У 2023 році премію імені Леся Курбаса не вручатимуть, адже, на думку комітету з присудження премії, ніхто не відповідає критеріям. Про це 8 лютого повідомила пресслужба Державного агентства з питань мистецтв та мистецької освіти при МКІП.
Як зазначив голова Комітету, театральний критик Сергій Васильєв: "Є правила та вимоги, закладені в положенні про премію імені Леся Курбаса. Ними ми повинні керуватися, ухвалюючи будь-які рішення".
Він додав, що премією відзначається не внесок того чи іншого режисера в розвиток сценічного мистецтва Україні, а подана ним на конкурс конкретна вистава, та уточнив, що подана вистава повинна мати "пошуковий, новаторський характер, риси експерименту та резонувати з тенденціями сучасної європейської сцени".
Читайте також: "200 прем'єр за час війни. Підсумки театрального року в умовах воєнного стану"
Претендентів на цьогорічну премію оприлюднювали у січні 2023 року. Серед них:
- Максим Голенко з виставою "Саша, винеси сміття",
- Людмила Колосович з виставою "Крик нації",
- Валерія Федотова з дитячою виставою "Благослови звірів і дітей".
Повний список можна знайти тут.
Як відреагувала театральна спільнота?
У коментарі Суспільне Культура режисер незалежного "Дикого театру" та режисер Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька Максим Голенко (чия вистава "Саша, винеси сміття" була серед претендентів на премію цього року) зазначив: "Вважаю що це цинізм під час війни так відверто хоронити український театр".
Думкою щодо неприсудження премії поділилась у коментарі Суспільне Культура і режисерка з Харкова Олександра Блінкова. Її музично-пластична вистава "CODE UA" теж була серед претендентів цього року.
"Мені здається, що неважливо – ми б перемогли чи якийсь інший театр (…) Я вважаю, що кожна вистава, яка подана на цю премію – то герой. І якщо вже не присуджувати комусь премію, це вже якщо там є якісь критерії на думку комісії, яким не відповідає жодна вистава, то думаю, що було б дуже добре просто ту саму премію можливо розділити. Я не про гроші зараз, я про ті слова, які потрібні зараз митцям", – зазначила вона.
Вона також зазначила, що видаються дивними деякі формулювання: якщо в оголошенні про конкурс Держмистецтв зазначали, що премія присуджується режисерам "за вагомий внесок" у розвиток театру, то вже за словами Васильєва – "відзначається не внесок того чи іншого режисера в розвиток сценічного мистецтва України, а подана ним на конкурс конкретна вистава".
"Тому найголовніше, що хотілось би отримати від цієї премії – це не холодну статтю з тим, що не присуджується премія, а з тим, що кожен з митців уже переможець цієї премії. Саме в цьому році. Саме у тому році, коли потрібно щоб мистецтво жило. Щоб воно розвивалося, хоча це дуже складно зараз робити", – додала Олександра Блінкова.
Режисерка Яна Ушпік, чия вистава "Мовчання" теж потрапила до списку, у коментарях до допису Держмистецтв у Facebook, зауважила: "У час найбільшої війни у Європі після Другої світової і саме такий результат Премії імені Леся Курбаса, якого розстріляли через його ж боротьбу за Україну. І це оцінка Державного агентства України, а не приватних думок окремих людей, запрошених до комісії. Культурний фронт дана інституція здала своєю демотивацією".
Зрештою, думки у коментарях розділилися.
"Дивне почуття у зв'язку з тим маю. З одного боку, пишаюся та підтримую такий підхід, з іншого, цехова солідарність... Але круто, все рівно", – зазначив режисер Євген Лавренчук.
"Достойне рішення. Шкода, що немає лауреата, але знижувати планку премії – теж не варіант", – додала театрознавиця Ірина Чужинова.
З іншого боку, керівниця драматургічного відділу у Національному центрі театрального мистецтва Леся Курбаса Неда Неждана поставилась вкрай негативно до цього рішення: "Завжди вважала поганим рішенням не присуджувати першого місця, бо це ляпас усім і наліпка "ви всі лайно". Не присуджувати нічого – тим більше. Негатив усьому українському театру, який переживає неймовірно складні часи, який уже засудили до знищення рашисти".
Хто такий Лесь Курбас і що за премія?
Лесь Курбас — український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Представник розстріляного відродження. Засновник театру "Березіль".
У 1933 році Курбас був заарештований і ув'язнений за звинуваченнями в участі у контрреволюційно-терористичній Українській військовій організації. Після тривалих "допитів" він підписав протокол про те, що є "контрреволюціонером".
Рішенням окремої трійки НКВД 9 жовтня 1937 року було засуджено одним списком до смерті 1825 осіб, які утрималися у Соловецькому таборі, у їх числі Курбаса.
Курбас був розстріляний 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох.
Премія імені Леся Курбаса заснована 1995 року Міністерством культури і Спілкою театральних діячів України на честь українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга Леся Курбаса. Її присуджували один раз на два роки до дня народження Курбаса – 25 лютого, а у 1997-му зробили щорічною.
Першим лауреатом премії 1996 року став художній керівник, режисер і єдиний актор Театру одного актора "Крик" Михайло Мельник. Минулого року премію отримала режисерка Тамара Трунова за виставу "Дім".
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!