"Поранена культура": проєкт для збереження спадщини під час війни за допомоги VR-технологій

"Поранена культура": проєкт для збереження спадщини під час війни за допомоги VR-технологій

"Поранена культура": проєкт для збереження спадщини під час війни за допомоги VR-технологій
Фото: Okhtyrka online

Російські окупанти знищили в Україні понад 30 музеїв, пошкодили 500 культурних інституцій. Це повідомила слухачам Радіо Культура директорка Меморіального музею тоталітарних режимів "Територія Терору", координаторка у "Музейному кризовому центрі" Ольга Гончар. Вона також розповіла про проєкт "Поранена культура". Його мета – зафіксувати злочини, вчинені окупантами проти української культури.

Віртуальний тур зруйнованим музеєм

На сьогодні в Україні зруйновано російськими окупантами понад 30 музеїв, пошкоджено понад 500 культурних об’єктів та культурних інституцій, розповідає Ольга Гончар. Ця цифра зростатиме, бо війна триває. "Музейний кризовий центр" співпрацює зі понад 150 музеями та надає допомогу в усі регіони України у вигляді індивідуальних стипендій для підтримки діяльності музеїв.

"Наші музейники зберігають фонди, щоби музеї пережили війну і мали можливість відновитися. Тому і є цей проєкт "Поранена культура". Ми записуватимемо історії музейних працівників та максимально використовуватимемо при цьому технології віртуальної реальності, щоби показати всьому світові, як це — бути музейником в Україні у війні Росії проти України", – наголошує Ольга Гончар.

Розповіді музейних працівників можна буде або подивитися в YouTube, або почитати. Завдяки використанню VR-шоломів можна буде відвідати зруйнований музей. Це буде своєрідна оглядова екскурсія, яка повинна передати масштаби музею та його руйнації. Першим таким об’єктом став Охтирський музей на Сумщині.

Росія знищила в Україні понад 30 музеїв, пошкодила 500 культурних інституцій

24 лютого всі рятували фонди музеїв

Ольга Гончар розповідає, що з першого дня російського повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року всі українські музейники були на роботі, взявши свої сім'ї, родичів та друзів. І рятували музеї, фонди та експонати, де б це не було.

Хтось виносив експонати з-під обстрілів, хтось ночував з фондами, спустивши їх до підвалу, у когось музей став домівкою на момент активних бойових дій. Хтось обліковує зараз втрачене і викрадене окупантами, щоб потім у судах відстоювати приналежність експонатів Україні та повертати їх додому.

Музейники на війні не здаються, каже Ольга Гончар. "Це те, що нас об'єднує. І про це треба розповідати". Цей досвід буде важливими і для міжнародних партнерів. Каже, що вони захистили за рік те, що можна було захистити. Багато що вже переміщено та евакуйовано.

Росія знищила в Україні понад 30 музеїв, пошкодила 500 культурних інституцій
Охтирський краєзнавчий музей після російського бомбардування. 17.04.2022. Фото: Максим Науменко.

2 лютого Міністерство культури та інформаційної політики України разом з Національним агентством з питань запобігання корупції створили робочу групу Art Sanct Task Force, щоб відстежувати торгівлю предметами мистецтва, яка були викрадені росіянами.

Агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.

А у січні 2023 року експерти видання The New York Times, зазначили, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу.

Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: "Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння Росією усіма їхніми експонатами".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок