Австрійський ICOMICOM або Міжнародна рада музеїв – це міжнародне об’єднання музеїв та професійних музейних працівників, які займаються збереженням, охороною та популяризацією світової природничої і культурної спадщини, матеріальної і нематеріальної., вслід за обʼєднанням із Німеччини та Польщі, не співпрацюватиме з росіянами та протестує проти пограбування військовими українських музеїв. Таку заяву оприлюднила пресслужба організації 22 лютого.
"ICOM Австрії наразі не співпрацюватиме з ICOM Росії, оскільки комітет не може або не хоче дотримуватися Кодексу етики ICOM у нинішній ситуації", – йдеться у повідомленні.
Але, попри це, правління організації "висловлює солідарність з усіма демократичними та ліберальними установами, музеями та окремими особами в Росії, які чинять опір війні".
ICOM Австрії також виразив протест щодо пограбування Росією українських музеїв та засудив російських музейників, які підтримують це.
“Попри небезпеку для власного життя, вони [українці] докладають максимальних зусиль для убезпечення музейних колекцій. З цим контрастують систематичні пограбування українських музеїв російськими військами, які, за наявною на цей час інформацією, підтримуються російськими музейними працівниками", – зазначають у повідомленні.
Вкрали більше, ніж було озвучено. Велике інтерв’ю з директоркою Херсонського музею Аліною Доценко
У заяві згадали пограбування росіянами Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка у листопаді 2022 року. У постійній експозиції музею був іконопис XVII-початку XX століття, українське мистецтво ІІ половини XIX-початку XX століття.
Пізніше частину з вкраденого вдалось ідентифікувати на фотографіях у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.
"Це кричуще суперечить Гаазькій конвенції 1954 року (та протоколам до неї) про захист культурної спадщини під час збройних конфліктів, якої Росія взяла на себе зобов'язання дотримуватися", – зазначають австрійські музейники.
Раніше Суспільне Культура повідомляло, що агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.
А у січні 2023 року експерти видання The New York Times зазначили, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу.
Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: "Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння Росією усіма їхніми експонатами".
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!