3 грудня в Україні відзначали 300 років від дня народження українського філософа та письменника Григорія Сковороди. До цієї визначної дати було знято документальний фільм "У пошуках Сковороди" на замовлення Суспільного, прем'єра якого відбулась 10 грудня в Українському Домі – 21 грудня його буде опубліковано на YouTube-каналі Суспільне Культура.
У фільмі відомі українські діячі поділилися своїми роздумами про українського філософа. Ми зібрали найцікавіші цитати письменника, літературознавця та доцента Національного університету "Києво-Могилянська академія" Ростислава Семківа про Григорія Савича.
Про миття Сковороди
У Києво-Могилянській академії є спудейське братство, а в нього існує такий ритуал: треба мити Сковороду. Його придумали теперішні студенти і він кожного року повторюється на День академії.
Біля університету стоїть пам'ятник, причому так дотепно – він дивиться на староакадемічний корпус. Сковороду миють для того, щоб він міг зустріти новий навчальний рік, а студенти вірять, що це допомагає на сесії.
Вплив Сковороди на життя
Сковорода вплинув на моє життя безпосередньо в тому сенсі, що я на якомусь етапі погодився з ним, відповідно через нього і з Сократом – що потрібно шукати оце своє покликання, свою сродну працю. Це важливо. І оскільки я думаю, що її знайшов, це дає мені відчуття повноти і щастя.
Читайте також: "Неформали підштовхнули мене до знайомства з текстами Сковороди": сценарист фільму "У пошуках Сковороди" Сергій Лисенко"

Про сотенне містечко Чорнухи, де народився Сковорода
Гетьманщина – достатньо освічений край. Він вже втратив на той час незалежність, але не втратив ще ось цей культурний шар. Досить такий потужний у тому селі, звідки Сковорода, там ще було кілька шкіл.
Сковорода – перлина філософії
Бароко – якщо перекладати, йти за етимологією – це перлина примхливої форми. Ми можемо сказати це про Сковороду: це така перлина філософії примхливої форми. Тому що він не дбав про те, щоб, скажімо, вибудувати якусь струнку систему чи звести в систему свої погляди. Ця примхливість, невпорядкованість, бароко невпорядковане – воно тут зумисно хаотичне.
Про мандрівки Сковороди
Кант прожив ціле життя в одному місці, Гегель теж не аж так багато мандрував та переміщався, а у Сковороди маємо постійні мандри, постійне переміщення. І це дуже корелює з бароковим світоглядом.
Про мікрокосм
Є мікрокосм – це сама людина, яка опосередковує, вона міститься в цьому великому світі. І вона так само здатна розуміти, чи вміщати в себе цей світ символічних тлумачень. Світ пов'язаний з біблією, мудрістю.

Про авторський курс Сковороди
Він весь час має свою думку і не прагне її узгоджувати з ієрархами. Взагалі Сковорода трохи критично ставиться до влади різного рівня. І коли він починає викладати, то створює те, що ми зараз би назвали авторським курсом.
Про наполягання на своєму баченні
Він ішов на такий конфлікт. Але з іншого боку, виходило завжди так, що Сковорода уникав розгорання конфлікту, бо все ж таки він християнський філософ. Відповідно, він просто виходив поза межі цього конфлікту, але залишався принциповим, наполягав на своєму баченні.
Про сродну працю
Сродна праця або відповідна праця – це праця, яка найкращим чином підходить тій чи іншій людині. Тобто Сковорода вірить, що та чи інша людина є створена для певної праці. Якщо людина це знаходить, то вона знаходить щастя.
18 грудня о 20:00 відбудеться прем'єра фільму "У пошуках Сковороди" на телеканалі Суспільне Культура. 21 грудня стрічка стане доступною й на ютуб-каналі Суспільне Культура.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!