Верховний суд Нідерландів поставить крапку у справі "скіфського золота" у вересні 2023 року

Верховний суд Нідерландів поставить крапку у справі "скіфського золота" у вересні 2023 року

Верховний суд Нідерландів поставить крапку у справі "скіфського золота" у вересні 2023 року
. Фото: Getty Images

27 січня на сайті Верховного суду Нідерландів повідомили, що 15 вересня 2023 року ухвалять остаточне рішення – кому ж належить "скіфське золото".

"У жовтні 2021 року Апеляційний суд постановив, що колекція ("скіфське золото") має бути передана Україні. Це рішення може залишитися в силі", – йдеться у повідомленні. Водночас там же зазначається, що висновок генпрокурора є лише порадою для Верховного суду, який може дослухатися до нього, а може ухвалити інше рішення.

"Скіфське золото" – виставка майже 2 тис. виробів із золота, виявлених у Північному Причорномор’ї, сформована з колекцій шести музеїв та історико-культурних заповідників.

Що брав у потойбіччя скіфський володар: розповідаємо про особливості поховань у Товстій могилі

"З огляду на те, що Верховний суд Нідерландів, як правило, ухвалює рішення на основі думки свого генерального радника, то ми очікуємо почути фінальне рішення на користь України, бо генеральний радник остаточно підтвердив Верховному суду необґрунтованість скарг так званих російських кримських музеїв", – сказав адвокат Андрій Карнаухов у коментарі виданню "Укрінформ".

скіфське золото нідерланди крим
Експонати, які повернулися в Київ. Всього 19 реліквій.

Попереднє рішення суду

26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама постановив, що Музей Алларда Пірсона (APM) має передати "Кримські скарби" українській державі.

Зазначалось, що Україні належать предмети, що з колекції Херсонеса Таврійського, одного з чотирьох музеїв. Водночас апеляційному суду не вдалося з’ясувати, чи є Україна власником предметів у колекціях трьох інших музеїв.

"Проте не обов’язково встановлювати власність Української Держави чи Автономної Республіки Крим. Це не має відношення до рішення, яке просять прийняти Апеляційний суд, тобто кому передати об’єкти", — йшлось у поясненні.

Як знаходили скіфське золото: ділиться спогадами археолог Віталій Отрощенко

Крім того, там додали, що попри те, що музейні експонати походять з Криму і в такій мірі "можуть вважатися частиною кримської культурної спадщини", вони є частиною культурної спадщини України, позаяк вона існує як незалежна держава з 1991 року.

Касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів подали у музеї Криму в січні 2022 року.

Нині ж генпрокуратура Нідерландів рекомендувала залишити чинним рішення про передачу Україні "скіфського золота".

суд нідерланди кри скіфське золото
Скарби зі "склепу №40".

Що таке "скіфське золото"?

6 лютого 2014 року у музеї Алларда Пірсона у Нідерландах відкрилася експозиція "Крим. Золотий острів в Чорному морі", присвячена готам, сарматам та скіфам. Її створили п'ять українських музеїв:

  • Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України, Київ)
  • Центральний музей Тавриди (Сімферополь)
  • Бахчисарайський історико-культурний заповідник
  • Керченський історико-археологічний заповідник
  • Національний заповідник "Херсонес Таврійський"
суд нідерланди крим скіфське золото
Скарби зі "склепу №29".

Виставка складалася з 584 експонатів страховою вартістю під 13 млн євро (11,4 млн євро – київська частина, 1,4 млн євро – кримська частина). Через те, що в березні 2014 року Росія захопила та анексувала Крим, в Україну повернулися лише експонати з київського музею. Речі з кримських музеїв залишися у Нідерландах.

Поки триває судова тяганина, колекція, орієнтовна вартість якої 10 млн євро, зберігається у музеї Алларда Пірсона

Що саме може повернутися до України – читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок