Навіщо університету Каразіна власний мовний омбудсмен – коментує Тарас Кремінь

Навіщо університету Каразіна власний мовний омбудсмен – коментує Тарас Кремінь

Навіщо університету Каразіна власний мовний омбудсмен – коментує Тарас Кремінь
. Фото: Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна

У Харківському національному університеті імені В. Каразіна призначили власного мовного омбудсмена. Таке рішення вчена рада найстарішого вишу Харкова ухвалила після кількох скандалів. Адже навіть після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну чимало викладачів університету продовжували викладати російською мовою, чим порушували закон.

На це скаржилися студенти, тож у ситуацію втрутився Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Яка наразі мовна ситуація в українських вишах, а також чи зможуть університетські мовні омбудсмени щось змінити? Про це в ефірі Радіо Промінь ведучі Анна Заклецька й Дмитро Захарченко розпитали Тараса Кременя.

Віднині з усіма мовними непорозуміннями "каразінці" можуть звертатись до Миколи Філона. Щоправда, обов’язки університетського омбудсмена він виконуватиме на громадських засадах. Основне місце його роботи – завідувач кафедри української мови цього ж вишу. Тож Тарас Кремінь сподівається, що його колега діятиме неупереджено й у виші нарешті почнуть дотримуватися мовного законодавства.

Бо лише минулого року на адресу секретаріату Уповноваженого з захисту державної мови надійшло 7 звернень про порушення у ХНУ ім. Каразіна. Представники професорсько-викладацького складу відмовлялися проводити заняття державною мовою. На двох педагогів склали адмінпротоколи й виписали штрафи. А ректорка вишу Тетяна Кагановська ініціювала службові розслідування та, зрештою, запровадила в університеті посаду мовного омбудсмена.

Читайте також: "Не довіряти владі, коли існує загроза нашому існуванню, — це страшно": Вахтанг Кебуладзе"
Навіщо університету Каразіна власний мовний омбудсмен – коментує Тарас Кремінь
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Мовний омбудсман Тарас Кремінь. Фото: Тарас Кремінь /Instagram

"Для українців нарешті перестало бути не байдуже, яка мова", – переконує Тарас Кремінь. Щоправда, "запустила" ці зміни агресія країни-сусідки.

"Відколи я був призначений Кабінетом Міністрів на посаду Уповноваженого із захисту державної мови, я звернувся до всіх громадян України і сказав, що тепер кожен із вас уповноважений і разом із вами ми повинні збудувати нове українськомовне середовище, в якому в кожній сфері буде надаватись якісна інформація та послуги державною мовою, де і телебачення, і радіо, і освіта, і культура, ну і, звичайно, органи місцевої влади, управління освіти, заклади охорони здоров’я будуть дотримуватися мовного законодавства. Але складалося не так, як гадалося. І тільки 24 лютого остаточно змінило підходи переважної більшості громадян України до мови, яка насправді для них є рідна, якою треба послуговуватися, що є маркером своєї національної ідентичності", — каже Тарас Кремінь.

Він сподівається, що мовні омбудсмени з’являться і в інших вишах. Відповідну ініціативу він планує винести на голосування на засіданні ради ректорів університетів України, що відбудеться найближчим часом.

Читайте також: "Харківський літмузей, який став мейнстримом: шлях від маргіналів до маскульту"
Навіщо університету Каразіна власний мовний омбудсмен – коментує Тарас Кремінь
Каразінський університет у Харкові. 9 травня 2022 рік. Фото: Суспільне

Бо йдеться не лише про захист прав студентів. Української має ставати більше, каже Тарас Кремінь: "Це питання розвитку мережі курсів з опанування української мови, це залучення до навчання на українську філологію абітурієнтів, це навчання за програмою магістрів, це аспірантські програми, ну і, звичайно, це українська як друга іноземна". Це допоможе не лише прибрати мовні бар’єри в суспільстві, а й створити умови для тих, хто хоче підвищити свій рівень мовних компетенцій.

Студентам, які у своїх вишах стикаються з порушенням мовного законодавства, Тарас Кремінь радить не зважати ні на чиї регалії й сміливо відстоювати свої права: "У цьому випадку настають правовідносини між громадянами України. Немає різниці, чи це професор, чи це студент, якщо ви вважаєте, що відбувається порушення ваших прав. Зрештою, боротьба на фронті триває і за захист української мови, проти якої сьогодні розгорнувся з боку російських окупантів справжній лінгвоцид".

Редакторка: Тетяна Познякова.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок