Музеї не поспішають змінювати підписи до картин народжених в Україні художників, продовжуючи називати їх "росіянами"

Музеї не поспішають змінювати підписи до картин народжених в Україні художників, продовжуючи називати їх "росіянами"

Музеї не поспішають змінювати підписи до картин народжених в Україні художників, продовжуючи називати їх "росіянами"
Картина Іллі Рєпіна з Бруклінського музею з назвою "'Winter Scene, Russia". Фото: @ukr_arthistory/Twitter

Світові музеї продовжують підписувати українських художників як "росіяни" та "народжені у Росії". Про це на сторінці проєкту Ukrainian Art History у Twitter пише історикиня мистецтва, яка займається деколонізацією Оксана Семенік.

5 січня вона розповіла, що Бруклінський музей у США видалив згадки про Росію у біографії народженого в Одесі художника Ізраеля Літвака, однак так і не зазначив, що Одеса знаходиться в Україні.

У коментарі для Суспільне Культура пані Оксана розповіла, що випадково натрапила на колекцію митця у Бруклінському музеї. Вона знайшла картини Ізраеля Літвака у Музеї сучасного мистецтва (МоМА) у США, і відзначила, що у Бруклінському він підписаний як "born in Russia".

"Я зробила про це пост у Twitter, як зазвичай роблю коли помічаю ось такі речі, і розповіла про власне Ізраеля Літвака (…) І такий же був підпис у Jewish Museum. Там відразу відреагували і сказали що виправлять цю помилку", – зазначила історикиня.

У Twitter дослідниця також розповідала, що знайшла у музеї щонайменше знайшов 12 неправильно атрибутованих художників (8 українських або з України, і 4 з Білорусі, Литви, Латвії і навіть Болгарії).

До цього пані Оксана працювала у Zimmerli Art Museum у Нью-Джерсі, бо там є велика колекція нонконформістського мистецтва з колишніх радянських республік. І серед 900 робіт "російських художників" вдалось виявити 70 українців і 80 з інших країн типу Литви чи Латвії.

"Навіть якщо походження не ігнорується, то все одно пишеться, що це Росія чи Російська імперія", – додає історикиня..

Бо це типова ситуація для американських чи європейських музеїв, коли українські художники підписані як російські, бо якийсь період вони промотувались з боку Росії. І навіть не згадується їх українське походження

"Постає питання – бо вони кажуть, що от ми залишимо Росія, бо в ті часи була така геополітична ситуація. Тоді я відповідаю, що, по-перше, тоді не Russia, а Russian Empire, а по-друге, якщо ваші художники з Єгипту та Індії – вони записані як "Єгипет" та "Індія", хоча народились під час панування Британської імперії", – розповідає пані Оксана.

І додає:

"Або Яків Гніздовський, який народився на заході України, і його завжди записують як "born in Ukraine" і не вказують його походження як Австро-Угорщина чи Польща. Тому чому можна помітити отаке дивне ставлення, що українські території, які були частиною Російської Імперії вважаються саме Росією?"

Раніше Суспільне Культура розповідало, що Національна галерея Лондона перейменувала картину Деґа "Російські танцівниці". Тепер картина має назву "Українські танцівниці".

"І з оцими танцівницями Деґа, – додає Семенік. – На жаль, теза про те, що художники так називають свої роботи не правдива. Я, наприклад, не знайшла інформації, що Деґа саме так назвав свою роботу. І, враховуючи, що галерея в Лондоні змінила назву значить, що оригінальна назва була якоюсь іншою".

Як приклад фальшивої назви, пані Оксана розповіла про пейзаж Іллі Рєпіна у тому ж Бруклінському музеї, який чомусь названий "російським": "При чому на сайті музею написано, що це пейзаж з Чугуєва".

На думку історикині, важливо комунікувати зі світовими музеями про неправильні підписи до картин художників, адже "Це теж про наше місце в світі, і про знання людей про Україну, і про нашу культуру".

За її словами, світовим музеям складно зрозуміти, що Росія буквально грабувала країни поряд, хоча у Європі та Америці уже говорять про музейний колоніалізм, а також сприймають її тільки через призму "великої російської культури".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок