МКІП наполягає на відмові від використання імені Петра Чайковського у назві Київської консерваторії

МКІП наполягає на відмові від використання імені Петра Чайковського у назві Київської консерваторії

МКІП наполягає на відмові від використання імені Петра Чайковського у назві Київської консерваторії
. Фото: Вікіпедія

Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського не припиняється від квітня 2022 року. 10 лютого міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко у власному Telegram-каналі заявив, що МКІП вніс пропозицію щодо відмови від імені Чайковського у назві НМАУ.

За словами Ткаченка, МКІП робить це "керуючись нормою частини другої статті 5 та частини першої статті 11 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій".

Міністр зазначає, що згідно з цією нормою, імена присвоюються, щоб увічнити пам’яті про осіб, які внесли вагомий внесок у боротьбу за незалежність, розбудову України, але сам композитор ідентифікував себе як "корінна російська людина" і його діяльність не була пов’язана з НМАУ.

Суспільне Культура відправило запит до НМАУ ім. П.І. Чайковського і очікує на відповідь.

Хто такий Чайковський?

Петро Чайковський — композитор, диригент і педагог. Автор 10 опер, 3 балетів, 6 симфоній, великої кількості романсів та інструментальних творів.

Він є одним із засновників Київської консерваторії, в Україні він написав значну частину своїх творів (зокрема, балет "Лебедине озеро", опера "Мазепа"), хоча народився й помер на території сучасної РФ. Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського.

чайковський консерваторія назва
Петро Чайковський. колаж Суспільного

Звідки зʼявилась ідея про перейменування навчального закладу?

  • У квітні 2022 року видання The Claquers, присвячене академічній музиці, опублікувало відкритий лист до НМАУ від професорки кафедри історії світової музики Олени Корчової, яка виділила кілька причин необхідності такого перейменування. Зокрема вона вказала, що образ Чайковського вже давно й активно використовується ворожою пропагандою.
  • Пізніше Студентське Наукове Товариство публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського.
  • У червні 2022 року відбулось робоче засідання Вченої ради закладу, де серед питань розглянули зміну назви академії. Не дивлячись на неоднозначне ставлення, шляхом голосування одностайно було вирішено залишити стару назву.
  • У Мінкульті та у Держагентстві з питань мистецтв відреагували щодо прохання керівництва закладу не змінювати назву, зауваживши, що рішення вченої ради є перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. І вони запропонували винести це питання на публічне обговорення.
  • Зрештою, у грудні 2022 року відбулися збори трудового колективу, на яких не змогли вирішити, чи прибирати з назви консерваторії ім'я російського композитора.

Більше про біографію Чайковського читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок