Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів
Ілюстрація: Ніка Назаренко

Минулого разу ми розбиралися хто і навіщо працює над подкастами в Україні. А на цей раз зануримося глибше у процес їх створення.

На перших етапах виробництва аудіопроєкту постає багато питань. І, звичайно, перше з них стосується самої ідеї майбутнього проєкту та її реалізації. Як працювати над розробкою оригінальної ідеї, перевірити її на цікавість та що робити далі?

Робота над ідеєю — це завжди довгий творчий процес, але він є фундаментом для майбутнього проєкту. І саме на цьому етапі важливо уважно все продумати. Ось кілька порад від українських подкастерів, які будуть корисними.

Олексій Кушнір, керівник студії IZONE Media, співавтор "Подкаст підкаст", журналіст:

Перша порада: слухайте інші подкасти. Подивіться, що роблять інші, зрозумійте, що подобається вам особисто, а що взагалі не подобається і ви робили б інакше. Можливо, серед подкастів, які існують, немає того одненького, який ви б воліли бачити.

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів

Друга порада: слухайте себе. Попитайте самого себе, про що вам подобається говорити чи міркувати. Можливо, ви щось дуже добре знаєте і можете цим поділитися. А можливо, навпаки – ви щось погано знаєте і прагнете розібратися. Знайдіть, яке з ваших амплуа про що могло б розповісти. Інколи те, що здається цікавим лише вам, знаходить велику вдячну авдиторію.

Але оригінальна ідея не гарантує успіху подкасту, тож одразу продумайте план реалізації якомога детальніше. І обов’язково майте чесну відповідь на питання, навіщо вам це все.

Кирило Безкоровайний, співзасновник українського науково-популярного медіа "Куншт":

По-перше, визначити, що ви хочете сказати. І, власне, друга порада: розказувати це через історію. Це найкращий інструмент для того, щоб доносити інформацію, фокусуватися на історіях. Далі, якщо ви розробляєте тему, подумайте, чи ви можете зробити вісім епізодів на цю тему. Тому що інколи тема набагато менша, ніж цей об`єм. Можливо, тоді варто спробувати інший формат. Або, можливо, ваша тема дуже візуальна і формат подкасту вам не підійде чисто через це.

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів
Фото: Валентин Кузан, The Gate Agency

Але загалом, власне, шукати тему можна через історії, а історії можна шукати в книжках або інтерв'ювати людей та розмотувати цей клубок історій, можна копатися в архівах чи дивитися Google Scolar та читати там цікаві дослідження.

Словом, це пошук історій перш за все. Ну і теж цікаво, коли до тем до подкастів підходять під цікавим кутом подачі. Треба подумати про формат, як ви будете доносити цю інформацію. Ну і я рекомендую хоча б тезово запланувати, що ви будете розкривати в кожному з епізодів, щоб розуміти, чи набирається у вас матеріал, щоб робити подкаст.

Найкращі українські подкасти про кіно, акторів, сценаристів, продюсерів і телебачення

Юля Білоус, продюсерка MEGOGO Audio:

Є така порада для письменників: щоб гарно писати, потрібно багато читати. У випадку аудіопроєктів можна сказати так само: щоб сторювати подкасти, потрібно подкасти слухати. Як на мене, у світі багато цікавих і якісних проєктів, з яких можна черпати натхнення щодо формату, стилю чи історій.

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів
Фото: Юля Білоус/Instagram

Так само я б рекомендувала слухати подкасти, які роблять українські автори, — можливо, вам спаде на думку ідея, яку ви б хотіли зробити у партнерстві. А, можливо, там трапиться якась історія, яку ви захочете розкрити інакше — повніше, під іншим кутом.

Діліться ідеєю з друзями чи знайомими, уявіть свою потенційну аудиторію. Звісно, від питання "навіщо?" на етапі ідеї нікуди не втечеш, тож шукайте відповіді на нього. "Продайте" ідею насамперед собі.

Чи можна сказати, що після повномасштабного вторгнення якось змінився процес роботи над ідеями?

Катерина Полівчак, режисерка подкастів Ukraїner, авторка подкасту "Роби добре" на The Ukrainians:

Після 24 лютого в українських подкастів було затишшя, звісно ж, але я була приємно здивована, як усі ринулись до них знову із новим запалом. У Twitter, сама зізнаюсь, перші місяці слухала лише "Право на поплаву", і думала, що, крім теми війни, нічого аудиторії не буде потрібним. Але я помилялася. За цей час встигли зʼявитися нові цікаві подкасти про культуру, наприклад.

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів
Фото: Khrystyna Kulakovska/Facebook

Ми на Ukraїner буквально в лютому закінчили перший сезон подкасту "Завези мене". У нас було багато планів на наступні сезони: уже навіть зібрались з командою сценаристів і обговорили теми для нових епізодів. Проте усе так і залишилось в підвішеному стані.

Але потім Дарка Гірна прийшла до Ukraїner з пропозицією проєкту "Стилет і стилос", який перетворився у подкаст. Ідея була в тому, що Дарка спілкується з представниками інтелігенції, які зараз знаходяться в окопах, тому що долучилися до лав ЗСУ. Вони обговорюють в подкасті минуле, майбутнє України, а також генезис сучасної війни. Усе це ведуча записує не в комфортній студії, а на місці дислокації героїв.

Дмитро Афанасьєв: "З початком повномасштабного вторгнення зріс попит на історичні та культурні подкасти"

Це був новий формат для команди сценаристів, оскільки з подкастом-бесідою до того вони не працювали. Зазвичай були лише наративи. Але ми активізувались усі разом. Зі свого боку пригадала роботу над своїм першим подкастом "Роби добре", який створювала разом із The Ukrainians. Якраз у ньому брала інтерв'ю та комбінувала їх уже на етапі монтажу у дві частини: розповідь про героя, мої думки щодо нього, та окремо саму бесіду. Після цього поділилась досвідом з командою і ми разом назбирали інших цікавих референсів.

Так, можна сказати, "з нуля" команда навчилася писати сценарії для подкастів-бесід. Плюс великою перевагою є те, що Дарка також з цих інтерв'ю готує відео та публікує на авторському каналі "Обличчя незалежності". Тому цей подкаст представлений як на звичних нам платформах Apple/Google podcast, але тепер доступний і на YouTube. А для любителів почитати також на сайті готуємо лонгріди з цих історій. Таким чином одна ідея розповідати історії людей, які змінили в лютому "стилет на стилос", перетворилася на новий подкаст Ukraїner.

Як після паузи краще перевірити ідею на працездатність та цікавість для інших

Важливо не переходити одразу до запису подкасту, а трохи "пожити" з ідеєю. Хоча б дати собі відпочити кілька днів і потім знов повернутися до неї. Як потім перевірити її?

Катерина Полівчак, режисерка подкастів Ukraїner, авторка подкасту "Роби добре" на The Ukrainians:

Спочатку поставити запитання собі: "Хто би мав слухати цей подкаст? Хто моя аудиторія, на яку я орієнтуюся?" Тоді варто познайомитися з "конкурентами" в цій ніші й подивитися, що більше слухають, а що менше. Таким чином ви дізнаєтеся, що в цій тематиці людям більше подобається.

Також пропоную провести маленький експеримент. Запросіть друга чи знайомого, хто би підходив під вашу цільову аудиторію цього подкасту, на каву. І далі розкажіть ідею своїм словами: про що буде подкаст.

Часто, коли ми проговорюємо вголос ідею та розповідаємо її іншим людям, бачимо, що можна змінити чи додати.

І як би це суперочевидно не звучало – зробіть трейлер та 1 епізод. Оскільки коли ви тримаєте ідею в голові, у житті вона може звучати зовсім інакше. Це так само, коли мене питають сценаристи "чи не важко це буде на слух сприйматися?", або "чи не надто складним реченням написана підводка для ведучої?" Я завжди раджу сідати і читати написаний сценарій вголос. Адже коли ви читаєте подумки – це зовсім інший тип сприйняття інформації, аніж ви це будете слухати. Тому, читаючи вголос, будьте уважні до самого себе. Тільки коли ви ловите себе на думці, що почали відволікатися чи забули про що йде мова – упс, це вже нецікавий момент чи складний. Це сигнал, що треба подумати, що можна тут замінити.

А що робити, якщо ідея вашого подкасту потребує роботи зі складними темами? Як краще доносити важку інформацію до слухачів, щоб вона була цікавою та зрозумілою?

Анна Яценко та Андрій Усач, керівники ГО "Після тиші", автори подкасту "Як ми вижили":

Особливість нашого подкасту — поєднання особистого досвіду людей, які пережили радянські депортації та наважалися поділитися своїми спогадами, та експертних коментарів історикині, яка пояснює контекст тих подій.

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів
Фото: Суспільне Подкасти/Soundcloud

Ми стараємося не перевантажувати специфічною термінологією. Більше уваги звертаємо на індивідуальні переживання наших оповідачів та оповідачок, їхнє повсякденне життя, побутові аспекти виживання в екстремальних умовах. Ці оповіді схожі до тих, які багато з нас могли чути від власних бабусь та дідусів.

Які поради допоможуть на старті подкасту?

Якою б яскравою не була ваша ідея, кінцевий продукт буде залежати від її реалізації.

Анна Яценко та Андрій Усач, керівники ГО "Після тиші", автори подкасту "Як ми вижили":

Ідея подкасту може швидко прийти у вашу голову, але усвідомте повну картину: кількість і теми епізодів, приблизну тривалість, стиль оповіді. Знайдіть свою "родзинку" — те, що після першого прослуховування вирізнить серед інших і тому запам'ятається, заохотить слухати ще і ще (у нашому випадку — це використання усноісторичних інтерв'ю з людьми, які були безпосередніми очевидцями історичних подій).

Хоча подкаст — це про аудіо, поміркуйте над своїм візуальним втіленням — кольором, шрифтом, ілюстраціями. Та найголовніше — тримайте баланс між кайфуванням від своєї роботи і конструктивною критикою, як його покращити.

Що послухати про громадський сектор в подкастах

Анна Тульєва, ведуча влогів Суспільного про Євробачення, авторка та ведуча подкасту "Вотсап Eurovision":

Вам точно потрібно знати тему, від якої ви будете кайфувати, потрібно, щоб ви самі були у ній зацікавлені, бо інакше все буде даватися важко. Ну і читати коментарі ваших слухачів: зазвичай вони вам напишуть про те, що цікаво їм і що б вони хотіли слухати з ваших вуст.

Як розробити ідею подкасту та втілити її: поради від авторів популярних українських аудіопроєктів
Фото з особистого архіву Анни Тульєвої

Євгеній Янович, актор, комік, сценарист, співзасновник студії "Мамахохотала", ведучий подкасту "Подкаст Терапія":

Робіть подкаст із комфортною командою. Усе тримається на людях. І навіть найяскравішу ідею може угробити монтаж чи неякісний звук. Але якісний звук та прекрасний монтаж не врятують, якщо буде відсутній зміст. Це буде складніше, аніж здається. Проте легше, аніж я описую. Або ні. Не знаю. Просто робіть.

Сподіваємося, що кожен знайшов корисні рекомендації для себе. А, можливо, після цих порад у вас з'явилися нові питання щодо інших деталей виробництва подкастів. Ми обов`язково продовжимо досліджувати їх у наступних матеріалах. І щоб не пропустити цього, підписуйтесь на телеграм-канал Суспільне Подкасти.

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок