"Ми втрачаємо цю пам'ятку": ексдиректорка заповідника у Бахчисараї розповіла про нищення росіянами ханського палацу

"Ми втрачаємо цю пам'ятку": ексдиректорка заповідника у Бахчисараї розповіла про нищення росіянами ханського палацу

"Ми втрачаємо цю пам'ятку": ексдиректорка заповідника у Бахчисараї розповіла про нищення росіянами ханського палацу
.

Росіяни фактично знищують ханський палац у Бахчисараї, називаючи це "ремонтно-реставраційними роботами". Про це у інтервʼю "Укрінформу" 12 січня розповіла ексдиректорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова.

"Остання інформація, яку ми отримали, свідчить, що незворотні зміни є, ми втрачаємо цю пам'ятку. Із 2017 року на об’єктах комплексу, а їх близько 20, ведуться так звані ремонтно-реставраційні роботи. Окупанти проводять їх навіть там, де в цьому немає потреби. Як приклад — Дюрбе Діляри-БікечУсипальниця біля Південних воріт Бахчисарайського ханського палацу", – зазначила вона.

Ексдиректорка розповідає, що останнім часом роботи ведуть в головному корпусі палацу, де на другому поверсі зберігся Золотий кабінет, або Фруктова кімната, Кирим Ґерай Хана: "Під більш пізніми нашаруваннями розписів стін досить добре збереглися ранні, ймовірно, з часів Кримського ханства".

Цю частину палацу не відкривали для відвідувачів десь із 2000-х років через аварійний стан.

бахчисарай палац росіяни
Росіяни фактично знищують ханський палац у Бахчисараї. Фото: Олександр Ткаченко/Telegram

"Цієї зими знесли дах Золотого кабінету. Тоді як у цю пору року, коли багато опадів, жодні роботи взагалі не можна проводити", – підкреслила Аблялімова.

Ексдиректорка також розповіла, що розпочались роботи в гаремному корпусі палацу: "Посеред зими в стіні гарему проломили двері, отвір тримають відкритим".

Крім того, росіяни проводять нібито археологічні дослідження в Перському дворику: "Ними керує людина без фахової освіти та жодного досвіду в археології, яка обіймала посаду лаборанта та займалася сайтом заповідника".

В ООН визнали, що російська агресія спрямована проти української ідентичності

У грудні 2022 року міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко уже звертався до ЮНЕСКО з проханням звернути увагу на руйнування палацу.

Ткаченко нагадав, що палац у Бахчисараї — це унікальна кримськотатарська архітектурна пам’ятка, яка є свідченням існування, розвитку, етногенезу кримських татар на цій території.

"Стратегія росіян – це нищити історичну пам’ять", – наголосив він.

бахчисарай палац крим
Карло Боссолі "Ханський палац", 1840-1842 рр.

Ханський палац у Бахчисараї

Це єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури, у 1532—1783 рр. родова резиденція правителів Кримського ханства — династії Ґераїв.

Архітектурний стиль палацу продовжує традиції османської архітектури XVI—XVII століть. Головна архітектурна ідея — втілення мусульманського уявлення про райський сад на землі. "Бахчисарай" перекладається з кримськотатарської мови як "палац-сад" (bağça — сад, saray — палац).

Бахчисарайський палац — пам'ятка історії та культури всесвітнього значення, в Україні офіційно визнана пам'яткою національного значення і внесена Україною до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок