю для людей. Кожен концерт — це присвята".

Андрію, в одному з дописів в інстаграмі ти написав, що більшість людей порівнюють себе з іншими, а не з собою у минулому. А ти порівнюєш себе з тією людиною, якою ти був рік тому?

Khayat: Змінилися мої прагнення. Прямо великої переоцінки не було — я завжди цінував своїх близьких. У мені завжди була вдячність моїй країні. Але змінилися цілі. Якщо раніше я виступав для себе, сьогодні я виступаю для людей. Найбільшу вдячність, найбільше натхнення я відчуваю, коли бачу що люди задоволені. Люди від тебе зарядилися. І це мотивує мене працювати далі.

Роксолано, а які ти нові риси відкрила в собі?

Roxolana: Я зрозуміла, які в мене реакції на стрес. Зрозуміла, що взагалі ми багато про себе не знаємо. Як нація ми дуже сильні. Перебуваючи в Україні, я цього не відчуваю. А спілкуючись за кордоном з людьми, іноземцями, я розумію, що деякі речі, які для нас вже буденні, для них — критична точка стресу. Я відчула свої слабкі сторони. І зрозуміла, хто у важкі моменти є сильним плечем поруч. А багато людей відсіялося. Хтось із нами на одному боці, а хтось — ні.

KHAYAT та Roxolana: Повністю перевернулося сприйняття аудиторії та концертів
Андрій Khayat та Roxolana. Автори фото Дмитро Дичек, Павло Лутов
Ми маємо відновлювати індустрію і створювати контент не тільки на злобу дня. Треба трохи відволікати людей від військової тематики — війни і так багато у нашому житті.

Як далеко ви дозволяєте собі планувати майбутнє? І які цілі ставите перед собою?

Khayat: Я планую багато чого. Найкраще, що зараз можна зробити, – жити сьогодні. Але планувати обережно. Ми не можемо планувати величезні, масштабні речі — тури Україною на 20 міст або телевізійні проєкти. Але ми маємо відновлювати індустрію, маємо створювати контент не тільки на злобу дня. Треба трохи відволікати людей від військової тематики – війни і так багато у нашому житті.

Roxolana: Ми зараз живемо дуже гнучко. Щось плануємо, але при цьому розуміємо, що плани можуть змінитися. Але планувати — це класно! Треба планувати!

"Не існує жодної пісні, яка б змусила людину вибачитися". Репер Freel про музику під час війни

Андрію, над чим ти зараз працюєш?

Khayat: Над альбомом. Він мав вийти ще у тому році, але тоді танцювальна музика була зовсім не актуальна. Багато чого змінилося, додалися нові треки, деякі прибралися, тому що внутрішньо я відчуваю себе по-іншому. Видати новий альбом планую наприкінці травня.

Роксолано, а тебе коли чекати знов у студії з прем’єрою?

Roxolana: 17 березня. Ми прийдемо до вас з новою піснею!

Підписуйтеся на подкаст "Вікенд Нової Музики" на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок