Як Чайковський написав "Лебедине озеро" на Черкащині та чому називав Україну "землею обітованою"

Як Чайковський написав "Лебедине озеро" на Черкащині та чому називав Україну "землею обітованою"

Як Чайковський написав "Лебедине озеро" на Черкащині та чому називав Україну "землею обітованою"
.

180 років тому народився композитор, диригент Петро Чайковський. І хоча він вважається російським класиком, життя та творчість Чайковського невідривно пов’язують з Україною, куди він не просто навідувався, а протягом 28 років по декілька місяців гостював у своїх родичів і друзів. Історію відатного музиканта розповідає ведуча Світлана Галась в ефірі Радіо Культура.

Першим, хто заговорив про українське походження Петра Чайковського, був його рідний брат – Модест Ілліч Чайковський, який у 1900 році оприлюднив спогади родини, зокрема про те, що у нього був прадід – Федір Опанасович Чайковський родом з Полтавщини. Модест уперше говорить про Полтавщину і те, що його брат Петро Ілліч ніколи не хизувався якимось походженням, а пишався тим, що походить від простого роду, і цей рід – від його прапрадіда – Опанаса Чайки. На Полтавщині було село Чайки. Чайки, Чайковські, Чаіцькі – це були ті люди, які очолювали це поселення.

Читайте також: "Олексій Коган радить 10 легендарних альбомів до Всесвітнього дня джазу"

На теперішній Черкащині є села Кам’янка та Вербівка, в яких маєтки належали сестрі Чайковського – Олександрі Іллівні. Тож Петро Ілліч там періодично надовго зупинявся. Головною принадою Кам’янки для нього була атмосфера дружної та щасливої сім’ї, яку створювала Олександра. "Щохвилини думаю про проведене торік літо. Пригадую всі подробиці цього чудового часу і скаженію від думки, що не можу провести з вами хоча б кілька днів", – писав він сестрі у якийсь із років, коли Чайковському не вистачило грошей поїхати до Кам’янки.

Знаменитий балет "Лебедине озеро", який був замовлений Великим театром композитору, написаний саме у Кам’янці 1871 року. Він присвятив його і "Дитячий альбом" своїм племінникам, які проживали у Кам’янці.

Майже 40 творів, які композитор написав в Україні, є світовими шедеврами. Музикознавці виділяють 16 місць Чайковського в Україні, де він бував і творив. Він і сам казав, що немає святіших місць, де б він відчував мир і спокій, називав "землею обітованою" і міг творити. Останнього разу Чайковський був в Україні буквально за декілька місяців до смерті, у 1893 році. Твори "Коваль Вакула", "Мазепа", балет "Спляча красуня", друга, третя і четверта симфонії, багато романсів були написані саме тут.

Петро Чайковський
Петро Чайковський.

Він дуже любив ходити на ярмарки та на весілля, спостерігати, слухати лірників, і все це – українські інтонації та мелодії – відображено в його творчості. Той-таки Перший Концерт, де звучить мелодія лірника і "Вийди, вийди Іванку" у "Веснянці". Сам Чайковський пише у листі, що "всі сліпі співаки в Малоросії співають один і той самий вічний наспів з тим самим награванням. Я частково скористався цим наспівом у першій частині свого фортепіанного концерту".

Своїм утворенням Київська консерваторія, нині – Національна Музична Академія України імені Чайковського, фактично зобов’язана саме йому. Коли композитор приїхав у Київ з інспекцією, його авторитетна думка, що Київське музичне училище може отримати статус Консерваторії, була вирішальною. Як розповідає ректор Максим Тимошенко, у грудні 1890 року, коли Чайковський прибув на зустріч зі студентами та викладачами, "тоді ще музичного училища, він відзначив, що училище вже досягло професійного рівня консерваторії, і підтримав зміну у статусі, попри матеріальні затрати щодо перейменування. І це – дійсно історична подія, до якої Чайковський мав безпосереднє відношення. Тоді це був великий прорив для нашої музичної освіти".

Читайте також: "Українські гастролі Сергія Прокоф’єва. Як “зникла” емаль у ванній, але з’явився одеський секретар"
На початок