"Іноді порятунок інших – єдиний спосіб врятувати себе". Рецензія на фільм "Чоловік на ім'я Отто" з Томом Генксом

"Іноді порятунок інших – єдиний спосіб врятувати себе". Рецензія на фільм "Чоловік на ім'я Отто" з Томом Генксом

"Іноді порятунок інших – єдиний спосіб врятувати себе". Рецензія на фільм "Чоловік на ім'я Отто" з Томом Генксом
. Фото: кадр з фільму

Скучили за Томом Генксом? Мерщій у кіно! В українському прокаті з 12 січня йде драматична комедія "Чоловік на ім'я Отто" (режисер Марк Форстер, США, 2023), в якій він грає головну роль. Це вже друга – цього разу голлівудська – екранізація бестселера Фредріка Бакмана "Людина на ім'я Уве" (шведська вийшла в 2015 році).

Це історія про те, як самотній чоловік, який не може змиритися із втратою, знаходить сенс життя у допомозі іншим. Чим зворушує, про що жартує цей фільм і чим відрізняється від шведської версії? Докладніше в кіноблозі "Віра в кіно" з Вірою Сивачук на Радіо Промінь.

Про що фільм

Цей сюжет просто не можна не впізнати, – якщо не з фільму, то з книги Фредріка Бакмана "Людина на ім'я Уве". В американський версії героя звати Отто і він такий же нестерпний – на перший погляд.

Самотній чоловік, який овдовів після 40 років шлюбу, весь час шукає привід посваритися з сусідами: цей не вміє паркуватися, той неправильно сортує сміття – педантичний Отто лютує від кожної дрібниці. Адже в його квартирі, гаражі та в голові – повний порядок. Особливо тепер, коли він вирішив покінчити з життям.

Вирішив, але не може втілити свій план, бо весь час треба когось витягувати з халеп. Приблуду кота чи дідуся, який непритомніє під колеса електрички, а найчастіше – вагітну сусідку, яка шукає нові клопоти і пригоди на свою голову.

Чому треба дивитися

Я зовсім не дивуюся, що в Голлівуді вирішили перезняти цей сюжет. Бо ми любимо історії про те, як потенційні самогубці знаходять сенс життя у порятунку інших. Як вічно сердитий сусід виявляється найдобрішою людиною на світі, а безпорадні та безпардонні люди навколо – рукою життя і провидіння. Навколо цього і танцює фільм "Чоловік на ім'я Отто". Як і шведський – "Друге життя Уве".

До того ж, обидві стрічки показують соціальний контекст: як на одному подвір'ї (модель сучасного світу) вживаються люди різних культур і поколінь. Спойлер – вживаються нормально, бо вони потрібні одне одному.

Похнюпленого американця витягує з депресії бадьора мексиканка, яка на останніх термінах вагітності з двома доньками й трохи безпорадним чоловіком наважилася на переїзд. До речі, у героїв Тома Генкса і Маріани Тревіно виходить симпатична комбінація характерів. Особливо, якщо ви любите такі коктейлі протилежностей, як у комедії "Недоторканні".

"Іноді порятунок інших – єдиний спосіб врятувати себ". Рецензія на фільм "Чоловік на ім'я Отто" з Томом Генксом
"Чоловік на ім'я Отто". Фото: кадр з фільму

Висновок

На перший погляд, "Чоловік на ім'я Отто" – ще одна комерційна адаптація, яка один в один повторює оригінал. Так. І ні. Шведський "Друге життя Уве" – тонший і точніший у деталях. Персонажі та середовище здаються реальнішими.

Голлівудський фільм не імітує документальність та не може похвалитися таким колоритом. Зате його сценарій не так перевантажений флешбеками, як європейська стрічка. Історія від цього лише виграє, – адже Отто цікавіший тут і зараз. Особливо, якщо його грає Том Генкс.

Мабуть, ніхто (принаймні, з голлівудських акторів) не міг би так переконливо і "душевно" показати перевтілення мізантропа на рятівника всіх навколо. Точніше – повернення справжнього Отто, який за перекошеним обличчям ховав свій внутрішній біль. Завдяки йому напівчорні жарти викликають то регіт, то сльози.

"Чоловік на ім'я Отто" – це кіно про те, що іноді порятунок інших – єдиний спосіб врятувати себе. І після цього скажіть, що воно нам не актуальне. Ну і просто приємна комедія про те, що ніхто і ніщо так швидко не приводить до тями, як голодний кіт, вагітна сусідка і уроки кермування на механіці.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок