"Його поставили на службу Радянському Союзу": Говоримо про те, чи варто міняти Діда Мороза на Святого Миколая

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Говоримо про те, чи варто міняти Діда Мороза на Святого Миколая

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Говоримо про те, чи варто міняти Діда Мороза на Святого Миколая
.

Одним з символів святкування Нового року ще донедавна були радянські символи — Дід Мороз та Снігуронька. Вважалося, що сивий дід приходить у Новорічну ніч і дарує подарунки, а допомагає йому молода дівчина, Снігуронька, його онука. Та в українців є свій Чудотворець Миколай, який споконвіку тішить малечу смаколиками під подушкою.

Чи взаємозамінні ці образи, чи дійсно образ Діда Мороза використовує російська пропаганда для об’єднання народів, розповіла в етері програми "Культура на часі" представниця Інституту мистецтвознавства та фольклористики імені Максима Рильського НАНУ Олена Чабанюк.

Дуже часто ми говоримо про те, що Дід Мороз, Снігуронька — це радянські образи. Але наскільки це радянський образ, коли він реально виник? Чи можемо ми цю історичну ретроспективу чітко зафіксувати?

Так, звичайно, ми можемо сказати, що Дід Мороз та Снігурка — це фольклорні образи, вони споконвіку були присутні у слов’янських казках, у тому числі й в казках українських, так що це було нам абсолютно відоме і близьке.

До того ж до сьогодні не тільки на Поліссі, а й, наприклад, у західному Причорномор’ї, північно-західному, на Поділлі, коли сідають за різдвяний стіл, на Старий Новий рік, на Маланку, то хазяїн виходить з кутею, ложка у нього, і він кличе Мороза: "Морозе, Морозе, йди до нас куті їсти з моїми родичами, дітками, дружиною" і так далі. А потім так тричі, а потім каже: "Ну якщо ти не прийшов, то і в Петрівку не приходь, не морозь наших ягнят та телят, бо будемо тебе залізною пугою бити". І це є по сьогодні, це досить розповсюджений звичай.

Що у ньому поганого чи хорошого?

Нічого в ньому поганого немає, масова культура, масове виробництво, відповідним чином виникають і масові образи. Але у кінці XIX століття набирає популярності неоромантизм, Олександр Островський пише казку, яка називається "Снігуронька". Вона користується просто шаленою популярністю. Вона побудована на фольклорних образах, але це казка про кохання от цієї Снігуроньки, у якої батько Мороз, а мама Весна, до чоловіка, до людини. Там взаємна [любов], трикутники і так далі. І коли вона нарешті полюбила, вона розтанула від кохання.

Це була настільки популярна історія, у МХАТі її ставили. Картина Васнецова "Снігуронька", опера Римського-Корсакова "Снігуронька"... Тобто на кінець XIX століття Дід Мороз і Снігуронька були дуже популярнимстабільними персонажами.

Ви можете взяти пресу і почитати, що на Хрещатику у магазині були виставлені Діди Морози.

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Олена Чабанюк про те, чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая
Дід Мороз та Снігуронька — популярна історія XIX століття. unn.com.ua

Це приблизно який рік?

Це приблизно 1898 рік, і там був цей Дід Мороз, все це було дуже популярним.

І ви не повірите, але церква виступила проти цього, наголошуючи, що це демонічний, язичницький персонаж.

Але він був дуже популярний, тому що приходили листівки, які спочатку закуповувалися за кордоном, в Австрії, Німеччині, Франції, розписувалися, але там були інші персонажі, скажімо, Санта Клаус.

Тобто це все тренд, — те, що в Америці Санта Клаус, то тут відповідним чином йому відповідав Дід Мороз.

А як бути з тезою, що Дід Мороз — це ознака пропаганди радянського періоду? Дід Мороз став пропагандою.

А чому його поставили на службу Радянському Союзу, радянській комуністичній партії? Справа в тому, що основним святом був не Новий рік, а Різдво. Почалася антирелігійна пропаганда, проводилися антирелігійні перед Різдвом мітинги, комсомольці виступали, були антирелігійні колядки.

Ми, до речі, мусили їх друкувати в академічних виданнях, тому що без цього не випускали їх, нам не дозволялося без цього видати колядки і щедрівки навіть у 1987 році, коли я готувала свою книжку у Дніпрі.

Але це не давало абсолютно ніякого результату, люди продовжували святкувати Різдво як основне річне свято.

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Олена Чабанюк про те, чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая
Чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая. Фото: Суспільне Вінниця

І ми бачимо, Різдво вижило і дожило.

Це дуже складна історія. Ходили спеціальні патрулі, відслідковували людей, "стучали" в ГПУ, але люди все одно продовжували святкувати. У нас є записи літніх киян, як вони продовжували відзначати ці свята.

Ніхто не злякався й усе одно продовжує, тоді й був геніальний сценарій придуманий. Тобто з Різдва було перенесено на Новий рік...

Акцент на Новий рік.

Акцент, і придуманий новий сценарій: замість куті — салат "Олів’є", а замість узвару — шампанське, замість різдвяної зірки на ялинці — кремлівська зірка.

Святе місце порожнім бути не може. Має бути заміна.

Абсолютно. Сценарії точні, злі сили крадуть мішок в Діда Мороза. Пам’ятаєте, світлі сили: "Давайте покличемо Діда Мороза!" І що? "Дід Мороз, прийди", "Мороз, Мороз, йди до нас кутю їсти". Тобто все було продумано, вся структура була переакцентована, і тому воно спрацювало й дійсно досить легко було перенесено, і основним святом у нас дуже довго був Новий рік.

І тільки останні 10 років ми повертаємося масово до Різдва, ну а Новий рік — на площі любимо прийти під ялинку. От і все, тобто Різдво — це домашнє свято, так.

Зламати нереально за один рік чи за один день, все ж має трансформуватися.

Це все одно не має такої пошанівки, я б сказала, до Нового року, як це було у самому Радянському Союзі.

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Олена Чабанюк про те, чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая
Чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая. Джерело фото: Уніан

Ми говоримо про Мороза, якого закликали, і це була традиція для українців, потім Діда Мороза, якого створила радянська влада. І маємо ще один образ — це Святий Миколай. І як вони тут співвідносяться? Чи може бути Святий Миколай заміною Діду Морозу або навпаки?

Мені здається, що Святий Миколай в принципі як персонаж саме зимової містерії теж з’являється тільки у XIX столітті. Якщо в Європі містерії у храмах були перші ще у XI столітті, потім у XIV столітті, коли це ще дозволялося, то в принципі в українців тільки, мабуть, от з Перебудовою почали знову повертатися до Святого Миколая. Традиції класти подарунки не було.

Я спеціально записувала: тільки в колоніях, там, де жили німці, — це на Одещині і в селах поруч — знали про це. А з іншого боку Святий Миколай був персонажем урбаністичної культури, і тут у Києві ходили з колядками на Святого Миколая, і ми їх знаємо, вони записані наприкінці XIX століття. "Йшов Миколай лужком бережком" — це була одна колядка, а друга — "Хто-хто Миколая любить".

Яка і зараз користується популярністю.

Так, але їх було декілька, і є описи, коли обходили так, як колядники обходять, скажімо, на Новий рік, на Різдво, щедрувальники на Новий рік, точно так же обходили діти в основному, підлітки для того, щоб збирати гроші.

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Олена Чабанюк про те, чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая
Святий Миколай. Фото: Сергій Куропятник / Суспільне Миколаїв

А якщо подивитися все ж мотиваційну складову — Дід Мороз радянській владі був зручний для того, щоб змістити акценти. Святий Миколай своїм існуванням кому вигідний? Чи суто народові для того, щоб створити ще один образ?

Справа в тому, що Святий Миколай користувався взагалі у нас в Україні особливою повагою. Загалом серед християн це найперший святий, скоропомічник, до якого звертаються і рибалки, і моряки, і він є і морський, літній, зимовий, у нього два свята.

А знаєте, за що він отримав друге свято? Бо він допомагав дядьку витягнути воза, а Касіян пішов, бо він боявся свої ризи забруднити, і тому вважається, що Касіяна раз на чотири роки, 29 лютого, а Святий Миколай — аж двічі на рік.

І так далі. І ми можемо сказати, наприклад, у Франка є запис про те, що у кінці XIX століття Львовом ходили перевдягнені у Святого Миколая, роздавали подарунки.

І так само, як я замовляла своєму сину у пізні радянські часи у фірмі "Світанок" Діда Мороза, заможні люди, львів’яни замовляли Святого Миколая, який приходив і дарував подарунки.

"Більшість дітей просить миру". Як працюватиме Буковинська резиденція Святого Миколая

Це культурна традиція, яка існувала у певних межах.

Так, але вона була у містах, це запозичена урбаністична культура, саме коли він вдягнений і так далі. І я не бачу тут нічого поганого: як по мені, так і Святий Миколай, і Санта Клаус, і Дід Мороз — подарунків тільки більше було б.

У соціальних мережах, зокрема у твіттері люди пишуть, що логічно, Дід Мороз — росіянин і, як вони всі, мародер і вбивця, тому ЗСУ його "шваркнули", тепер буде приходити хороший Святий Миколай. І відбувається заміна, тобто ніби як Святий Миколай — це український, а Дід Мороз — не український. Я пропоную для початку послухати коментар психологині, яка пояснює і дає рекомендації, можливо, комусь з батьків це буде корисно, а далі проговоримо це.

Психологиня Маріанна Новаковська: Дітям важливо не те, хто приносить подарунки, а відчувати щось магічне, відчувати казку, відчувати ставлення батьків до них. Тому якщо зараз багато хто з українських родин приймає рішення відмовлятися від Діда Мороза як радянського концепту, адже дійсно у 30-х роках з’явився Дід Мороз в Україні, коли Радянський Союз боровся з усім українським, з будь-якими проявами української культури й історії, то зараз ми відмовляємося від Діда Мороза, і ті, хто цього ще не зробив, знайомлять своїх дітей з образом Святого Миколая, подарунки він приносить.

Класна нова тема для тих, хто з дітей був ще не знайомий, або заміна Діда Мороза: знайомте, можете розповідати, дивитися мультики, книжки, згадувати історії, слухати пісні — купа інформації. Чому Дід Мороз не приходить? Це вже як ви будете розповідати, як батьки вирішать, але, будь ласка, без травмуючих, тривожних історій.

Як зараз в інтернеті пишуть, що Діда Мороза збило ракетою, чи ЗСУ його винищили. Діти це дуже буквалізують, вони ще лишаються в образі такого казкового мислення, тому ці мемчики і жарти для дорослих, давайте позбавимо дітей хоча б цього.

Але додавати казку в їхнє життя історіями про Святого Миколая — класна нова і дуже підтримуюча ідея ц історія.

"Його поставили на службу Радянському Союзу": Олена Чабанюк про те, чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая
Чи варто замінювати Діда Мороза на Святого Миколая. Зображення StockSnap з сайту Pixabay

Отож бачимо, толеруючий підхід до різних образів.

Так, я теж вважаю, що це не тільки травмуюче для маленьких дітей. У мене був такий випадок, коли я розповідала про Санта Клауса, Святого Миколая, Діда Мороза на радіо. І подзвонив мені у прямий етер чоловік, який розповів, що в 1948 році, коли був голод, темно, він жив у звичайному селі без електрики — їх, найкращих учнів, вивезли у райцентр.

І от уявіть собі, ця голодна дитина побачила у теплі величезну ялинку, всі ці гірлянди, Дід Мороз, Снігуронька. Він був учнем, і це було найсильніше враження за все його життя. Йому дали подарунок, де була перша у його житті шоколадна цукерка і мандаринка, про існування якої він і не знав. І він у прямому етері мені говорить про те, що, ви розумієте, це найсильніше враження мого життя.

Тобто тут підходи мусять бути дуже обережними, я тут все-таки була б толерантна. Виховуйте своїх дітей на якихось прикладах, можете придумувати казки, куди подівся старий Дід Мороз зі своєю Снігуронькою, це теж дуже цікаво.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок