Солідарність та права жінок під час війни. Промова Марти Чумало під час нагородження Премії Улофа Пальме

Солідарність та права жінок під час війни. Промова Марти Чумало під час нагородження Премії Улофа Пальме

Солідарність та права жінок під час війни. Промова Марти Чумало під час нагородження Премії Улофа Пальме
. Марта Чумало / Facebook

Українська активістка та правозахисниця, заступниця голови Центру "Жіночі перспективи" Марта Чумало у січні цього року стала лавреаткою Міжнародної правозахисничої Премії Улова Пальме. Нагородження відбулося на початку лютого. Суспільне Культура публікує текстову версію її виступу.

До 24 лютого 2022 року я і мої подруги у Львові допомагали жінкам, які постраждали від насильства, ми вимагали від України ратифікації Стамбульської конвенції, організовували марші на 8 березня і вуличні акції під час кампанії "16 днів проти насильства", нам погрожували і на нас нападали праворадикальні угрупування, ми вчилися самі і вчили представників держави, як краще протидіяти насильству щодо жінок та дискримінації. Ми робили багато і  мали плани, що робити далі для того, щоб права жінок в Україні поважалися більше і захищалися краще.

Але о 5 годині ранку 24 лютого 2022 року, коли люди мирно спали, одночасно в багатьох містах України почалися бомбардування Російською Федерацією. І у нас розпочалося зовсім інше життя.

Ця війна, ніби лінза, – вона показує у значно збільшеному форматі найкращі та найгірші людські риси.

Солідарність та права жінок під час війни. Промова Марти Чумало під час нагородження Премії Улофа Пальме
Марта Чумало / Facebook

У перші дні війни ми бачили, як люди на вокзалі в загальній паніці брали штурмом евакуаційні поїзди, які їхали далі на захід, як ті, котрі сильніші, ліктями розштовхували слабших, рятуючи свої життя. Але разом з тим ми бачили сотні, тисячі волонтерів, які приносили їжу, давали нічліг у своєму житлі, допомагали зовсім незнайомим людям.

Ми почали допомагати найвразливішим жінкам: тим, яким понад 65 років, які мають багатодітні сім’ї, мають дітей з інвалідностями, самі мають психічні розлади, страждають від насильства. Ми допомагаємо зараз тим жінкам, яким важче знайти допомогу, котрих виштовхують чужі лікті. Ми почали відкривати притулки для тих, хто дістався до нас. У нас зараз уже діє 7 притулків. Але також ми допомагаємо найбільш вразливим жінкам, які не змогли виїхати і залишилися зараз у прифронтових зонах. У нас діє онлайн-платформа "Жінка для жінки". Сюди за допомогою може звернутися будь-яка жінка у кризі, і будь-яка людина у світі може допомогти цій жінці напряму. Це платформа солідарності та підтримки. І я дякую всім тим, хто допомагає. Ми не маємо змоги зараз публікувати усі прохання про допомогу, бо ми їх отримуємо сотнями на день, але ми надсилаємо тим, хто до нас написав, 8-10 кілограмів базових продуктів, щоб хоч трохи допомогти. Ми вже допомогли тисячам жінок але щодня відчуваємо, що це лише невелика крапля від того, що потрібно.

"Прагнення до свободи – це для більшості з нас не просто слова, а потреба і цінність!"
Марта Чумало

Щодня я зустрічаюся з жінками, які у біді, в горі, в болю, яким страшно. Але разом з тим я захоплююся їхньою стійкістю, міцністю, силою. Перед тим, як їхати до Стокгольма, я була в одному з наших притулків і спитала жінок про те, що я маю передати від них. Одна старенька жінка, яка ледве ходить, мені сказала: "Передайте, що ми вільні люди і воля для нас – це найважливіше! І подякуйте, що нас не залишають наодинці!".

Я хочу повторити за цією жінкою: "Так, українки та українці дуже різні. Але прагнення до свободи – це для більшості з нас не просто слова, а потреба і цінність!"

Я зараз одягнена у білу блузку. Це вишиванка. Вона вишита білими нитками по білому полотну. І щоб побачити цю вишивку, потрібно підійти ближче і добре придивитися. Колись в Україні вийшла книга "Білим по білому" про роль українських жінок у історії минулого. І для мене це все ще залишається символом видимості участі і вкладу жінок у ті процеси в Україні, які зараз відбуваються. Це також про невидимість жінок в українському правозахисті і прав жінок у правах людини. Для того, щоб ці аспекти були поміченими, потрібні додаткові зусилля, додаткова увага.

Ця премія – це одна з можливостей привернути увагу до тієї кропіткої праці, яку роблять українські феміністки в Україні та за кордоном для того, щоб зменшити згубні наслідки війни. В Україні зараз є багато ініціатив та організацій, які віддано працюють, допомагаючи іншим, але також ми відчуваємо підтримку тих активісток, які виїхали за кордон і теж продовжують працювати, допомагаючи найвразливішим людям. І я часом чую від них, про те, що вони роблять недостатньо. І хочу сказати: "Ви робите дуже багато! І ми це відчуваємо та дякуємо вам за ту допомогу та підтримку, яку ви організовуєте!"

"Війна, ніби лінза, – вона показує у значно збільшеному форматі найкращі та найгірші людські риси"
Марта Чумало

Щодня я також відчуваю солідарність. Солідарність інших жінок, які волонтерять, допомагають, працюють, відстоюють права інших людей. Моє нагородження було дуже тепло сприйняте моїми колегами. Я отримала сотні дзвінків, тисячі поздоровлень. Це дуже надихає мене продовжувати свою роботу. І я також дякую своїм колегам з "Центру "Жіночі перспективи" за 25 років спільної взаємодії.

Також ми добре відчуваємо солідарність наших колег за кордоном, які дзвонять і пишуть, які допомагають знаннями і коштами, досвідом та дружньою підтримкою та цінують наш досвід. Нас дуже підтримує постійний контакт та підтримка мережі Kvinna till Kvinna і мережі WAVE, які вже майже рік значно ближче, ніж раніше, стоять поряд з нами. Дякую вам, сестри!

Солідарність всього цивілізованого світу. Ми її відчуваємо в Україні. І дякуємо. Дякуємо за всю ту підтримку, яку ми вже отримали і ще отримаємо. За ті зусилля, які ви робите, щоб бути поряд з Україною у цій страшній війні.

Ця війна показує, наскільки вразливими є демократії, наскільки слабкі механізми забезпечення прав людини, наскільки безсилими ми можемо бути перед грубим нехтуванням норм міжнародного права перед тоталітаризмом, диктатурою.

Ця війна – не перша і не остання в історії людства.

І ми зараз на своєму досвіді відчуваємо потребу дієвих міжнародних протоколів, домовленостей, зобов'язань, конвенцій, які б забезпечували надійний захист найвразливіших груп людей, зокрема жінок і дітей від сексуального насильства, зґвалтувань під час війни, а також зобов'язань держави, міжнародних гуманітарних організацій, щодо задоволення базових потреб постраждалих, збільшення чутливості до їхнього досвіду та страждань.

"Зараз ми поки що зменшуємо біль та страждання. І хоча ми все ще досить вразливі, але також і дуже сильні у своїй стійкості!"
Марта Чумало

Ми зараз на своєму досвіді розуміємо, які підходи потрібні у таких умовах, що може допомогти, а що – зашкодити. І я закликаю до створення безпечних комунікаційних майданчиків для жінок з різним досвідом війни з різних країн, які могли б обговорювати свій досвід і необхідні міжнародні та національні інструменти, які можуть зменшити згубний вплив війни на жінок, дітей та інші вразливі групи людей у цій та  майбутніх війнах у світі.

Я мрію зараз про те, що ми знову будемо організовувати марші й вуличні акції в Україні, що ми будемо впроваджувати вже ратифіковану Україною Стамбульську конвенцію, що ми зможемо повернутися до мирного життя. Я розумію, що ми матимемо серйозні виклики, пов'язані зі збільшенням домашнього насильства у сім'ях військових, які  повернуться з війни. І ми вже бачимо ці виклики. Ми будемо після війни чути заклики до заборони абортів і посилення праворадикальних наративів, які є наступом на права жінок, особливо в репродуктивній сфері, бо це нам показує досвід після багатьох воєн у світі. Ми вже зараз маємо думати про те, як цим викликам протидіяти.

Але зараз ми поки що зменшуємо біль та страждання. І хоча ми все ще досить вразливі, але також і дуже сильні у своїй стійкості!

І я закликаю кожну людину у світі: давайте думати та робити кроки для того, щоб страждань у цьому світі було менше! Разом ми значно сильніші.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок